Vzácny bukový a dubový háj môže v budúcnosti slúžiť ako park

Liptovský Hrádok má bohatú lesnícku a drevársku tradíciu. V meste sú rozsiahle zelené plochy. Obyvatelia ich ale veľmi nevyužívajú, lebo na oddych nie sú prispôsobené. Mesto však plánuje urobiť z nich mestský park

Bukový háj na Belanskej štvrti je napríklad najvyššie položený súvislý porast svojho druhu na Slovensku.Bukový háj na Belanskej štvrti je napríklad najvyššie položený súvislý porast svojho druhu na Slovensku. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V najmenšom liptovskom meste je vzácny bukový, borovicový aj dubový háj v Belanskej štvrti. Lesný porast sa tiež tiahne od futbalového štadióna, popri rieke Belej až po peší most do Liptovského Petra.

Arborétum aj ďalšie lesné porasty obhospodarujú študenti Strednej lesníckej školy. O niektoré sa starajú pracovníci technických služieb mesta.

Les chráni mesto aj arborétum

Správcom pozemkov sú Štátne lesy TANAP-u. Zaujímavosťou je, že bukový háj na Belanskej štvrti je napríklad najvyššie položený súvislý porast svojho druhu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Les popri Belej zase vysadili, aby chránil hrádocké arborétum, ale aj časť mesta pred nepriaznivými účinkami západných vetrov.

Vedenie mesta by ich viac chcelo priblížiť obyvateľom. Problémom sú komplikované a nevyjasnené majetkové vzťahy z minulosti. Neexistuje ani ale jasná spoločenská zhoda.

Nápad s parkom bývalého Hrádočana zaujal

Martin, rodák z Liptovského Hrádku, povedal, že keď boli jeho deti malé, chodili hlavne do lesíka pri Belej. Hovorili, že idú do parku.

„Nerozlišovali sme, o aký druh porastu podľa odborníkov ide. Niekedy tam boli aj lavičky. Niektoré boli dokonca pod prístreškom, neďaleko stál drevený vlak a niekoľko preliezačiek. Chodili sme tam aj opekať, pri hrádzi bolo aj ohnisko.“

Dodal, že z mesta sa odsťahoval, takže už v lesíku nebol niekoľko rokov. Býva v Ondrašovej v Liptovskom Mikuláši a nevie, ako vyzerá dnes. Nápad s parkom ho ale zaujal.

SkryťVypnúť reklamu

Buky a duby sú jedinečné, areál by mal byť chránený

Jozef je učiteľom na dôchodku. Vysvetlil, že bukový, borovicový aj dubový háj sú pozostatkami pôvodného botanického parku.

„Neviem, či je také jednoduché a hlavne vhodné robiť z nich mestské parky. Diskusia v podobnom duchu sa pred niekoľkými rokmi viedla aj okolo súčasného arboréta,“ dodal.

Povedal, že niektorí ľudia by ho chceli využívať ako park. Neuvedomujú si, že ide o chránený areál.

„Je to kultúrna pamiatka. Bol založený ako dendrologická zbierka, čiže zbierka stromov a krov rôznych druhov výhradne pre študijné účely. Podobne je to aj s jedinečným bukovým, borovicovým a dubovým hájikom,“ spresnil bývalý učiteľ.

Liezli po stromoch a stavali bunkre

Na Belanskej štvrti Peter vyrástol. Hrával sa ešte na paneloch, ktoré ostali po výstavbe sídliska. V bučine, dubine, ale aj pri Belej liezli po stromoch a robili si tam bunkre.

SkryťVypnúť reklamu

„V kríkoch bolo často veľa komunálneho odpadu, dostával sa tam z preplnených kontajnerov. Pamätám si, že ľudia z bytoviek organizovali aj brigády a čistili okolie. Dnes je mesto už úplne iné. Zmenilo sa, je čistejšie,“ vysvetlil.

V parku pestovali aj zeleninu

Pokračoval, že nápad s parkovou úpravou sa mu páči. „Mesto má v tomto smere veľký potenciál. Len neviem, ako je to s ochranou prírody, sú to predsa len pozostatky starého botanického parku,“ doplnil.

V minulosti bol na severnej časti mesta veľký záhradný areál. Ohraničovala ho železnica, rieka Belá a Hradná ulica.

Okrem botanického parku tam pestovali ovocie a zeleninu. V areáli bola aj píla a zvernica. Po vojne ho okresalo rozrastanie mesta a výstavba sídlisk. Napríklad arborétum sa tak dostalo z okraja do stredu mesta.

Musia rešpektovať vlastnícke vzťahy

Zvyšky územia sú v súčasnosti vedené ako hospodársky les. Podľa lesného zákona je jeho základnou funkciou a poslaním produkcia dreva.

Do istej miery ale zabezpečuje aj verejnoprospešnú funkciu lesa. Napríklad klimatickú, zdravotnú či kultúrnu.

Ak by radnica chcela lesné zelené plochy využívať ako mestský park, pozemky by sa museli zmeniť na les osobitného určenia. Ako prímestský les by prednostne mohol plniť verejnoprospešnú funkciu a slúžiť aj na rekreačné účely. V takomto prípade by tam mesto mohlo umiestniť aj osvetlenie či mobiliár.

V jeseni odstránili kroviny

Radnica teda musí rešpektovať predovšetkým vlastnícke vzťahy a charakter pozemkov. Dve plochy už ale mesto vlastní. Bučinu pri materskej škole na Belanskej štvrti a aj neďaleký borovicový les.

„V jeseni sme odstránili kroviny. Zachytávali sa v nich smeti a bolo v nich aj veľa lístia. Podložie by sme chceli na jar vysypať zemou a zasiať trávu,“ vysvetlil primátor Branislav Tréger. Pokračoval, že keď budú bučinu pravidelne udržiavať a kosiť, vytvoria základ pre budúci mestský park.

Neskôr by tam mohli umiestniť aj základný mobiliár.

Správcu mesto zatiaľ neoslovilo

Podobné plány, má mesto aj s neďalekým borovicovým hájom.

„Robíme to nielen z dôvodu estetiky, ale aj bezpečnosti. Doteraz bol pohyb v lesnej zeleni len veľmi obmedzený,“ spresnil primátor.

Námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturceľ povedal, že vedenie mesta Štátne lesy TANAP-u v súvislosti s užívaním mestskej zelene a spravovaných lesných pozemkoch zatiaľ oficiálne neoslovilo.

„Momentálne pripravujeme podklady na delimitáciu, teda vymeranie lesných pozemkov v meste Liptovský Hrádok pre Lesy SR, Banská Bystrica,“ vysvetlil M. Šturceľ.

Doplnil, že Štátne lesy TANAP-u už preto nebudú vstupovať do prípadného procesu možných lesoparkových zásahov do týchto lesných pozemkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 958
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 284
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 026
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 254
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 064
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 993
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 468
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu