Sochy rodáka z Dovalova sú na celom svete, v Liptove je len jedna

Posledný mesiac vlaňajšieho roku bol aj posledným mesiacom na tomto svete pre Jaroslava Buncka, ľudového rezbára z Dovalova. Mal necelých päťdesiatpäť rokov.

Jaroslav Buncko vo svojej dielni.Jaroslav Buncko vo svojej dielni. (Zdroj: STANISLAV CUKOR)

DOVALOVO. Informácia o jeho smrti vyvolala spomienky na chvíle spred necelých štyroch rokov. Sedeli sme nad katalógom jeho sôch, reliéfov a iných rezbárskych krás v Múzeu baníctva a hutníctva na Maši pri Liptovskom Hrádku. On komentoval, my sme obdivovali.

Svoju prvú výstavu mal v Liptovskom Hrádku, ale rozhodujúcim impulzom pre jeho ďalšiu činnosť bolo sympózium v maďarskom Debrecíne v roku 1992.

Tam vytvoril prvú veľkú plastiku a definitívne sa rozhodol, že sa rezbárčinou bude živiť. To už sa presťahoval na Moravu do Rajhradíc.

SkryťVypnúť reklamu

Majster rezbár v roku 2010 priniesol do múzea v Maši osemdesiatcentimetrovú sochu Barbory, patrónku baníkov a delostrelcov, a s akousi nostalgiou vtedy poznamenal: „Naše veci sú po celom svete.“

Modlitby pri drevenom stĺpe

Povedal, že Barbora je jedinou sochou, ktorá reprezentuje verejnosti jeho prácu na Slovensku a že ho to veľmi hreje pri srdiečku. Ďalšie sa nachádzajú už len v súkromných zbierkach.

Jednou z nich je aj vyrezávaný stĺp pri dome osemdesiatročnej Margity Martákovej, krstnej mamy Jaroslava Buncka, ktorá žije v Liptovskej Maši. Keď jej ho postavil, povedal: „Krstná, keď nebudete vládať ísť do kostola, tam sa môžete pomodliť.“

Osudová láska v Litve

Jaroslav Buncko však nechal svoje „drevené“ stopy po celom svete, jeho sochy stoja na všetkých kontinentoch. Pri stretnutí ale najviac rozprával o Japonsku a Litve. Možno aj preto, že japonská princezná mu osobne vyjadrila uznanie za drevené plastiky, sochu Jánošíka a textilný gobelín. Litva zas bola doslova jeho osudovou láskou.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď mal dvanásť rokov, dostala sa mu do rúk kniha o litovskom rezbárovi Vinkasi Svirkisovi, tvoriacom na prelome 19. a 20. storočia, ktorý ovplyvnil jeho tvorbu,“ doplnil mozaiku života rezbára pôvodne Pribylinčan Stanislav Cukor zo Strednej školy obchodu, remesiel a služieb Žamberk, kde sa majster rezbár niekoľko rokov pravidelne zúčastňoval tradičných Sviatkov dreva.

„Tí najlepší priatelia podľa Jara boli práve z Litvy, kde okrem účasti na niekoľkých sympóziách a výstavách zrealizoval tiež niekoľko súkromných zákaziek. Tu sa mu splnil jeho chlapčenský sen vidieť práce slávneho Svirkise, z ktorých jednu jeho sto rokov starú a zabudnutú plastiku v lese sám objavil.“

V Litve rezbár strávil sedem rokov a zanechal tam tridsať-osem sôch v nadživotnej veľkosti. Najväčšou sochou je vyrezávaná brána do duba, cez ktorú prejde autobus. Pracoval na nej sedem a pol mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa želania rezbára

Socha Barbory Jaroslava Buncka, pri ktorej mu pomáhal jeho syn Radek, je umiestnená vo vážnici múzea pri Liptovskom Hrádku.

„Je presne tam, kde ju Jaro chcel mať,“ informoval správca Maše Peter Flodr. „Postavili sme ju na vyrezávaný drevený podstavec z roku 1936. Odvtedy ako prišla, z múzea neodišla, hoci ju rezbár daroval mestu Liptovský Hrádok. Kým však bude v Maši múzeum, socha ostane v ňom.“

Jaroslav Buncko už za života prekladal svoje dlátka do synových rúk, hoci „... vyrezávanie bolo jeho vášňou, osudom a zmyslom života. Ak neležal pre chorobu, stále pracoval,“ zaspomínal jeho kamarát Stanislav Cukor. „V rodnom Liptove má Jaro len jednu plastiku. Žiaľ, viac ich už nebude.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 443
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 182
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 817
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 454
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 917
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu