LIPTOV. Obsahom ankety, v ktorej sme oslovili primátorov liptovských miest, je nielen krátky pohľad do minulého roka, ale aj verejné vyslovenie predsavzatí, ktoré by sa tohto roku v liptovských mestách mali bezpodmienečne stať realitou. Zhovárali sme sa s Jánom Pavlíkom, primátorom mesta Ružomberok.
- Ktoré tri rozhodnutia, aktivity, uskutočnené akcie pri hodnotení minulého roka považujete za najprospešnejšie pre mesto, jeho obyvateľov?
Vysoko hodnotím splnenie investičného programu, na ktorom sme v roku 2013 spolupracovali so spoločnosťou Mondi SCP. Tento investičný program sa týkal rekonštrukcie materských škôl, výstavby multifunkčných a detských ihrísk v meste a jeho okolí, a na čo som zvlášť hrdý, aj čistoty ovzdušia.
Zahŕňalo to intenzívne a systematické čistenie ulíc, ale aj prieskum, ktorý sa týkal malých zdrojov znečistenia ovzdušia. A aj v tomto roku je pre nás veľkým prínosom plnenie Memoranda o spolupráci s Mondi SCP.
Za významný tiež považujem začiatok realizácie rekonštrukcie ružomberskej synagógy, ktorá bude slúžiť na kultúrne a spoločenské účely.
Som rád, že sa podarilo začať rekonštrukciu budúcej budovy mestskej polície a domu smútku. Významný krok sme urobili aj tým, že sme podporili vznik klientskeho centra štátnej správy. Tým sa Ružomberok zaradil medzi mestá, ktoré vychádzajú v ústrety občanom.
- Nesplnenie ktorého v januári 2013 plánovaného zámeru najviac ľutujete?
Najviac ľutujem nesplnenie plánovanej výstavby reštauračného zariadenia vo Vlkolínci. Reštaurácia už bola projektovo pripravená, bolo vydané stavebné povolenie, mali sme aj investora.
Napriek tomu stavebník nezačal stavať, pretože proces od schválenia až po začiatok výstavby trval príliš dlho. Hlavným dôvodom bolo to, že investor sa v konečnej fáze nestotožnil so zmluvnými podmienkami, ktorými túto investíciu podmienilo mestské zastupiteľstvo.
- Ktoré tri tohtoročné úlohy považujete za jedny z najdôležitejších?
Za veľmi dôležité považujem naplnenie dohôd, ktoré vyplynuli z rokovaní s predstaviteľmi Mondi SCP o cene tepla.
Na začiatku januára sme dohodli zníženie ceny za teplo o ďalších 50 centov za gigajoule (GJ).
Tým sa zavŕšil proces, na základe ktorého sa počas uplynulých rokov cena tepla pre občanov znížila celkom o tri eurá na GJ. Ružomberok sa tým presunul zo zoznamu miest s najvyššou cenou tepla medzi tie, ktoré majú na Slovensku najnižšie koncové ceny za teplo.
Veľmi dôležité v nasledujúcom období tiež bude dokončiť a presťahovať sídlo mestskej polície.
Aj v kultúrno-spoločenskej oblasti, ktorá tiež tvorí jednu z podstatných častí rozvoja mesta, máme v tomto roku dôležité plány a úlohy.
Už v týchto dňoch začíname pripravovať celonárodnú spomienku venovanú 150. výročiu narodenia Andreja Hlinku. Oslavy sa uskutočnia na jeseň tohto roka.