LIPTOV. Drsné praktiky predávajúcich na prezentačných akciách priblížil verejnosti český dokumentárny film Šmejdi režisérky Silvie Dymákovej. Mnohí diváci mali aj vlastnú skúsenosť.
V súčasnosti však pre organizátorov platí povinnosť informovať o predajnej akcii Ústredný inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie a inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) podľa miesta konania predajnej akcie.
Informácie o akciách zverejňujú na webe
Oznámenie musí byť písomné a spotrebiteľ si ho môže pozrieť na internetovej stránke SOI.
Z oznámenia sa možno dozvedieť obchodné meno a sídlo firmy, ktorá akciu organizuje, alebo meno, priezvisko miesto podnikania alebo adresu trvalého pobytu, ak akciu organizuje fyzická osoba.
Ďalšími povinnými údajmi sú miesto a čas konania predajnej akcie, navrhovaný časový harmonogram akcie, jej zameranie, označenie prezentovaného tovaru alebo služieb a ceny, za ktoré ich budú ponúkať.
Na internete SOI zverejňuje aj zmluvy, ktoré organizátor použije pri predaji, alebo poskytnutí pôžičky. Zároveň však na stránke upozorňuje, že zverejnené návrhy zmlúv nemuseli byť prekontrolované so všeobecne záväznými právnymi predpismi, ktoré upravujú obsah spotrebiteľských zmlúv a ochranu spotrebiteľa.
V každom prípade si ich najmä starší ľudia, ktorí radi na takýchto akciách nakupujú, môžu ešte pred akciou dať skontrolovať svojim príbuzným, prípadne právnikovi.
Posilnili sa aj kompetencie SOI. Inšpektori môžu priamo na mieste zakázať pokračovanie predajnej akcie. Ak organizátor alebo predávajúci závažne poruší zákonné povinnosti, môže prísť o živnostenské oprávnenie. Firme, ktorá porušuje práva spotrebiteľov môže SOI uložiť zákaz organizovať predajné akcie.
Darček a večeru dostali, aj keď sa akcia nekonala
Starší manželia, pravidelní návštevníci prezentačných akcií, sa podelili o skúsenosti.
„V minulosti sme si na predajných akciách kúpili hrnce aj prikrývky. Našťastie, nemali sme až také zlé skúsenosti, ako iní ľudia, alebo tí z filmu o Šmejdoch. Asi preto, že chodievame spolu a na dvojicu si až tak nedovolia,“ rozprávala manželka.
„V poslednom čase sa nám stalo, že sme sa prihlásili a akciu zrušili. Ale darček aj večeru nám dali. Aspoň sme sa najedli a nemuseli sme hodiny počúvať, aký je ich tovar výnimočný. Hrnce, čo sme si na takejto akcii kúpili, veľmi kvalitné nie sú. V obchode by sme kúpili lacnejšie a lepšie. Na akcie chodíme, aby sa nám minul čas. Ale peniaze už na nich nemíňame,“ dodal manžel.
Nie každý však má také šťastie. Stále sa vyskytnú prípady, keď si kupujúci doma uvedomia, ako sa zadĺžili za tovar, ktorý ani nepotrebujú, ale podľahli predávajúcim. Potom majú problémy so zrušením zmluvy.
Dôchodkyňa z neďalekej obce sa zasa sťažovala, že mala problém s reklamáciou hrnca.
Polícia varuje najmä dôchodcov
Na praktiky predajcov upozorňuje aj polícia v Liptovskom Mikuláši. „Najmä starší ľudia by si mali uvedomiť, že sa stále môžu stať obeťami protiprávnej činnosti na prezentačných a predajných akciách. Predávajúci ich môžu uviesť do omylu zneužítím ich dôvery,“ pripomenula Anna Poljaková, preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Dodala, že počas konania takýchto akcií predajcovia používajú rôzne nekalé obchodné praktiky.
„V rámci nich arogantne, za pomoci manipulácie, zastrašovania a pod hrozbou fyzického alebo psychického nátlaku vnucujú najmä seniorom predražený a často veľmi nekvalitný tovar.“
Preventistka pripomenula, že kto už tovar napriek upozorneniam kúpil, ale rozhodne sa ho vrátiť, má právo bez udania dôvodu písomne odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru.
„Pri odstúpení od zmluvy treba predávajúcemu vrátiť všetko, čo kupujúci dostal. Odstúpenie od zmluvy treba poslať predajcovi doporučenou poštou a späť posielaný tovar sa oplatí poistiť. Odstúpením od zmluvy sa zmluva ruší a peniaze musí predajca vrátiť do pätnástich dní odo dňa odstúpenia od zmluvy,“ vysvetlila A. Poljaková.
Ak organizátor alebo predajca na odstúpenie od zmluvy nereaguje, preventistka odporúča obrátiť sa na súd alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu.
Anna Poljaková ponúkla niekoľko dôležitých rád, ako sa nestať obeťou:
- preverte si údaje na pozvánke o organizátorovi a jeho ponuke, poraďte sa s príbuznými, pozrite si organizátora na internete alebo požiadajte o radu na bezplatnej Senior linke 0800 172 500, ak máte pochybnosti, na ponuku radšej nereagujte,
- nekupujte tovar len preto, že je zlacnený,
- neodovzdávajte svoje osobné doklady organizátorom,
- ak nemáte so sebou peniaze, nesúhlaste s návrhom organizátora, že vás odvezie domov, prípadne do banky, za účelom vyplatenia peňazí alebo zálohy na tovar,
- všetky dokumenty, ktoré podpisujete si pozorne prečítajte, ak si niečo kúpite, trvajte na vystavení potvrdenia o kúpe, teda žiadajte bloček a záručný list,
- ak ste nútení ku kúpe tovaru, je obmedzovaná vaša osobná sloboda, ak by vám bolo bránené v odchode z akcie, alebo by ste pociťovali nátlak či vyhrážanie, kontaktujte políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158.
UŽITOČNÉ KONTAKTY
- Slovenská obchodná inšpekcia: 02/58272132 (klapky: 117,125,130,159),
- Polícia: 158, 159,
- číslo tiesňového volania: 112,
- Ministerstvo spravodlivosti, Župné námestie 13, 813 11 Bratislava: 02/59353135,
- Fórum pre pomoc starším, bezplatná krízová linka pre pomoc starším: 0800 172 500. l Vzory odstúpení od uzatvorených zmlúv nájdete na www.forumseniorov.sk.