RUŽOMBEROK. Lávka, ktorá spája Hurbanovu ulicu so Zarevúcou, má oceľovú konštrukciu a drevenú podlahu.
O jej technickom stave vypovedajú zhrdzavené kovové časti a široké medzery medzi starými doskami. Tie sťažujú prechod najmä malým deťom, starším ľuďom a tým, ktorí si pri chôdzi pomáhajú palicou či barlou.
„Chodím tadiaľ viackrát za týždeň a niekedy aj s vnúčatami. Necítim sa tam moc dobre, myslím si, že by sa niektoré drevá mali poopravovať, lebo sú medzi nimi veľké škáry a sú prehnité,“ skonštatovala Ružomberčanka Jana.
Podobný názor mala aj Iveta, ktorá prechádza lávkou každý druhý deň: „Ráno si tu treba dávať pozor. Keď je námraza, veľmi sa šmýka. A s dierami je to ešte horšie, hlavne, keď mám topánky na opätkoch.“
Peter túto komunikáciu využíva veľmi zriedka a pokladá ju za celkom bezpečnú. Viac mu prekáža, ako vyzerá.
„S kočíkom tadiaľ chodím veľmi pomaly, aby ho nenadhadzovalo. Trochu sa bojím tadiaľto chodiť, most je v zlom stave, ale je to pre mňa skratka,“ priznala mladá mamička Martina.
Ružomberská radnica nemá o stavbe tejto lávky žiadne záznamy, ale historik Peter Dvorský odhadol, že ju vybudovali niekedy na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov spolu s neďalekým obchodným domom.
Vymenili len niekoľko dosiek
Správu a údržbu tohto premostenia rieky Revúca má na starosti oddelenie životného prostredia, technickej infraštruktúry a komunálnych služieb mesta Ružomberok.
Referent komunálnych služieb Ivan Kamhal povedal, že posledné opravy lávky robili vlani v jeseni, keď spevňovali kraje.
„Výdreva už síce nie je tak nahusto a je trochu voľnejšia, ale lávka je pevná. Nie je to však len o tom, možno o dva alebo tri roky sa bude musieť niečo urobiť aj so statikou,“ okomentoval jej súčasný stav.
Ako presne je na tom statika lávky, nevie nikto. Na zistenie stavu by si jej správca musel objednať odborný posudok.
Po našom upozornení na nevyhovujúci stav sa referát komunálnych služieb rozhodol urobiť vizuálnu kontrolu.
„Lávka ešte nie je v takom stave, aby sme museli vymeniť všetky drevá. Je v bežnej prevádzke, preto bude stačiť výmena dvoch dosiek,“ informoval Kamhal.
Dodal, že mesto má v rozpočte vyhradených tisíc deväťsto eur na údržbu všetkých lávok v meste, a preto nie je možná rozsiahlejšia rekonštrukcia len tejto jednej.
Starú lávku už mohli nahradiť dve nové
Hoci ružomberská radnica rekonštrukciu neplánuje, pred niekoľkými rokmi existoval projekt výstavby niekoľkých multifunkčných budov na nábreží Revúcej, ktorý počítal aj so stavbou nového mosta pre peších. Projekt sa však nedočkal realizácie, hoci už naň existovalo stavebné povolenie.
Okrem toho existuje asi desať rokov stará urbanistická štúdia, podľa ktorej by mal stáť na Revúcej most pre peších neďaleko synagógy tak, aby bol predĺžením Panskej ulice a spájal ju s Kaštieľom sv. Žofie a priľahlým obchodným centrom.
Od súčasnej lávky by bol teda vzdialený niekoľko desiatok metrov.
„Premostenie by tam malo logiku, lebo bolo navrhnuté tak, aby ladilo so synagógou, ktorá sa teraz rekonštruuje, ale aj s obchodným domom na druhej strane rieky. Teraz sa tam ľudia nedostanú priamo, ale musia to obchádzať,“ povedal architekt Pavol Fisher, riaditeľ spoločnosti, ktorá návrh pripravila.
Takéto premostenie by podľa neho stálo približne 100-tisíc eur v jednoduchom prevedení a približne 200-tisíc v elegantnom.
Pre porovnanie, nový most pre peších a cyklistov, ktorý plánuje mesto Ružomberok vybudovať od ulice Mostová cez Váh smerom do Likavky, bude stáť viac ako 700-tisíc eur.
Hovorkyňa mesta Ružomberok Michaela Milá odpovedala na otázku, či je projekt nového premostenia Revúcej stále aktuálny.
„Táto štúdia sa robila v čase, keď sa v Ružomberku plánovala výstavba Auparku. Lávka mala byť doplnením tohto priestoru. Mesto nemá túto lávku zaradenú do investičných akcií na rok 2014, takže zatiaľ s ňou nepočíta, avšak do budúcnosti to vylúčené nie je,“ vysvetlila.