RUŽOMBEROK. Posledné nájomné byty, ktoré ružomberská radnica odovzdávala nájomcom, boli bytovky v Rybárpoli. V nízkoštandardných domoch býva od roku 2010 tridsaťšesť sociálne znevýhodnených rodín.
Po štyroch rokoch sa črtá ďalšia možnosť bývania v mestských bytoch, tentoraz pre mladé rodiny alebo starších ľudí, ktorým stačí pre život aj byt s menšou rozlohou.
Radnica ohlásila zámer výstavby novej bytovky na križovatke Ulice Karola Sidora a Do Baničného. Nebudú to nízkoštandardné byty, ale malometrážne.
Investícia za 1,3 milióna eur
Nová mestská bytovka by mala mať dvadsať bytov s priemernou rozlohou takmer 57 metrov štvorcových.
Osem bytov by malo byť jedenapolizbových, sedem dvojizbových a päť trojizbových. Bytovka pozostáva z prízemia, troch poschodí a podkrovia. Nájomníci budú mať k dispozícii aj výťah a podzemnú garáž.
Do výstavby bytovky, parkovísk a príjazdovej cesty investuje mesto takmer 1,3 milióna eur. Väčšinu zaplatí z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a štátnej dotácie. Úver bude mesto splácať z vybraného nájomného.
O slnko neprídu
Nová bytovka by sa mala pristaviť k už existujúcej na Ulici Karola Sidora. Zámer prerokovávalo mesto s obyvateľmi blízkych domov ešte koncom uplynulého roka.
Ľudí z troch susedných domov myšlienka nenadchla, práve naopak. Mali výhrady k vyšším nárokom na dopravu v okolí, zvýšeniu potreby nových parkovacích miest a v neposlednom rade sa obávali toho, že nová bytovka im bude vytvárať tieň.
Mesto nechalo vypracovať svetlotechnickú štúdiu. „Z odborne spracovanej štúdie vyplýva, že novopostavený bytový dom nebude mať podstatný vplyv na zatienenie predmetného domu a nespôsobí zníženie osvetlenia nad normou stanovenú hranicu,“ povedal viceprimátor Miroslav Zuberec.
Problémy s parkovaním
Radnica čiastočne prijala aj výhrady týkajúce sa nízkeho počtu parkovacích miest a vytvorí ďalšie plochy, ale iba pozdĺžne popri ceste.
Na návrh Ivana Rončáka, poslanca za mestskú časť, aspoň zaradilo zastupiteľstvo do investičného plánu na budúci rok výstavbu parkovacích miest v blízkosti bytov.
Bytovku by mala stavať liptovskomikulášska stavebná firma, ktorá má skúsenosti s nájomnými bytmi pre mestá a obce. Dokončenie bytovky plánujú na koniec roka 2015.