LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na mestskom internetovom fóre Mikulášske ucho napísal Lukáš svoj kritický postreh.
„Pohonič s koňom mi v uliciach mesta neprekáža, keď sa na ceste pohybuje mimo dopravnej špičky. Ale už niekoľkokrát som ho stretol, keď pomalou jazdou počas dopravnej špičky takmer spôsobil krízovú situáciu. Mal by si vybrať čas, keď nie je v uliciach toľko áut, napríklad v sobotu ráno, keď je mesto prázdne,“ napísal nespokojný Lukáš.
Dodal, že sa skoro stal účastníkom dopravnej nehody, keď išiel autom po meste, pohonič so záprahom ho míňal v protismere.
„Za konským záprahom bola dlhá kolóna áut. Jeden z vodičov chcel pohoniča predbehnúť, ale keď vybočil z kolóny, zjavil sa pár metrov oproti mne. Asi cez voz naložený hnojom nevidel,“ dodal Lukáš.
Vodiči sa vyhli čelnej zrážke
V poslednej chvíli obaja vodiči skočili na brzdy a vyhli sa čelnej zrážke. „Hospodár s povozom bez záujmu prešiel okolo, ako keby sa nič nestalo,“ dodal nespokojný Mikulášan.
Poznamenal, že pohoniča niekoľkokrát stretol aj večer, ako ide cez mesto neosvetlený. „Za takéto nezodpovedné správanie sa zbytočne môže dostať do nebezpečnej situácie nielen on,“ konštatoval Lukáš.
Gazda sa volá Ján Janky a žije na malom hospodárstve neďaleko centra. Už päťdesiat rokov chová prasatá, kravy, sliepky a morky. Má aj ovce, ktoré pasie na lúke v Palúdzke. So záprahom chodí po uliciach mesta takmer denne. Vozí na ňom seno, hnoj a všetko, čo pre zvieratá potrebuje.
„Som ešte zo starého sveta, na dedine sme dakedy takto žili. Ľudia mali len to, čo si vypestovali a vychovali,“ povedal sedemdesiattriročný gazda. Dodal, že koňovi premávka v meste neprekáža, už si na ňu zvykol.
„Kôň je múdre zviera. Môj pozná dokonca aj semafory, vie, kedy má zastaviť na červenú aj kedy má na zelenú bezpečne prejsť cez križovatku,“ poznamenal s tým, že jeho kôň sa v meste nikdy nevyšpinil.
Chodí na bicykli alebo so záprahom
Niektorí vodiči na pohoniča trúbia, ale aj kričia. Hospodár dodal, že sú nervózni, keď ide po ceste pomaly. „Kôň sa ale klaksónu zľakne. Nerozumiem, prečo to robia, veď každý predsa vie, že zviera nemôže ísť tak rýchlo ako auto,“ zamyslel sa gazda.
Hospodár sleduje aj to, čo sa deje vo svete. Veľmi dobre vie, že veľa ľudí dnes hovorí o ekológii, biovýrobkoch a zdravých potravinách. „Chodím po meste na bicykli alebo so záprahom. Auto nepoužívam a neznečisťujem ovzdušie. Ľudom ale nevyčítam, že sa vozia na autách, neviem potom, prečo ma niektorí na ceste nestrpia,“ smutne konštatoval.
Pije radšej čerstvé mlieko ako alkohol
To, čo si J. Janky spoločne so sestrou vychová a dopestuje, im pre život stačí. Ak majú z niečoho navyše, ponúknu to známym.
„Všetko sú to kvalitné domáce produkty, také v obchode určite bežne nekúpite. Keď sa o prasiatko od malička starám, potom viem, čo zjem,“ povedal skúsený gazda s tým, že v podstate zužitkuje aj to, čo iní už nechcú a vyhodia.
Ošípané kŕmi zvyškami z jedální. Nosí ich v sudoch a vtedy musí s vozom do premávky. Keď je zvyškov menej, postačí mu aj bicykel s vozíkom.
„Dnes sa to už nesmie, vraj to škodí, takže pomyje z jedální už vozím menej. Likvidujú ich inak, vozia ich až kdesi do Trenčína,“ vysvetlil.
Občas ho s vozom zastavia aj policajti, dali mu už aj fúkať. „Poslúchol som, ale predtým som povedal, že pijem radšej čerstvé mlieko ako alkohol. To by som potom robiť nevládal,“ dodal.
Hospodárstvo blízko centra, na ktorom prežil v podstate celý život, je čisté a upravené. „V minulosti nás chceli vysťahovať, boli sme v asanačnom pásme, ale nedali sme sa, nechceli sme odísť a ostali sme až dodnes,“ zaspomínal.
Gazdu Jankyho navštívili aj mestskí policajti, takže o sťažnosti vodičov vie. Zástupca náčelníka mestskej polície Ľubomír Marjovič na problém povedal, že konský povoz je nemotorovým vozidlom a účastníkom cestnej premávky, ktorý sa tiež riadi zákonom o cestnej premávke.
„Ak pohonič splní všetky zákonné podmienky, po cestách sa môže pohybovať bez obmedzenia. Nikto ho teda nemôže časovo obmedziť a nariadiť, kedy môže ísť na cestu,“ vysvetlil Ľ. Majrovič.
Aj vodiči áut ohrozujú iných
Reakciu nespokojného Lukáša zástupca náčelníka považuje za neprimeranú. „Denne sme na cestách nútení cestovať neraz aj desiatky kilometrov v kolónach. Musíme často rešpektovať napríklad poškodené vozidlo vlečúce sa po ceste do najbližšieho servisu, alebo autá s nadrozmerným nákladom, či skupinu chodcov a množstvo iných nepredvídateľných situácií,“ reagoval mestský policajt.
Ľ. Majrovič povedal, že vodič je povinný prispôsobiť jazdu stavu a povahe vozovky a brať pritom do úvahy okolnosti na ceste, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
„Netrpezlivou a neopatrnou jazdou môže vodič ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky podstatne viac, ako pomaly idúce vozidlo, pokojný a rozvážny vodič, chodec či pohonič,“ dodal.
„Napriek tomu, že problematika vrátane technického stavu motorového či nemotorového vozidla nie je v kompetencii mestskej polície, v záujme bezpečnosti navštívime pohoniča a upozorníme ho na povinné zabezpečenie povozu z hľadiska jeho potrebnej viditeľnosti na komunikácii za zníženej viditeľnosti,“ zakončil náčelník.