DÚBRAVA. Dvestometrový potok, hlboko zarezaný do svahu, im pravidelne ruší pokojný spánok. Vďaka rozsiahlym protipovodňovým opatreniam budú ich starosti čoskoro minulosťou.
Obec dostala výdatnú pomoc z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu na reguláciu potoka a vybudovanie betónových žľabov na zachytenie a odvádzanie povrchovej vody. Na projekte sa vlastnými peniazmi podieľa aj obec, investícia do protipovodňových opatrení sa vyšplhala do výšky 174-tisíc eur.
Vyviera v strede obce
Voda trápi Dúbravu pravidelne. Vždy na jar, keď sa topí sneh a počas výdatných dažďov. Voda steká z blízkych polí, ktoré majú rozlohu asi sto hektárov.
Pôda ju nestíha vsať, zastaví sa až v dedine. Hromadí sa potom na cestách, chodníkoch, neraz aj v pivniciach Dúbravčanov. Veľké starosti robil obci miestny tok, ktorý volajú Partizánsky potok. Je zvláštny tým, že vyviera v strede obce, napájajú ho spodné vody. Vo svahu sa miestami zarezal až do päťmetrovej hĺbky, má prudký sklon a v čase dažďov sa mení na rozbujnenú riavu.
„Partizánsky potok má veľký sklon, voda odteká veľmi rýchlo. Berie so sebou aj zem a upcháva priepusty. Hrozí, že so sebou zoberie celý svah. Voda potom nemá ako odtekať, vyleje sa z koryta a zatápa cestu a blízke domy. Ohrozuje aj domy nad potokom, nie však zatápaním, ale zosuvom pôdy,“ opísal situáciu Vladimír Janičina, starosta Dúbravy.
Technicky náročné riešenie
Problém chcú vyriešiť vyregulovaním celého toku. Koryto Partizánskeho potoka zdvihnú a vyložia lomovým kameňom v dĺžke 240 metrov. Vytvoria kaskády a vývary, teda miesta, kde sa voda ustáli aby odtekala pomalšie.
„Aj keď to znie jednoducho, v našom prípade ide o technicky zložité riešenie v náročno teréne. Vodný tok totiž nie je možné počas realizácie stavby odkloniť, pretože je hlboko medzi svahmi. Preto musíme najprv uložiť do koryta potrubie, ktoré odvedie vodu, potom ho zasypeme. V práci teda budeme pokračovať na vrchu. Po skončení úprav koryta vodu vrátime naspäť,“ vysvetlil Vladimír Janičina.
Vodu chcú udržať v pôde
Kritická situácia je aj v juhovýchodnej časti na okraji obce. Voda steká z polí a lúk, ľahko prekoná tamojšiu cestu a nič jej ďalej nezabráni v tom, aby zatápala domy.
„Pred cestu chceme dať betónový žľab v dĺžke 400 metrov, na vrch uložíme železné rošty. Zachytí vodu a bezpečne ju odvedie preč. Na začiatku kanála bude vsakovací tunel. Až po naplnení odvedie povrchové vody ďalej do žľabu,“ spresnil starosta.
Je to systém, ktorý zachováva vodu v pôde. Odvedie sa len v tom prípade, ak už pôda nevládze.
„Vďaka opatreniam zabránime povodniam, vytápaniu domov, ohrozovaniu majetku a zdravia. Na druhej strane zvýšime atraktivitu obce, miestny potok bude krajší a upravený," doplnil Janičina.
Realizáciou prvej časti projektu stavby protipovodňových opatrení ochránia pred vodou len časť obce. Po dokončení sa pustia do príprav druhej časti.