RUŽOMBEROK. Produktom papierenského priemyslu sú napríklad lepenky, kartóny, krabice, farebné, baliace či novinové papiere. Mnohí už postrehli, že v Ružomberku, hoci je mekkou papierenstva, sa nedajú kúpiť hocikde a treba ich hľadať v rôznych papiernictvách či supermarketoch.
Od roku 2008 funguje v Ružomberku chránená dielňa, kde našlo uplatnenie desať ľudí s telesným postihnutím z mesta a okolia. Vyrábajú papierové všeličo.
Pre autá aj cukrárne
Zriaďovateľom chránenej dielne je spoločnosť, ktorá sa zaoberá zberom a triedením odpadu. „Pôvodná myšlienka bola, že sme chceli vyzbieraný papier využívať ďalej. Často je to papier, ktorý je úplne čistý a bez problémov sa z neho dá niečo vyrobiť. Preto sme začali robiť rôzne krabice, podložky či výseky. Zámer sa rozvinul ďalej, dnes sme napríklad jediný na Slovensku, kto vysekáva výkresy do požadovaných rozmerov,“ vysvetlil Bubniak.
Deti na výtvarnej výchove teda väčšinou maľujú na výkresy, ktoré prešli ružomberskou chránenou dielňou.
Papier alebo lepenka sa pod rukami zamestnancov chránenej dielne mení na nenahraditeľné pomôcky pre automobilový priemysel, výtvarníkov a umelcov, kancelárie, alebo pre cukrárov, ktorí do ich krabíc ukladajú svoje sladké výrobky.
Prácu si vážia ako málokto
Ľudia s fyzickým postihnutím majú problém sa uplatniť na trhu práce, pretože keď potenciálny zamestnávateľ vidí, že ide o človeka, ktorý má zdravotné problémy, zacúva. Pri výrobe papierových krabíc, vysekávaní výkresov a podobne dostali možnosť sa uplatniť.
„Prácu si vážia ako málokto,“ opísal Ján Bubniak atmosféru v chránenej dielni, o čom sme sa presvedčili aj sami. Pri náročnejších prácach im pomáhajú asistenti a ak cítia únavu, oddýchnu si.
Dosiaľ svoje výrobky ponúkali priamo firmám, teda vo veľkoobchode. Čoskoro k nim bude mať prístup široká verejnosť vo vlastnej podnikovej predajni.