LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Medzi bývalým Posádkovým domom armády a Múzeom Janka Kráľa vedie z Moyzesovej ulice dláždený chodník. Nie je označený dopravnou značkou, ale jeho šírka napovedá, že by mal slúžiť hlavne chodcom.
Chodníkom niekedy prechádzajú aj autá. Idú buď k prevádzke reštaurácie, alebo si vodiči jednoducho skracujú cestu na parkoviská za domom kultúry. Chodcom je stretnutie s autom na chodníku, ktoré zaberá celú šírku, nepríjemné a môže byť aj nebezpečné. Chodia tadiaľ matky s kočíkmi aj veľa školákov či dôchodcov.
S autom na chodníku ženu stretáva často
„Stalo sa mi to minulý týždeň asi trikrát. Auto vyšlo spoza rohu budovy, nešlo rýchlo, ale prekvapilo ma. Myslela som, že je to chodník, nie cesta,“ opísala nepríjemný zážitok mladá mamička.
Širšie autá niekedy sčasti prejdú aj po trávniku. „Videl som tam mestských policajtov, len neviem, či striehli na vodičov jazdiacich po chodníku, alebo pokutovali nesprávne parkujúcich. Určite nemôžu byť všade, ale na tento kút mesta by sa mohli viac sústrediť,“ dodal študent Marek.
„Chodník medzi bývalým Posádkovým domom armády a Múzeom Janka Kráľa bol pred niekoľkými rokmi len neupravenou cestičkou, potom to zrekonštruovali a vyložili zámkovou dlažbou. Jeho konštrukcia možno znesie aj váhu auta, ale nie je určená pre vozidlá,“ povedal náčelník mestskej polície Vladimír Bella.
Dodal, že ak chodci vidia auto na chodníku, mali by to ohlásiť mestskej polícii na čísle 159. Ako dôkaz stačí fotografia z mobilu.
Na úzkej ceste je obísť autá nemožné
Ľudia sa sťažujú aj na situáciu na odbočke z Hollého ulice, ktorá vedie okolo židovskej synagógy a Domu kultúry, potom sa opäť napája na Hollého ulicu.
Na cestu je vjazd z centra mesta zakázaný a spoza domu kultúry je jednosmerná. Všetci šoféri teda prichádzajú na bezplatné mestské parkoviská neďaleko centra v smere od synagógy. Často ju ale počas dňa, napriek tomu, že je pri Dome kultúry vykladacia rampa, blokujú zásobovacie autá.
„Niekedy vykladajú tovar dlhšie, inokedy rýchlo. Ulica je úzka, takže žiadne auto, ktoré tam zastaví, sa obísť nedá. Musím počkať a nechcene sledovať, akú pestrú ponuky alko či nealko nápojov v miestnej herni ponúkajú,“ konštatoval Peter.
Počas pracovných dní podľa Jana z Nábrežia komplikujú prejazd ulicou aj chaoticky parkujúce autá na pravej i ľavej strane cesty. „Rozumiem, že parkovanie je tam bezplatné a využíva to každý, kto o tom vie. Ale ako sa tam majú dostať ľudia, ktorí tam majú prevádzky?“ opýtal sa.
„Čo sa týka uličky za Domom kultúry, problém poznáme, niekoľkokrát sme ho aj riešili. Vodičovi za porušenie dopravných predpisov hrozí pokuta. No boli prípady, keď inú možnosť, ako zastať na ceste a vyložiť tovar, nemali. Ulica je úzka. Hlavne nákladné autá majú problém zaparkovať pri obslužnej rampe na severnej strane Domu kultúry. Je to skôr konštrukčný problém komunikácie,“ vysvetlil V. Bella. Odporučil, aby v takejto situácii boli vodiči ohľaduplní a strpeli obsluhu, kým manipuluje s nákladom.
Parkovanie na kraji ulice za synagógou je dovolené len v prípade, že vedľa auta ostane pruh pre vjazd široký minimálne tri metre. Keďže je ulica široká len 4, 7 metra dodrží to len vodič s malým autom.
Chorí vystupujú a nastupujú do áut v zákaze
Dušan z Bodíc tiež opísal svoju skúsenosť. Jilemnického ulica pri poliklinike je jednosmerná. Vľavo je parkovisko so šikmým státím, parkovanie na pravej krajnici upravuje značka zákaz zastavenia.
„Ľudia, ktorí do polikliniky vozia príbuzných na vyšetrenie, tam často zastavia, aby chorých vyložili alebo naložili. Urobil som to aj ja, ale vzápätí ma zosnímali mestskí policajti a na konci jednosmerky mi dali pokutu za porušenie dopravných predpisov. Zákaz je tam podľa mňa zbytočný, krátke zastavenie predsa neohrozí premávku a chorým treba vyjsť v ústrety,“ povedal nespokojný vodič.
Na Jilemnického ulici išlo o porušenie dopravnej značky, za čo hrozí pokuta. „Treba to posudzovať individuálne. Ak naozaj vodič len vyložil alebo naložil chorého, ktorý nemôže pešo obísť celý blok, polícia by to mala brať do úvahy,“ doplnil V. Bella.
Mestská polícia problémy s organizáciou dopravy v meste pozná a snaží sa ich riešiť. Hliadky sú v teréne 24 hodín denne, no podľa náčelníka Vladimíra Bellu nemôžu byť všade. Na niektoré zásahy chodia na podnet ľudí a každý problém posudzujú individuálne.