LIPTOV. Tradície fašiangov dodržiavajú aj dnes v mnohých mestách a obciach. Liptov nie je je výnimkou.
Niekde už fašiangovali koncom minulého týždňa, inde zábavy či sprievody v maskách ešte len pripravujú.
Už fašiangovali aj paplesali
V liptovskomikulášskej mestskej časti Palúdzka pripravili sprievod v maskách, nechýbala hudba, spev, tanec a dobrá nálada.
Fašiangovú veselicu mali už aj v Liptovskom Hrádku, na ktorej fašiangovali aj rodičia s deťmi. V dome kultúry hrala ľudová hudba Haluška z Liptovského Mikuláša a DJ Vladimír Handrk. V programe vystúpil detský folklórny súbor Cindruška.
Fašiangovú bursu pripravili aj v mestskej časti Liptovského Mikuláša v Ondrašovej. Seniori z Ondrašovej pripravili bursu tento rok už piatykrát.
„Navštevujeme domácnosti, ktoré nás privítajú a vypočujú si naše vinše a gratulácie za sprievodu hudby. Vždy im povinšujeme a zaspievame. Udržiavame starodávne zvyky, aby sme ich zachovali aj pre mladšie generácie,“ prezradil nám Ivan Oško z Klubu dôchodcov v Ondrašovej.
Batôžkový paples je zasa podujatie, ktoré už siedmykrát pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš ako netradične tradičnú zábavu vo fašiangovom období nielen pre priaznivcov folklóru. Paples je ako každý iný poriadny ples, ale je charakteristický nadhľadom, ľahkosťou, humorom, folklórnym nábojom a nulovou dávkou škrobenosti.
Svätojánske tradície si uctili na fašiangovom podujatí so sprievodom v maskách aj v Liptovskom Jáne.
V Iľanove, Bodiciach a Ploštíne fašiangy chystajú
Kto nestihol zažiť atmosféru fašiangov koncom minulého týždňa, ešte má možnosť dohnať to koncom tohto týždňa. Napríklad na fašiangovej dedinskej zabíjačke v Iľanove v sobotu 1. marca.
Pripravil ju Občiansky klub Iľanovo v spolupráci s klubom seniorov, urbárom a komposesorátom Iľanovo a ostatnými sympatizantmi.
Fašiangový sprievod v mestskej časti sa začne o 8.45 hodine. O 9.30 sa začne tradičná dedinská zabíjačka. Počas dňa nebude chýbať kultúrny program, súťaže a tombola. Fašiangy ukončia pochovaním basy. Rodičia s deťmi sa môžu zabaviť na karnevale. Počas podujatia bude aj ochutnávka zabíjačkových špecialít.
Prvá marcová sobota bude v znamení fašiangov aj v Bodiciach. Už 21. ročník tradičnej fašiangovej zábavy sa začne o 9. hodine pred kultúrnym domom. Na účastníkov čaká dobrá zábava, fašiangový sprievod, tancovačka aj kapustnica.
Do tretice v sobotu usporiadajú fašiangy aj v Ploštíne. Vítaní sú na nich priaznivci tradičnej ľudovej zábavy. Krojovaný sprievod sa začne o 13. hodine, karnevalová zábava v maskách o 20. hodine.
Pripravujú sa aj v Mikuláši a Ružomberku
Mirka Korčeková z Klastra Liptov pripomenula, že fašiangové oslavy nebudú chýbať ani v Liptovskom Mikuláši: „Fašiangový sprievod vyrazí do ulíc vo štvrtok 27. februára o 15. hodine, ktorý to potom rozbalí na nádvorí Čierneho orla.“
„Sme radi, že môžeme v programe ukázať nielen domáce folklórne kolektívy, ako Pramienok a Ďumbier, ale aj detský folklórny súbor z poľského partnerského mesta Žywiec,“ doplnila Dana Guráňová, vedúca útvaru mládeže, športu a kultúry Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.
Oslavy predjaria budú pokračovať až do 4. marca. „Na tradičné fašiangy pozýva Spolok bursovníkov v Bielom Potoku na prelome februára a marca a veľkú súťaž masiek so zabíjačkovými špecialitami prichystali v Liptovských Sliačoch na 1. marca popoludní,“ poznamenala M. Korčeková.
Fašiangový sprievod s maskami mal podľa starých zvykov privodiť dobrú úrodu, plodnosť hospodárskych zvierat i ľudí. Masky mali rituálny význam a ich cieľom bolo dosiahnuť dokonalé prevtelenie.
„Naši predkovia ich vyrábali z magických materiálov ako bola slama, vyvrátená kožušina z barana, zvonce s ochrannou funkciou, ražeň a pod. Masky skákali, váľali sa, no magický účinok mal i kontakt s nimi – preto sa súčasťou fašiangov stal tanec a obdarúvanie,“ vysvetlil primátor Ružomberka Ján Pavlík.
Liptovské fašiangy vyvrcholia práve v Ružomberku v utorok 4. marca pri pestrom fašiangovom programe so sprievodom mestom a vystúpeniach folklórnych súborov.
„Netradičnou formou však ešte predtým oslávia fašiangy pod Chočskými vrchmi, kde sa 2. marca chystajú už na XVI. výstup na Mních v nadmorskej výške 698 metrov,“ dodala M. Korčeková.