LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Druhý ročník Katarínskej tancovačky pre skorší termín konania organizátori nazvali (Pred)- Katarínska tancovačka.
Podujatie pripravili folklórny súbor Váh a Liptovské kultúrne stredisko v sobotu 9. novembra v kultúrno-spoločenskom centre Reduta v Liptovskom Mikuláši. Bolo súčasťou projektu série Tanečných domov, ktoré folklórny súbor Váh pripravuje s podporou mesta.
Súbor Váh je organizátorom známeho batôžkového Paplesu, ktorý sa za 6. ročníkov teší veľkej priazni. Paples bol inšpiráciou pre nadšených folkloristov a organizátorov, aby oživili tradíciu aj kedysi známych katarínskych zábav.
Na sviatok svätej Kataríny sa tradovalo okrem iného aj to, že Katarína husle odníma. Pred obdobím adventu to bola teda posledná príležitosť vytancovať sa a zabaviť.
Návštevníkov vtiahli do diania
Ďalším dôvodom pre oživenie katarínskej zábavy je už niekoľkoročná snaha folklórneho súboru Váh a Liptovského kultúrneho strediska sprostredkovať tradičnú ľudovú kultúru širším skupinám obyvateľstva a spôsobom, ktorý im nielen ukáže jej krásu, ale ich vtiahne aj do diania.
Na Katarínskej tancovačke sa zišlo viac ako 150 návštevníkov rôzneho veku, členovia folklórnych súborov, skupín aj verejnosť.
Organizátori stavili na osvedčenú výbornú ľudovú hudbu Michala Pagáča z Dubnice nad Váhom. Muzikanti vyhrávali nielen v školách tanca, ale aj ľudových tanečných kolách.
Lektori škôl tanca Vlado Michalko a Simona Dikaszová vyučovali čardáš z Veľkého Zálužia a v druhej časti účastníkov potrápili, ale hlavne zabavili tanečnými hrami z východného aj západného Slovenska.
Tanečný parket bol plný stále
Okrem ľudovej kapely znela aj moderná hudba, ktorá príjemne striedala ľudové tanečné kolá. Návštevníci tancovačky však medzi tanečnými žanrami nepreberali a tanečný parket bol stále plný.
Prestávkou pre vytancované nohy bola pesničková súťaž družstiev, do ktorej sa z účastníkov zapojilo sedem družstiev. Družstvá mali spievať len piesne, v ktorých sa spomína mužské alebo ženské meno, piesne sa nemohli opakovať. Vyrovnaný súboj sprevádzala výborná nálada a aj pozoruhodné spevácke výkony niektorých návštevníkov.
Tancovačka bola otvoreným podujatím pre kohokoľvek. Nebolo ničím výnimočným, keď vedľa seba tancovali folkloristi v polokrojoch a chlapci so šiltovkami v rozťahaných mikinách.
To je hlavným cieľom, vrátiť ľudový tanec späť k ľuďom, zrušiť hranicu medzi javiskom a hľadiskom a spoločne sa stať nositeľmi nášho kultúrneho dedičstva.
Autor: Michaela Košová