LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Odborné konferencie nie sú vo všeobecnosti medzi žiakmi veľmi populárne. Iné ale je, keď si ju žiaci pripravia sami pre seba, tak, ako to robia už štvtý rok na Strednej zdravotníckej škole v Liptovskom Mikuláši.
Konferenciu zastrešuje žiacka školská rada s výdatnou odbornou aj organizačnou pomocou pedagógov.
„Žiaci sa na nás obrátili s návrhom, že by si chceli pripraviť konferenciu o témach, ktoré ich zaujímajú a sú aktuálne. Vlani sa zaoberali životom s hendikepom, predtým starostlivosťou o starých ľudí,“ opísala Janka Profantová, riaditeľka školy.
„Teší nás, že sa táto myšlienka medzi žiakmi ujala, pretože majú možnosť ukázať tvorivosť, nápady ale zároveň aj zodpovednosť. Ak cítia podporu zo strany školy, veľmi radi ukážu, čo v nich je,“ doplnila riaditeľka.
Za špičkovú starostlivosť si Rakúšania platia
Žiaci dokázali odborne a pútavo spracovať nové informácie, ktoré ovplyvňujú zdravotnú starostlivosť nielen u nás, ale aj v susednej Českej republike, ktorá má podobný systém. Rozobrali aj Rakúsko so zdravotníctvom na špičkovej úrovni ale napríklad aj Anglicko, kde často smerujú kroky Slovákov, ak sa doma nedokážu zamestnať.
„Keď si spolužiaci vysvetľujú nejakú tému navzájom, vnímajú to inak ako z úst profesora. Témy prednášky sme si vyberali sami, využili sme to, čo sme sa naučili v škole. So spracovávaním a informáciami nám však pomohli aj pedagógovia,“ povedala Daniela Záhorová, predsedníčka školskej rady.
Zubnú protetiku poisťovňa neprepláca
Vedeli ste napríklad o tom, že slovenské deti majú najhoršie zuby spomedzi európskych štátov? „A pritom stačí len dôslednejšia prevencia,“ povedali budúce zubné asistentky. Vysvetlili napríklad, prečo za výkony u zubára platíme toľko, koľko platíme a ako je na tom zahraničie.
Štvrtáčky zas hovorili o možnostiach využívania prírodných zdrojov v Liptove na upevňovanie zdravia, ktoré oslovujú domácich aj zahraničných návštevníkov. Žiačky prezentovali liečbu v prostredí jaskyne, ale aj pomocou termálnej a minerálnej vody.
Znalosť cudzieho jazyka otvára dvere
O uplatnení zdravotníkov v zahraničí hovorili absolventky školy. Téma žiakov zaujala, no Mariana Boráňová a Eva Mravcová zároveň zdôraznili, že okrem odborných vedomostí je nevyhnutou podmienkou ovládanie cudzieho jazyka, vďaka ktorému sa študenti vo svete nestratia.
„Dnes nie sú hranice, ľudí nič neobmedzuje v tom, aby našli uplatnenie v zahraničí," povedala riaditeľka.
„Samozrejme, je dôležité, aby pracovali tu doma a starali sa o našich ľudí. Na druhej strane, absolventi odborných škôl by nemali byť na úradoch práce a strácať zručnosti, ktoré sa naučili. V takomto prípade je pre nich lepšie hľadať prácu v zahraničí,“ uzavrela.