aľ poslednej knihy ružomberských fotografov známy umelecký fotograf Karol Kállay.
RUŽOMBEROK. Karol Kállay patril k tým, čo si uvedomili, že fotografie Ivana Kenéza, Igora Čombora a Ľubomíra Schmidu nie sú len popisom skutočnosti, nie náhradou, ani kópiou, ale skutočnosťou, ktorá hovorí sama za seba.
Je pravdou, že ich spoločná cesta za dobrou fotografiou smerovala nielen po Slovensku. Fotografovanie, ktorým sa takpovediac dotkli koreňa veci ako milovníci hôr aj ľudí, ich zaviedlo pred časom až do Himalájí.
Kállay vtedy napísal: „Mal som veľkú radosť, že som mohol pracovať na knihe o Himalájach, ako byť aj kurátorom výstav v Banskej Bystrici, v Bratislave a v Ružomberku.“ Aj podľa neho krásnu fotografiu treba robiť vytrvalo. „Lebo takých tvorcov každým dňom ubúda. Na škodu tohto sveta, ktorý je, našťastie, stále aj svetom ľudí,“ poznamenal pred rokmi dnes už nebohý Karol Kállay.
Fotografie videli v Bruseli, teraz vystavujú v Sydney
Fotografie troch autorov videli už i v Bruseli a v závere roka sprístupnili výstavu v austrálskom Sydney, ktorú usporiadali v spolupráci so Slovenským veľvyslanectvom v Canberre. Kurátor Pavol Schwarcz pripravil už druhýkrát zaujímavé podujatie.
V sále strediska inštaloval nedávno aj kresby zo Slovenska s názvom Metamorfózy XX. storočia. Výstava umeleckých fotografií, ako potvrdil slovenský konzul Vladimír Rendek, prináša aktuálne postrehy z každodenného života Slovenska.
„V našom stredisku, ktoré má svoj duchovný a národný obsah, sa už v minulosti uskutočnilo veľa podujatí. Výstava Slovensko, naša zem je v Austrálii ojedinelým podujatím.
„Tento spôsob dotyku so Slovenskom svet už dávno potreboval. Povedzme si pravdu, napriek občasným návštevám domova chýbal aj nám,“ povedal na vernisáži kurátor Pavol Schwarcz, ktorý pri svojich návštevách rodnej vlasti chodí s fotoaparátom a s otvorenými očami.
„Počas tohtoročnej návštevy som sa zoznámil s autormi fotografii. Slovo dalo slovo a I. Kenéz, I. Čombor a L. Schmida myšlienku vystavovať v Austrálii privítali.
Nad krajinou nemožno zvíťaziť
Ivan Kenéz v tejto súvislosti povedal: „Nie je vždy prosté opísať slovami prírodu s jej metamorfózami, ktoré sú nosnou témou môjho subjektívneho výtvarného ponímania krajinárskej fotografie. Reportáž, záznam obrazu o skutočnej krajine, v jej neustálych premenách by mala byť zrozumiteľnou výpoveďou fotografa."
„Hmly a iné pozoruhodné atmosférické úkazy, ako napríklad oblaky tých najfantastickejších tvarov, cez svetelne priezory - imaginárne svetelné koncerty dávajú autorovi šance exponovať neopakovateľné podoby prírody, trvajúce často iba par okamihov. Pre fotografujúceho je to skutočné šťastie, šťastie okamihu. Som práve pritom, vo chvíli, keď na scéne prírodného divadla, najprirodzenejšieho na svete, čaruje matka príroda. Prijímam to nie v duchu, že odvážnemu šťastie praje, ale s pokorou v srdci. Krajinu, jej vrcholy masívov nemožno ani dobyť alebo nad nimi zvíťaziť. Len v partnerskom súzvuku obohatiť svoj život a život iných,“ dodal.
Výstavu fotografií venovaných Slovensku otvoril honorárny konzul Slovenskej republiky v Sydney Milan Neklapil.
Chlieb a prírodu majú našinci najradšej
„Chlieb a príroda je najčastejšou odpoveďou na otázku, čo sa na Slovensku našincom žijúcim v Austrálii páči najviac. Mladšie generácie uprednostňujú prírodu. Aj preto výstava Slovensko, naša zem, je tematicky rozdelená na štyri ročné obdobia. Cez veľké okienka filmového pásu na miestami až neskutočnú krásu slovenskej prírody“, potvrdil P. Schwarcz.
Kolekciu vyše štyridsiatich fotografií, ktorú prví návštevníci premenovali na „farebný ornament“ vystavujú v Sydney.
Kenéz vystavuje súčasne na dvoch kontinentoch
Len máloktorému fotografovi sa podarilo vystavovať takmer súčasne na dvoch kontinentoch. Pri príležitosti Svetového dňa zeme, niekoľko hodín po austrálskej vernisáži, otvoril sólovú kolekciu fotografií Ivana Kenéza s názvom Rýdze farby srdca Európy – Slovenska v sídle OSN v New Yorku podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
Podujatie je zároveň pripomenutie si 20. výročia vzniku Slovenskej republiky, ako aj 20 rokov úspešného členstva Slovenska v OSN.
Pri tejto príležitosti M. Lajčák zdôraznil potrebu zmeniť od základov spôsob, akým nazeráme na udržateľnosť planéty, rozvoj, blaho a bohatstvo a urýchliť prijatie nového rozvojového rámca po roku 2015, zohľadňujúceho trvalo udržateľný rozvoj a uchovanie prírodných zdrojov.
Vernisáže v priestoroch sekretariátu OSN sa zúčastnil aj zástupca generálneho tajomníka OSN pre komunikáciu a verejné informácie Peter Launsky-Tieffenthal a zástupca generálneho tajomníka OSN pre koordináciu politík a medziagentúrne záležitosti Thomas Gass. Ohlasy na Kenézove fotografické obrazy s tematikou slovenských hôr a lesov boli pozitívne.