LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vlastníkom skládky odpadu vo Veternej Porube je mesto Liptovský Mikuláš. Pozemky pod ňou ale vlastnia súkromné osoby, mesto si ich len prenajíma.
Z nájomnej zmluvy vyplýva, že smetiarske autá môžu posledný odpad na skládku vysypať v auguste budúceho roka a do konca októbra musí mesto skládku uzatvoriť.
S rekultiváciou, teda zahŕňaním zeminou a zatrávnením skládky, začalo mesto už vlani.
Osem mesiacov pred tým, ako sa rampa na skládke definitívne zatvorí, nemá mesto jednoznačne vyriešené, kde bude odpad vyvážať potom.
Prioritou je opätovné využívanie surovín
Mikulášske domácnosti a firmy vyprodukujú ročne 11-tisíc ton odpadu, ktorý sa ukladá na skládke a nie je možné ho vytriediť a použiť ďalej.
Ide napríklad o zmesový komunálny odpad, drobný stavebný alebo veľkokapacitný odpad. Za jeho vývoz a skládkovanie zaplatí mesto 350-tisíc eur ročne.
Prioritou mesta je podľa slov Slávky Kellovej, hovorkyne mesta, nakladať s odpadom tak, aby sa dalo čo najväčšie množstvo vytriediť a opätovne použiť. Aj zákon hovorí o skládkovaní ako o poslednej možnosti nakladania s odpadom.
„V štádiu záverečných prác budovania je projekt separačnej haly na Podbrezinách. Súčasťou grantu, ktorý sme získali, je nákup zvozovej techniky. Nárast triedenia odpadu je základným predpokladom naplnenia projektu,“ zdôraznila Kellová.
Odberateľa budú hľadať verejným obstarávaním
Odvoz odpadu a jeho skládkovanie pre mesto zabezpečujú Verejnoprospešné služby, ktorej vlastníkom je mesto.
Hoci sa dlhodobo snaží o zvýšenie podielu triedeného odpadu, ktorý sa dá opätovne využiť, stále mu na pleciach ostáva aj komunálny odpad.
„Pretože nemáme vlastné zariadenie na zneškodňovanie komunálneho odpadu, budeme musieť po ukončení skládkovania riešiť odberateľa odpadu verejným obstarávaním,“ vysvetlila Kellová. Presný a jednoznačný plán teda mesto Liptovský Mikuláš zatiaľ nemá.
Ostatné skládky rozširujú kapacitu v predstihu
Pre porovnanie, o komunálny odpad z Ružomberského okresu ale aj časť hornej Oravy sa starajú Technické služby Ružomberok. Ukladajú ho na skládku Biela Púť, ktorú zabezpečili tak, aby ju mohli využívať až do roku 2029.
Ďalšia skládka je pri Partizánskej Ľupči, vyvážajú na ňu odpad z obcí stredného a horného Liptova. Za dva a pol roka by sa mala naplniť.
Ružomberské papierne, ktorým patrí, v súčasnosti v predstihu riešia jej rozšírenie, aby mohla slúžiť ďalších tridsať rokov. Mesto Liptovský Hrádok ukladá odpad na vlastnú skládku. Kapacita postačí ešte najbližších približne sedemnásť rokov.