LIPTOV. Po sviatku Troch kráľov sa väčšina ľudí začína zbavovať vianočných stromčekov. Najčastejšie končia pri veľkokapacitných kontajneroch a mestá zabezpečujú ich zvoz a likvidáciu.
Ružomberčania môžu vianočné stromčeky odovzdať v zbernom dvore neďaleko centra mesta na Pivovarníckej ulici. Technické služby špeciálne zber vianočných stromčekov v meste nezabezpečujú.
Stromčeky spracujú v štiepkovači
„Stromčeky likvidujeme spolu s ostatným zeleným odpadom v zbernom dvore. Najprv ich roztriedime, zoštiepkujeme a potom zmes putuje buď na kompostovisko, alebo do kotolne na biomasu,“ vysvetlil Pavol Štefunda, ktorý má na starosti separovaný zber a zberný dvor.
S odvozom stromčekov začali v Liptovskom Mikuláši pracovníci Verejnoprospešných služieb (VPS) už po sviatku Troch kráľov.
„Zo skúseností vieme, že prvé vyhodené stromčeky sa pri zberných nádobách hlavne na sídliskách začínajú objavovať práve počas týchto dní,“ informoval riaditeľ VPS Jozef Klepáč.
Postup ich likvidácie je rovnaký ako v Ružomberku, stromčeky spracujú v štiepkovači. Končia ako palivo alebo zo zmesi vyrobia kompost.
Uprednostňujú umelé stromčeky
Povianočný zber stromčekov zabezpečujú v Liptovskom Hrádku pracovníci Technických služieb mesta.
„Tí istí zamestnanci robia aj zber komunálneho odpadu a separovaný zber. Majú prehľad, kedy sa stromčeky začnú pri kontajneroch objavovať a podľa potreby zorganizujú ich zber,“ povedal Juraj Gašperčík, vedúci odboru technických služieb.
Dodal, že v meste sa rok čo rok po Vianociach objavuje menej stromčekov. „Ľudia pravdepodobne dávajú prednosť umelým,“ spresnil.
Zelený odpad v Liptovskom Hrádku spracovávajú vo fermentačnej linke. Tá dokáže biologický odpad premieňať nielen na humus, ale aj na palivo.
„Modernou spracovateľskou technológiou sa snažíme odľahčiť mestskú skládku od biologického odpadu a odstráni problémy pri jeho utláčaní a vrstvení,“ vysvetlil J. Gašperčík.