Vedec rekonštruuje historické zbrane a píše knihy

Na rekonštrukcii kópie rímskeho katapultu má možnosť s Nemcami spolupracovať Adrián Sipko z Liptovského Mikuláša.

Na prezentácii novej knihy sa zúčastnili aj kadeti.Na prezentácii novej knihy sa zúčastnili aj kadeti. (Zdroj: DANUŠA SPILÁ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Rímsky katapult je jednou z najstarších mechanických zbraní. Keďže sa nezachovali detaily jeho nákresov, treba preskúmať, ako fungoval,“ povedal k spolupráci s profesorom Bukhardom Meissnerom z Universität der Bundeswehr v Hamburgu, ktorý v rámci výskumu najstarších vojenských dejín skúma detaily fungovania tejto vojenskej zbrane.

A. Sipko dodal: „Princíp katapultu, teda nepriama paľba hornou skupinou uhlov, sa využíva v moderných delách, majú ho, napríklad, húfnice a mínomety. Princíp je teda zachovaný, len v súčasných zbraniach pohyb zabezpečuje energia pušného prachu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vojenská univerzita v Nemecku dostala podľa A. Sipka na rozbehnutie projektu desaťtisíc eur a oslovili ho, aby na ňom spolupracoval, pretože na Akadémii ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši sa odborne zameriava na výskum starších vojenských dejín. Viac, a nielen o katapulte, povedal v rozhovore.

Máte skúsenosti s rekonštrukciami starých zbraní?

- Už som sa zúčastnil v Hamburgu na rekonštrukcii katapultu, na ktorom nám však praskla ľavá napínacia časť. Našťastie, pokus sme robili v betónovej pivničnej hale, takže nikomu sme nič nepoškodili – nerozbili, napríklad okná. Deštrukcia mala veľkú silu, väčšiu než sme očakávali.

Prečo prebieha výskum v Nemecku?

- Nemci majú v porovnaní s nami oveľa viac peňazí vyčlenených na vedu a výskum. Okrem toho univerzita Bundeswehru v Hamburgu je jedna z najlepších. Ukazovateľom toho je napríklad aj to, že len necelých sedemdesiat percent kadetov skončí školu. Na druhej strane - keď skončí aktívnu službu dôstojník v Nemecku, ale aj u nás, má 38 rokov. Je teda pomerne mladý, ale u nás býva často pre neho problém nájsť si vhodné zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku je to inak?

- Tam sa firmy o týchto absolventov bijú. Škola má vysoký kredit, štúdium je veľmi náročné, veľa peňazí dávajú do výskumu, skúmajú napríklad umelú inteligenciu, vyrábajú umelé neuróny či pokrokové prototypy bezpilotných lietadiel. A každý predmet je odprednášaný z jednej štvrtiny po anglicky. Ak príde lektor zo zahraničia, celé prednášky sú v angličtine. Vďaka tomu na univerzite pôsobia rôzni prednášatelia-špecialisti zo zahraničia. Takto som u nich aj ja realizoval sériu prednášok, zameraných na historickú kryštalizáciu modernej vedeckej metodológie.

Napísali ste knihu o Rogerovi Baconovi, britskom vedcovi zo stredoveku. Prečo o ňom?

- Bol to výnimočný človek, ktorý žil v 13. storočí a ktorý predbehol vývoj vo vede o dvestopäťdesiat rokov. Knihu Fenomén Rogera Bacona v dejinách vedy som napísal preto, že ma veľmi prekvapilo všetko, čo sa týkalo jeho zmýšľania, vedeckého prístupu, vízií o našom svete. Zároveň na budúci rok bude osemsté výročie jeho narodenia. Bacon bol Brit, ale za posledných tridsať rokov som ho monograficky spracoval len ja a jeden Fín. Briti ho neskúmali.

SkryťVypnúť reklamu

Kde ste sa k informáciám o ňom dostali?

