Vlastníci pozemkov na brehu priehrady chcú postaviť tridsaťdva rekreačných chalúp a obmedziť živelné táborenie
LIPTOVSKÁ SIELNICA. Rybárske chalupy by mali stáť na brehu priehrady v zátoke medzi plážou a cestou smerujúcou do Hliníka, miestnej časti Bobrovníka. Zalesnenú plochu dnes využívajú rybári, ktorí tu často zvyknú kempovať.
Navrhovateľ výstavby rekreačného rezortu, teda združenie vlastníkov pozemkov, chce postaviť chalupy na území s rozlohou 40-tisíc metrov štvorcových. Každá bude mať vlastnú studňu, žumpu a vodovodnú a kanalizačnú prípojku, napojenie na elektriku a parkovacie miesta pre auto a čln. Navrhovateľ chce stavať dva typy dvojpodlažných chalúp, celková podlahová plocha jednej by nemala presiahnuť 130 metrov štvorcových.
Výstavba je v súlade s územným plánom
Pozemky, na ktorých má vyrásť rezort rybárskych chalúp patria do katastra Liptovskej Sielnice. Obec pred troma rokmi schválila územný plán, v ktorom priestor budúcej výstavby charakterizuje ako pobrežný rekreačný les s možným rekreačným využitím.
„Pôvodný majiteľ pozemku preto získal súhlasné stanovisko od obce na jeho rozdelenie na rekreačné stavebné pozemky a tieto boli následne ako také zavkladované do katastra nehnuteľností,“ vysvetlil Vladimír Fajčík, konateľ spoločnosti, ktorá projektuje rezort.
Jednotlivé pozemky si odkúpili súkromní vlastníci.
Kempovaním znečisťujú prostredie
Miesta, kde majú vyrásť chalupy, dnes využívajú rybári, v lete tu návštevníci kempujú. „Počas celej hlavnej sezóny slúži pobrežný pás lesa ako priestor pre krátkodobé aj dlhodobé neusmernené táborenie, najmä rybárov. Následkom je devastácia priestoru, značné znečisťovanie lesného porastu odpadmi aj exkrementmi, zošľapávanie, poškodzovanie vegetačného krytu,“ opísal navrhovateľ v návrhu, ktorý predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Výstavbou chalúp sa podľa neho zachová rekreačné a rybárske využívanie, na druhej strane dôjde k zníženiu živelného a dlhodobého poškodzovania a znečisťovania prostredia.
K chalupám bude viesť nová štrková cesta s dĺžkou približne 600 metrov. „Jednotlivé objekty budú slúžiť výhradne na individuálnu rekreáciu budúcich vlastníkov a ich rodiny. Neuvažuje sa s ich využívaním na prenájom v cestovnom ruchu,“ spresnil Fajčík.
Musia nechať viac miesta od brehu
Pôvodne navrhovatelia uvažovalo o dvoch možnostiach ako by mohol rezort vyzerať. Chceli využiť celý priestor od cesty až po zátopovú hladinu nádrže, priestor čiastočne oplotiť a na vstupnú cestu osadiť rampu.
S tým však nesúhlasila Štátna ochrana prírody. Mala výhrady voči vzdialenosti od brehu, veľkosti chalúp, ich výške, aj myšlienke oplotenia. Projektant všetky podmienky splnil a zapracoval.
Zastavaný priestor posunul tak, aby zachoval lesné porasty, ktoré sú dôležité pre ekologickú stabilitu.
Chalupy teda budú od začiatku hranice lesa na pobreží vzdialené najmenej 20, miestami až 65 metrov.
Spoločenstvo vlastníkov pozemkov chce s výstavbou chalúp začať už na budúci rok. Najprv postaví prístupovú cestu a zabezpečí potrebné pripojenia, výstavbu chalúp plánuje v dvoch častiach.