KVAČANY. Elektronická triedna kniha je súčasťou školského informačného systému aSc Agenda, v ktorom si školy vedú dokumentáciu.
Kvačianska škola v podstate len rozšírila možnosti, ktoré im program ponúka. Už niekoľko rokov v ňom používajú aj elektronickú žiacku knižku a prevádzkujú cez ňu aj internetovú stránku školy.
Systém funguje podľa riaditeľky Márie Rypákovej jednoducho. Učiteľ sa do informačného systému prihlási a otvorí si elektronickú triednu knihu. Má v nej spracované vlastné časové a tematické plány, potom jedným kliknutím v systéme prepíše učivo, ktoré bude na hodine preberať.
Menej byrokracie
„Je to pre učiteľa veľká úspora času, pretože už témy nemusí počas hodiny ručne prepisovať. Len si naň jednoducho klikne a môže viac času venovať žiakom. Podobne to funguje aj pri zázname dochádzky. V elektronickom zozname žiakov triedy stačí len označiť toho, kto na hodine chýba,“ vysvetlila riaditeľka.
Keď učitelia v Kvačanoch používali len elektronickú žiacku knižku, museli známky zapisovať najprv do klasifikačného záznamu, potom do žiackej knižky žiaka a prípadne do vlastného učiteľského zápisníka. Nový systém pedagógov odbremenil najmä od byrokratických povinností.
Elektronická triedna kniha a najmä jej prepojenosť na elektronickú žiacku knižku zvýšila škole aj návštevnosť internetovej stránky. „Rodičia v nej oproti žiackej knižke nájdu viac informácií, takže školská internetová stránka je pre nich atraktívnejšia,“ doplnila riaditeľka.
Vychytávajú muchy
Riaditeľka povedala, že učiteľov k práci s novým systémom nebolo potrebné špeciálne motivovať. Sú otvorení novým trendom a nové výzvy vítajú.
„Využili sme možnosti, ktoré máme. Keďže v každej triede nie je k dispozícii počítač, zosilnili sme internetové pokrytie prostredníctvom wifi, a učitelia môžu pracovať s tabletmi. Školský informačný systém v prepojení na elektronickú dokumentáciu používame prvý rok. Stále sa len učíme, môžem povedať, že ešte vychytávame muchy začiatočníkov,“ povedala M. Rapáková.
Nové skúsenosti získavajú kvačianski učitelia aj prostredníctvom online školení cez internet. „Učíme sa prostredníctvom prezentácie, ktorá prebieha na interaktívnej tabuli a komunikujeme s lektorom cez mikrofón. Je to veľmi praktické, nemusíme nikde cestovať, ušetríme čas a za školenie nič neplatíme,“ dodala riaditeľka. Školský informačný systém využívajú aj na tvorbu rozvrhov hodín, tlač vysvedčení či zápis zastupovania vyučujúcich počas školského roka.