Krátko na to sa s hrozivými dopravnými nehodami s tragickými následkami v severných regiónoch akoby roztrhlo vrece.
LIPTOV. Žilinský kraj tradične vedie nelichotivý slovenský rebríček v počte dopravných nehôd. Na cestách prišlo vlani o život 233 ľudí, 40 z nich v Žilinskom kraji.
Spomedzi severoslovenských okresov na tom Liptov nie je v porovnaní s ostatnými až tak zle, najnebezpečnejšie cesty sú v okrese Čadca, vlani tam zomrelo pri dopravných nehodách 12 ľudí. V liptovských okresoch zahynulo sedem ľudí, päť v Ružomberku, dvaja v Liptovskom Mikuláši.
Liptovský Mikuláš odľahčuje diaľnica
Z policajných záznamov vyplynulo, že v okrese Liptovský Mikuláš nie sú takzvané cesty smrti, teda mimoriadne nebezpečné úseky, na ktorých pravidelne dochádza k dopravným nehodám. V rámci celého Žilinského kraja má najväčšiu cestnú sieť, o polovicu väčšiu ako Ružomberský okres.
Najviac, až 31 nehôr, sa vlani stalo na cestách prvej triedy, najmä medzi Liptovským Hrádkom a horským prechodom Čertovica a na ceste I/18, ktorá je ale najfrekventovanejšou komunikáciou v okrese, pretože ho pretína v celej dĺžke. „Dopravné nehody v okrese sa nesústreďujú na jednom mieste,“ povedal Radko Moravčík, žilinský krajský policajný hovorca.
Najvýdatnejšie na počet nehôd boli vlani utorky a piatky, v oba dni došlo k 29 nehodám. Dve tragédie, ktoré si vyžiadali ľudský život, sa stali v stredu.
Kritické Donovaly a Brestová
Doprava bola vlani pre Ružomberský okres náročnejšia. Nehody akoby priťahovali úzku a veľmi zaťaženú cestu medzi Donovalmi a Ružomberkom, ktorá pokračuje smerom na Dolný Kubín. Zomreli tu dvaja ľudia.
K tragickému stretu ale nedochádzalo len na hlavných ťahoch, traja ľudia zahynuli na bočných či účelových cestách, kde nie je veľká premávka.
Len jedna tragická nehoda sa vlani v Ružomberku stala vodičovi, ktorý sedel za volantom. Zvyšok boli chodci alebo cyklisti. Vari preto aj nová povinnosť peších poriadne sa zviditeľniť nosením reflexných prvkov, prispeje k znižovaniu smrteľných nehôd chodcov na ružomberských cestách.
Z vlaňajšej štatistiky vyplynulo, že najrizikovejším dňom s najvyšších počtom dopravných nehôd bola streda.
Neriadia sa kalendárom, ale teplomerom
Začiatok roku sa do dopravných štatistík Žilinského kraja zapísal čiernymi číslami. Pod kolesami auta zahynulo až sedem ľudí, dve ťažké dopravné nehody sa stali aj v Ružomberskom okrese. Polícia preto dokonca posilnila hliadky.
Žilinský kraj je hlavnou dopravnou tepnou medzi východom a západom Slovenska a krajom s najvyššou intenzitou dopravy. Zaťažuje ho nákladná doprava a zlú situáciu podľa Moravčíka dokáže vyriešiť len urýchlená výstavba diaľnic.
Teplá zima vodičov tiež akoby pomýlila. Zabúdajú, že hoci ortuť teplomera cez deň vystúpi vysoko nad nulu, nemôžu jazdiť ako v lete.
„Nemôžeme nespomenúť ani vplyv počasia, pre sever Slovenska sú príznačné v zimných mesiacoch nízke teploty a vodiči často zabúdajú na namrznutú vozovku a ranné hmly,“ dodal Moravčík.