LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Mikulášski pacienti boli donedávna odkázaní na jedinú pľúcnu ambulanciu v meste, nachádzala sa v budove polikliniky. Minulý mesiac odišla lekárka do dôchodku, v Liptovskom Mikuláši nie je žiadny iný lekár, ktorý by mohol pacientov vyšetriť.
Výpadok odborného lekára v Liptovskom Mikuláši vykrýva ambulancia v Liptovskom Hrádku. Pacienti a personál tamojšej ambulancie sa dostali do náročnej situácie. Hoci sa logicky predĺžila doba čakania na vyšetrenie, chorí nezostanú bez lekárskej starostlivosti.
Pacienti čakajú na vyšetrenie dlhé týždne
Jediné pľúcne oddelenie bolo do roku 2011 v ružomberskej nemocnici. Ministerstvo zdravotníctva vtedy pristúpilo k znižovaniu počtu lôžok, racionalizácia sa dotkla okrem iných aj oddelenia pneumológie v Ružomberku. Liptákov hospitalizuje len martinská fakultná nemocnica, v ktorej zostalo jediné pľúcne lôžkové oddelenie v Žilinskom kraji.
„Som po operácii. Po prepustení do domácej liečby sa musím hlásiť u svojho špecialistu. Nemám ale akému,“ povedala mikulášska pacientka Anna.
Chcela sa objednať k pneumológovi do Ružomberka, v ambulancii by ju objednali na jún.
„Pre pacienta, ktorý potrebuje pooperačný dohľad lekára, je to nemysliteľné. Obrátila som sa na hrádockú ambulanciu, objednali ma na koniec marca,“ priblížila nepríjemnú skúsenosť pacientka.
Župa hľadá lekára aj pomocou inzerátov
Žilinský samosprávny kraj, ktorý zabezpečuje pokrytie lekárskej starostlivosti, o probléme v Liptovskom Mikuláši vie. V spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou riešili obsadenie pľúcnej ambulancie novým lekárom.
„Je našou snahou zabezpečiť efektívnu a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov spádovej oblasti Liptovský Mikuláš. Zverejnili sme inzerát o voľnom mieste lekára v odbore pneumogógia a ftizeológia,“ povedala Hana Danová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.
Dohodli sa so všeobecnými lekármi
Do vyriešenia patovej situácie zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre mikulášskych pacientov pľúcna ambulancia v Liptovskom Hrádku. Župa ju v mimoriadnej situácii, keď mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti, požiadala o pomoc.
„Bolo jasné, že to bude náročná úloha. Nezostal mi však ľahostajný osud pacientov, ktorí by zostali nielen bez ošetrenia, ale aj chronickí pacienti bez liekov,“ opísala Lucia Kováčiková, pneumologička z hrádockej ambulancie.
Zorganizovali stretnutie so všeobecnými lekármi z Liptovského Mikuláša a dohodli sa na spôsobe vzájomnej spolupráce tak, aby pacienti nezostali bez liekov a neboli ohrození pacienti v akútnych stavoch.
O akútnosti rozhoduje všeobecný lekár
Pacienti z celého okresu Liptovský Mikuláš teda navštevujú jedinú lekárku. V ambulancii sa museli novému, vypätejšiemu režimu prispôsobiť.
„Postupne preberáme do našej starostlivosti pacientov, ktorých chronické ochorenie treba dlhodobo sledovať a liečiť. Pri prvom vyšetrení vyžadujú väčší časový priestor nutný na preštudovanie zdravotnej dokumentácie a komplexné vyšetrenie. Na ďalšie vyšetrenie ich následne objednáme podľa zákona,“ vysvetlila Kováčiková.
Akútne stavy ošetrujú ihneď po tom, ako pacienta na vyšetrenie odporučí ošetrujúci lekár.
„Prioritne ošetríme aj pacientov, ktorí nemajú platné odporučenie na predpis chronickej liečby. Platí to aj pre pacientov, ktorých prepustili z nemocnice do domáceho prostredia v stabilizovanom stave. Objednávame ich podľa záverov z hospitalizácie,“ opísala pneumologička.
Lekári nemajú záujem o prácu v ambulancii
Pľúcnu ambulanciu v Liptovskom Mikuláši sa zatiaľ nedarí obsadiť, podľa Danovej je za tým nezáujem zo strany lekárov. Situácia odkryla vážny problém v zdravotníctve. Chýbajú lekári, ktorí by poskytovali zdravotnú starostlivosť v ambulanciách.
„Odbor pneumológie a ftizeológie tak ako aj iné medicínske odbory zápasí s nedostatkom lekárov. Zvyšovanie platov lekárov v odborných liečebných ústavoch ich demotivuje k práci v ambulancii za podstatne nižší príjem,“ vysvetlila špecialistka.
Fungujú bez väčších problémov
Po mesiaci fungovania s podstatne vyšším počtom pacientov lekárka konštatovala, že ošetrovanie pľúcnych pacientov je plynulé a zatiaľ sa im darí zabezpečiť efektívnu a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
„Čakacie doby sa síce predĺžili, ale neprevyšujú jeden mesiac. Treba si však uvedomiť, že toto obdobie je aj bez výpadku ambulancie v Liptovskom Mikuláši náročné, vzhľadom na zvýšenú chorobnosť na sezónne pľúcne ochorenia,“ uzavrela Kováčiková.