RUŽOMBEROK. Poslanci každoročne navrhujú a schvaľujú zoznam investičných akcií, ktoré by sa mali urobiť v jednotlivých volebných obvodoch. Ružomberský investičný plán bude v roku 2014 mimoriadne štíhly, hoci si vyžiada takmer 2,5 milióna eur.
Na budovanie nových bytoviek, chodníkov, parkovacích miest, opravu viacerých škôl môžu Ružomberčania tento rok zabudnúť. Radnica dorobí väčšinou len to, čo začala ešte vlani.
Pripravujú veľkú opravu osvetlenia
Najnákladnejšími investičnými akciami v Ružomberku sú prestavba synagógy na centrum kultúry a rekonštrukcia mestskej budovy na nové sídlo mestskej polície. S oboma projektmi začali ešte vlani, pre ich časovú aj finančnú náročnosť ich rozdelili do dvoch rokov.
Mesto však v tomto roku plánuje veľký projekt výmeny verejného osvetlenia, ktorý vyčíslili na 1,1 milióna eur.
Na realizáciu si radnica pravdepodobne zoberie úver, okrem toho sa chce uchádzať aj o dotáciu z Európskej únie.
Zvyšok peňazí zhltnú investície, ktoré mesto pôvodne naplánovalo na vlaňajšok, no nestihlo ich zrealizovať. Sú to napríklad revitalizácia mestského cintorína, cesta, ktorá spojí Hrabovo a Kalváriu, športovo-oddychový areál na Klačne, prestavba križovatky v Rybárpoli, nový asfalt na Ulici Dolná či rekonštrukcia školy na Dončovej ulici.
Ďalšie peniaze vyčlenili na spracovanie projektových dokumentácií na rekonštrukciu športoviska pri Základnej škole na Sládkovičovej ulici, podkrovie budovy, v ktorej sídli klub dôchodcov na Ulici Majere, štartovacie byty a zabezpečenie protipožiarnej funkcie Hrabovskej priehrady.
Menej peňazí na verejný život
Mestským poslancom sa nepáčilo, že pre tento rok chýbajú v kase peniaze na rozsiahlejší rozvoj mesta. Primátor Ján Pavlík to odôvodnil výrazným poklesom príjmov z podielových daní a museli pristúpiť k viacerým kompromisom.
„Oproti roku 2011 dostaneme od štátu o 1,6 milióna eur menej. Keď budeme poznať výsledok hospodárenia mesta za rok 2013, z ktorého zistíme, či ostali peniaze, prerozdelíme ich na ďalšie potrebné investície,“ povedal Ján Pavlík.
Záplatu na zašitie diery v rozpočte, ktorú spôsobili nižšie príjmy mesta, budú musieť hľadať inde. Okrem toho, že dôjde k zníženiu rozsahu investícií, by sa mali Ružomberčania pripraviť na viaceré málo príjemné zmeny.
Do úvahy prichádza napríklad škrtanie v mestskej autobusovej doprave, školstve, zvýšenie dane z ubytovania alebo obmedzenie dostupnosti veľkokapacitných kontajnerov. O desať percent menej dostanú od mesta aj športové, kultúrne a spoločenské organizácie.
Málo peňazí z externých zdrojov
Predseda finančnej komisie Michal Slašťan poukázal na to, že rozpočet mesta na ďalšie dva roky je málo rozvojový.
Mesto brzdí pokles príjmov pre znižujúci sa počet obyvateľov, detí a menšie podielové dane od štátu. V tejto situácii sa podľa neho nemožno spoliehať len na príjmy zo štátu či daní, peniaze treba hľadať aj inde.
„Nemôžeme ignorovať absolútny výpadok peňazí z externých zdrojov a grantov. Máme pred sebou nové programové obdobie Európskej únie pre roky 2014 až 2020, preto by sme mali robiť všetko pre to, aby sme peniaze získali aj z európskych zdrojov a mesto sa posunulo ďalej,“ dodal Slašťan.