LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. S odstupom času sa Liptovskému kultúrnemu stredisku podarilo nadviazať kontakty s aktívnymi a ochotnými folkloristami z ďalších obcí a získať nové záznamy a materiály zo Stankovian a Šuňavy.
Zaznamenali tak pre ďalšie generácie pôvodný tanečný a spevný materiál obcí, typy tancov.
Materiály poslúžili ako zdroj pre vznik nových choreografií a programových blokov vo folklórnom súbore Váh, ktorý aktívnou činnosťou a prístupom k spracovaniu materiálu predstavuje verejnosti po celom Slovensku aj v zahraničí tanečnú rozmanitosť regiónu.
Tance chcú vrátiť tam, kde vznikli
Tance zo Šuňavy a Stankovian sa tak dostávajú na javiská po celom Slovensku. Pre organizátorov projektu je však najdôležitejšie, aby sa autentické materiály a ich spracované podoby, vrátili do svojich rodísk a boli spoločne odprezentované domácimi skupinami a hosťujúcim súborom.
Podarilo sa to začiatkom októbra v hornoliptovskej obci Šuňava a v polovici novembra v dolnoliptovskej obci Stankovany.
Spoločné vystúpenia súboru Váh a domácich folklórnych skupín si prišli pozrieť folklórni priaznivci, potomkovia nositeľov a v niektorých prípadoch žijúci pamätníci.
Úvod predstavení patril premietaniu archívneho záznamu z obce. Bolo silným zážitkom počuť a vidieť reakcie ľudí, keď na zázname spoznali seba či suseda, starého otca či tetku. V mysli sa im začali vynárať spomienky na mladosť, minulosť, miesto, kde záznam natočili.
Tanečník z fotografie v deň vystúpenia zomrel
Zimomriavky prebehli všetkým po chrbte v Stankovanoch, keď sa návštevníkom dostal do rúk bulletin projektu a na jeho obálke sa usmievali dvaja tanečníci zo Stankovian na fotografii z roku 1964. Jeden z nich práve v deň spoločného vystúpenia domácej skupiny a súboru zomrel. Jeho tanečné umenie a umenie jeho rodákov však ostalo a vďaka folkloristom nezanikne.
Folklórna skupina v Stankovanoch sa po dlhšej dobe nečinnosti opäť pustila do práce a aj projekt Návraty domov ju istou mierou prinútil k aktivite.
Skupina Pod Šíp spracovala Stankovanskú svadbu do vydareného bloku. Folklórny súbor Váh pridal blok Na pltisku, ktorý spracováva tanečno-hudobný materiál z pltníckych dolnoliptovských obcí a zo Stankovian odzemok a párový tanec mrvenicu.
Zrekonštruovali medzivojnové tance
Folklórna skupina v Šuňave aj vďaka vedúcemu Michalovi Zajacovi spolupracuje aktívne s Liptovským kultúrnym strediskom už takmer dva roky.
Vtedy sa pracovníci kultúrneho strediska na liptovsko-spišské pomedzie dostali prvýkrát v snahe nájsť nositeľov tradícií a jedinečný tanečný prejav v obci, ktorá susedí s folklórne známou Štrbou.
Tento rok materiál aj z návratového výskumu realizovaného vlani Liptovským kultúrnym strediskom medzi najstaršími občanmi obce a bývalými členmi dnes už neexistujúcej folklórnej skupiny spracovali najskôr do komornej podoby pre sólistov tanečníkov a spevákov a neskôr do programového bloku.
V programe s názvom Z tej šuňavskej krčmičky sú zrekonštruované tance z medzivojnového obdobia, ako napríklad mužské cifrovačky, Ramtarija, Do kolesa, Do krutu, Do skoku a Čardáš.
Spoločnými vystúpeniami práca Liptovského kultúrneho strediska na projekte nekončí. Pracovníci archívne záznamy, návratový výskum, záznam z projektu Návraty domov a metodické DVD k tancom zo Šuňavy a Stankovian spracujú do kolekcie DVD záznamov, ktoré budú ďalej slúžiť ako metodický aj archívny materiál.
V ďalších rokoch chcú objaviť, obnoviť a vrátiť ďalšie jedinečné tanečné prejavy obyvateľov liptovských obcí.
Autor: Michaela Košová