LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dominika sa fitness venuje šesť rokov, ešte predtým, od malička, trénovala gymnastiku. Okrem športu sa zaujíma aj o zdravú výživu, alternatívnu medicínu a študuje na vysokej škole.
„Keď som mala pätnásť rokov, tak som skončila s gymnastikou. Bol to v podstate vrchol, ktorý som mohla v podmienkach, ktoré sú v Liptovskom Mikuláši dosiahnuť,“ vysvetlila mladá športovkyňa.
Premýšľala, čo bude robiť ďalej, chcela športovať a nadviazať na všetko, čo jej predtým gymnastika dala. „Fitness mi pripadal ako dobrá voľba, bol to pre mňa zaujímavý šport, v ktorom som mohla zúročiť svoje skúsenosti,“ vysvetlila
Úspech si musela vystáť na javisku
S fitness sa stretla ešte keď trénovala gymnastiku, lebo chodila na detské fitness súťaže. „Sú, samozrejme, úplne iné ako tie pre dospelých, ale získala som aspoň základný obraz, ako to v tomto športe funguje,“ dodala.
Dominika začala trénovať v klube VTJ Technika Liptovský Mikuláš pod odborným dohľadom reprezentačného trénera Ľubomíra Hečka. Približne po kroku tvrdej práce prišli prvé úspechy.
„Musela som si doslova vystáť na pódiu, aby si ma rozhodcovia všimli. Zisťovala som, o čom presne fitness je a vychytávala som chyby. Naučila som sa, čo porota hodnotí, čo preferuje a postupne zbierala skúsenosti,“ povedala D. Multáňová.
Keď začala s fitness, mala len pätnásť
Prvým vrcholným podujatím boli pre Dominiku majstrovstvách Európy (ME) v Maďarsku v roku 2007, kde skončila šiesta. Potom sa predstavila na majstrovstvách sveta (MS) v Česku a obsadila ôsme miesto. „Bola som vtedy ešte skutočný neoťukaný nováčik, mala som len pätnásť rokov a vo výprave som bola najmladšia,“ zaspomínala fitneska a dodala, že pravidelným účastníkom európskych a svetových podujatí je od 2009.
Postupne zbierala prvé medailové úspechy a v roku 2010 si už mladá Mikulášanka priviezla domov titul absolútnej majsterky Európy vo fitness junioriek. „V priebehu ďalších rokov som získala striebornú a niekoľko bronzových medailí. Na zlato mi vždy chýbalo niekoľko bodov,“ konštatovala.
Poctivo sa pripravovala už od januára
Najlepšiu sezónu zažila v roku 2013. V jesennej časti, teda v priebehu dvoch mesiacov štartovala na MS žien v Madride a napriek tomu, že ešte súťaží za juniorky do 160 centimetrov, vyhrala. Najlepšia spomedzi všetkých bola aj na juniorských MS. „Zúčastnila som sa aj súťaže Arnold klasik Europe. Je v podstate najprestížnejšie podujatie v Európe a založil ho Arnold Schwarzenegger. Tiež sa ti tam podarilo vyhrať,“ povedala Dominika.
Na súťaže sa poctivo pripravovala už od januára a zúročila aj to, čo nacvičila v predchádzajúcich rokoch. Dominika povedala, že fitness je veľmi populárna disciplína a má šancu dostať sa medzi olympijské športy. Preto na preteky chodí veľká konkurencia dievčat z celého sveta.
Zostavu konzultuje s trénerom aj rodičmi
S choreografiou Dominike pomáha Lenka Štulrajterová. „Voľnú zostavu, samozrejme, konzultujem aj s mojím osobným trénerom Ľ. Hečkom, ale aj rodičmi, ktorí sú najväčší kritici. Pomáha mi napredovať, keďže ja sa nevidím, potrebujem počuť názory, čo treba ešte zlepšiť, čo vyhodiť, čo doplniť,“ dodala s tým, že pri fitness je dôležitá aj strava, tá je niekedy aj sedemdesiat percent úspechu.
Tréner Ľ. Hečko povedal, že Dominika sa už vo fitness dostala na absolútny vrchol, za väčším úspechom už nemá kam ísť. „Všetku energiu preto teraz sústreďujeme na Svetové hry, ktoré budú v roku 2015 v azerbajdžanskom Baku,“ povedal a vysvetlil, že to sú vlastne hry neolympijských športov pod záštitou olympijských kruhov a je to niečo ako predstupeň olympijských hier.
Olympiáda bola na spadnutie
V roku 1999 sa fitness takmer stal olympijským športom. Predseda svetového olympijského výboru (SOV) bol fitnes nadšený. „Už to bolo na spadnutie a súťažili by sme o olympijské medaily. Ale na MS v Egypte boli šestnásti pretekári na dopingu. Keď sa to SOV dozvedel, fitness automaticky dostal stopku na niekoľko rokov. V roku 2015 by sme titul olympijského športu mohli úspešne získať,“ vysvetlil. Ľ. Hečko.