Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

V odvete belgickému súperovi vrátili požičané

Basketbalistky MBK Ružomberok uplynulú stredu (27.11.) vstúpili do odvetnej časti v G-skupine Európskeho pohára FIBA.

RUŽOMBEROK. Slovenský vicemajster na domácej palubovke zdolal Walloniu Basket 79:55 a takto súperovi aj s úrokmi vrátil prehru spod belgických košov – 67:76.

„Všetci sme si strašne želali víťazstvo, aby naša šanca na postup zo skupiny do vyraďovacej fázy stále žila. To sa stalo, preto sme veľmi šťastní,“ nezakrýval bezprostredne po krásnom výkone svoje pocity kouč ružomberských basketbalistiek Juraj Suja.

Už do polčasu sa vzdialili

Zápas otvorila americká krídelníčka Wallonie Trahanová, ktorá napokon bola ústrednou postavou hosťujúceho kolektívu, keď nastrieľala takmer polovicu jeho bodov - dvadsaťšesť, z toho osemnásť v prvom polčase.

V 3. min. domáci tím prehrával 2:6, ale scenár z prvého vzájomného súboja, v ktorom po ôsmich minútach belgické družstvo ušlo na 20:2, nemal reprízu. Ružomberčanky sa rýchlo, najmä v obrane, skoncentrovali a ony začali udávať zápasový tón. V 9. min. svietil na ukazovateli „egál“ – 14:14, potom Ruža dala jedenásť bodov v rade a v 13. min. viedla 25:14.

Tri minúty pred naplnením polčasového dejstva natiahla svoj náskok na trinásť bodov – 35:22. Napriek slušnému základu pred druhou „polkou“ mal Suja k úvodnej dvadsaťminútovke svoje výhrady:

„Hlavne vstup do stretnutia nebol z našej strany ideálny. V prvom polčase dievčatá stratili až osem lôpt, preto sa aj menej dostávali do dobrých streleckých pozícií.“

Po prestávke prišiel tajfún

Rozhodujúci úder Sujove zverenky uštedrili súperovi v tretej „štvrtke“, po úžasnej smršti. V 29. min. sa utrhli o tridsaťšesť bodov – 70:34 (!). Táto desaťminútovka vyznela 28:6 a bola veľkým koncertom výborne hrajúceho MBK.

„Výborná obrana, rýchly prechod do útoku a vysoká strelecká úspešnosť v tejto fáze boli pre vývoj skóre dominantné,“ zdôraznil Suja. Štyri minúty pred záverečným klaksónom „tabuľa hlásila tridsaťštyribodový rozdiel – 75:41. Potom domáci tréner dal šancu „lavičke“.

Na palubovku sa naraz dostali tri vlastné mládežníčky Remenárová (16 rokov), Hadačová (18) a Kudličková (19). Spolu s nimi i dvadsaťročná Švédka Vesterbergová.

Zahrali si všetky dievčatá

Wallonia ružomberské prestriedanie využila, poslednú štvrtinu vyhrala 18:9, a tak sa postarala aspoň o „kozmetickú“ úpravu jednoznačnej prehry. „Som rád, že sme v závere mohli niektoré hráčky aj pošetriť. Tiež je cenné, že si zahrali všetky dievčatá,“ podotkol lodivod MBK. V ružomberskom tíme sa strelecky najviac darilo pivotke Kmeťovej, autorke 20 bodov, z toho štyroch košov spoza oblúka.

Ružomberčanky v základnej skupine ešte čakajú dve stretnutia, obe pod súperovými košmi. Zajtra (3.11.) vo francúzskom Tarbes a ďalšiu stredu (11.1.) v maďarskom Pécsi s družstvom PINKK 424. K postupovej istote by potrebovali oba duely vyhrať.

Ružomberok – Wallonia 79:55 (19:14,42:30,70:37)

Body MBK: Kmeťová 20 (4 trojky), D, Baburová 14 (3), Murphyová 14, Brezániová 10, Stalvantován 7, Černáková 6, Remenárová 5, Vesterbergová 3.

Rozhodovali: Lenczowski (Poľsko), Sziffra (Maďarsko) a Hjartarson (Švajčiarsko). Štvrtiny: 19:14, 23:16, 28:6, 9:18.

1. Hygge ako životný štýl
  2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
  3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 114

Búrlivé oslavy po zisku titulu pokračovali aj v šatni.

V poslednom vydaní MY Liptovských novín v roku 2020 sme uverejnili rozsiahly článok o hokejových majstroch Slovenska v doraste, ktorými sa pred 20 rokmi stali mikulášski mladíci. Článok sme boli nútení rozdeliť na dve časti. Teraz vám prinášame jeho pokračovanie.

10 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

25. jan
Testovanie v Bojniciach.

V Liptovskom Hrádku otestovali počas trojdňového (22. - 24. 1.) skríningového testovania na ochorenie COVID-19 dokopy 1857 ľudí.

18 h
Ružomberok v oranžovom

Futbalisti MFK Ružomberok uplynulý týždeň odohrali ďalšie dve prípravné stretnutia, tiež s mužstvami II. ligy, a to s poradovým číslom dva a tri.