- V USA, keď som tam bol na postgraduálnom študijnom pobyte viac ako štyri roky. Bacon navrhol úplne novú metodológiu vedy. Zavrhol dovtedajšie chápanie, ktoré bolo založené na deduktívnej logike, vychádzajúcej z výrokov stredovekých autorít. Navrhol javy merať, pozorovať, logicky stanoviť predpoklady ich fungovania a experimentálne ich overovať. Ide o takzvanú experimentálnu vedu.

Čo to znamená?

- Vo svojich dielach opakovane hovorí, že poznaním prírody má človek prírodu ovládnuť a zlepšiť svoje životné podmienky. S entuziazmom hovorí, že človek spozná prírodu a zvíťazí nad ňou. Citujem: „Postaví lode bez vesiel, vozy, ktoré sa bez zapriahnutých zvierat budú pohybovať obrovskou rýchlosťou, umelými krídlami vystúpi do vzduchu, bude môcť bezpečne chodiť po dne morí a skúmať ich a skladaním skiel uvidí neuveriteľné a priblíži si hviezdy.“

Znie to ako citát z dobrodružnej literatúry...

- Keď som to prvýkrát čítal, myslel som, že čítam Jula Vernea alebo Nostradama. Na rozdiel od nich však tieto tvrdenia mal podložené tak, že ukázal cestu, ako sa k nim ľudstvo dostane práve experimentálnym spôsobom.

Malo to však jednu nevýhodu. Tým, že veľmi predbiehal vývoj, ľudia ho nepochopili a bol väznený niekoľko rokov, vraj minimálne dvanásť. Niektoré pramene hovoria dokonca o dvadsiatich.

Ako v súčasnosti spätne hodnotíte možnosť študovať v zahraničí?

- Videl som iný životný štýl, ľudia v USA sú veľmi praktickí, snažia sa na život pozerať pozitívne a optimisticky, nezväzuje ich veľmi minulosť, sú zameraní na prítomnosť a budúcnosť. Pri nadobúdaní vzdelania sa dbá na jeho praktické použitie v praxi. Dôraz kladú na kritické myslenie. V USA som získal aj cenné odborné kontakty. Do optimálnej miery som zdokonalil anglický jazyk. Dodnes nezabudnem na niekoľkosemestrový kurz klasickej gréčtiny, kde som pri záverečných skúškach prekladal text z klasickej gréčtiny do angličtiny a naopak.

Čo bolo pre vás ešte na pobyte v USA pozitívne?

- Ako historik môžem minulosť rekonštruovať na základe kritickej analýzy zachovaných dobových dokumentov, ktoré odborne označujeme pojmom historické pramene. Nachádzajú sa buď v rukopisoch v archívoch, alebo sú zhromaždené v knižniciach v tlačenej forme, prípadne ako fotokópie. Prístup k prameňom býva pre slovenského historika často náročný, časovo, finančne aj lokalizačne. V USA sú v tomto smere oproti Slovensku obrovské možnosti.

Ako ste tie možnosti využili?

- Dá sa tam pomerne jednoducho dostať k prameňom, k akejkoľvek odbornej literatúre, dokonca aj slovenskej. Pramene k skúmaniu Rogera Bacona som tiež zhromaždil v USA. Keď som sa vracal na Slovensko, poslal som si domov osem balíkov kníh. Otec sa čudoval, prečo toľko, vyjadril sa, že z USA sa predsa prichádza s inými vecami, nie s množstvami kníh.

Pomohli vám tie knihy pri výskume?

- Dodnes pramene a literatúru používam ako podklady k výskumu, ku ktorým by som sa na Slovensku dostal zložito, alebo nedostal vôbec. Som veľmi rád, že takto môžem prispieť k obohateniu historického výskumu na Slovensku. V nedávno publikovanej monografii som rovnako analyzoval pramene, ku ktorým sa dá dostať zložito, čo ocenili aj recenzenti.

Na druhej strane pri prednáškach v Nemecku ma veľmi milo prekvapilo, keď som bol v akademickej knižnici na univerzite Bundeswehru – je štvrtou najväčšou knižnicou v Európe – že sú v nej porovnateľné možnosti ako v USA. Keby som chcel niečo hlbšie skúmať, mám to bližšie a zasa to asi pošlem poštou v balíku na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 040
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 206
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 942
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 157
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 163
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 933
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu