LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Cenu primátora mesta Liptovský Mikuláš M. Kasprzyk nechal radnici v úschove po tom, ako si uvedomil, že si ju nezaslúži. „Za pätnásť rokov som nedokázal vedeniu mesta vysvetliť, že kultúra si zaslúži väčšiu pozornosť. Na jej zmysluplný rozvoj je potrebných viac peňazí,“ komentoval svoje rozhodnutie známy slovenský mím. Dodal, že keď uvidí, že kultúra v meste napreduje a má víziu, potom si cenu zoberie. „Potom by som si ju už mohol zaslúžiť,“ doplnil.
Museli ísť do rizika pre neistotu z podpory mesta
Medzinárodný festival pantomímy PAN M. Kasprzyk organizoval dvadsaťkrát. Verí, že mu to podarí aj tento rok, napriek tomu, že zabezpečiť prostriedky naň nebude jednoduché.
„Festival organizujeme s predstihom rok dopredu. Býva v novembri a takmer pravidelne sa stáva, že ešte ani v septembri nemáme istotu či a koľko peňazí pre nás uvoľní mesto a ministerstvo kultúry,“ vysvetlil umelec.
Podobnú situáciu riešili aj pred posledným ročníkom. „Bol jubilejný, dvadsiaty, pozvali sme špičkových umelcov a museli sme ísť do rizika,“ spresnil. Myslí si, že o kultúre by sa v meste malo otvorene a odborne diskutovať, aby nabrala správy smer.
Primátor si myslí, že mím postojom kultúre ublížil
Primátor Alexander Slafkovský povedal, že umelec nemal dôvod, aby cenu neprebral. „M. Kasprzyk svojím postojom veľmi ublížil všetkým, ktorí v meste v kultúre pracujú,“ komentoval situáciu.
Primátor kultúru prirovnal k športu. „Umelci ani športovci nikdy nebudú spokojní s tým, čo dostanú od štátu, kraja alebo mesta,“ vysvetlil. Doplnil, že na PAN mesto schválilo navýšenie podpory z tisíc na tritisíc eur, pretože išlo o jubilejný ročník.
„V prospech festivalu sme organizátorom poskytli na celý týždeň Dom kultúry, jeho prevádzka mesto stála pätnásťtisíc eur,“ konštatoval A. Slafkovský. V tomto roku, keďže pôjde o bežný ročník, mesto preto podporu na PAN znížilo na tisíc eur.
Na výročia radnica dáva viac všetkým
„Všetkým podujatiam v meste, ktoré majú okrúhle výročie, mimoriadne schvaľujeme v rozpočte vyššiu sumu. Snažíme sa mať na všetkých rovnaký meter,“ doplnil primátor.
Dana Guráňová z odboru kultúry si myslí že, kultúra v meste napreduje, v rámci možností sa pre ňu snažia urobiť maximum.
„Minulý rok sa nám napríklad podarilo spojiť kultúrne inštitúcie v meste bez rozdielu, kto je ich zriaďovateľom. Výsledkom bola séria podujatí, venovaná trojstému výročiu popravy Jura Janošíka v našom meste,“ vysvetlila D. Guráňová.
Inšpirovali sa Jánošíkom, pokračujú umením
Úspešný projekt ich inšpiroval a tento rok chystajú projekt s názvom Liptovský Mikuláš, mesto umenia.
„Snažili sme sa zviditeľniť všetky osobnosti kultúry, ktoré sa v meste narodili, žili alebo pôsobili,“ priblížila hlavnú myšlienku podujatí D. Guráňová.
Magdaléna z Podbrezín si myslí, že na kultúru ide málo peňazí. „Ak však mesto podporí jedno podujatie, malo by pomôcť aj ďalším a peniaze rovnomerne rozdeliť,“ dodala.
Rozdelenie peňazí by malo byť spravodlivé
Väčšina kultúrnych podujatí je podľa Jara nezisková. „Veľa európskych miest podporuje obľúbené kultúrne podujatia, je to pre nich prestíž a reklama. Podobne by to malo byť aj v Liptovskom Mikuláši. Za organizovaním akéhokoľvek podujatia je veľa práce nadšencov. Ak má v meste aj dlhoročnú tradíciu, je to aj zodpovednosť. Je jedno, či je to PAN alebo Ondrašovská horička, každé z nich má svojich priaznivcov. Záleží len od mesta, koľko peňazí na podporu v rozpočte nájde,“ vysvetlil Mikulášan.
„PAN je známy festival na celom Slovensku a dokonca aj v zahraničí. Je ale určený špecifickému publiku, presnejšie menšine,“ povedal Ján. Dodal, že v meste sa pravidelne koná niekoľko podujatí, ktoré majú tradíciu. Možno niektoré nie sú zvučné ako PAN, ale tiež si zaslúžia pozornosť. Hlavne by však rozdelenie peňazí z mestskej pokladne malo byť spravodlivé.