RUŽOMBEROK. Riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Krúpa si myslí, že začiatok zimy prial skôr kultúre a múzeám, pretože na svahoch bolo menej snehu a ten nezaujal až natoľko.
Mnohí dali prednosť múzeám pred kĺzaním sa po technickom ľade. Treba povedať, že počasie určuje návštevnosť múzeí.
Snehová pokrývka v pribylinskom skanzene túto zimu bola skôr výnimočná. „Veľkú noc sme vlani vítali s víchricou a hustým snežením. Potom prišlo suché a horúce leto a turisti navštevovali skôr turistické chodníčky v Tatrách a kúpaliská po celom Liptove,“ hodnotil situáciu M. Krúpa.
Rôznorodá ponuka podujatí
Hoci hlavná turistická sezóna v múzeách je v letných mesiacoch, v júni až septembri, v skanzene zaujali vlani podujatia v rámci kresťanského roka.
„Ondrejský jarmok s pravou liptovskou zabíjačkou, program od Lucie do Troch kráľov, ale aj Vianoce v Liptove,“ informoval M. Krúpa.
Do skanzenu chodia návštevníci radi, ale riaditeľ upozornil: „Liptovské múzeum so sídlom v Ružomberku nie je len Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, ale aj iné expozície. Roľnícky dom vo Vlkolínci, Múzeum v Ružomberku, hrad Likava, Kostol všechsvätých v Ludrovej, Archeoskanzen Havránok, expozícia poľovníctva v Čiernom orle v Liptovskom Mikuláši, Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku, ako aj Banícky dom na Vyšnej Boci a Maša s klopačkou i vážnicou. “
Máloktorá múzejná inštitúcia na Slovensku má takú rôznorodú ponuku podujatí a programov počas celého roka. K najúspešnejším patria Likavské hradné dni, Poďakovanie za úrodu na Vlkolínci, koncert stredovekej hudby spojený s ukážkami rytierskych turnajov v Ludrovej, v minulom roku pri príležitosti 300. výročia popravy Juraja Jánošíka v Liptovskom Mikuláši.
„V Ružomberku sme ukázali pôvodnú výrobu ručného papiera, v Pribyline sa uviedol Ľudový pesničkár a návštevníci mali možnosť bližšie spoznať ľudovú kultúru a popri tom aj čosi ochutnať,“ doplnil M. Krúpa.
Novinkou bude Cesta tradičných kuchýň
Pribylina sa už tradične stala miestom pravidelných nedeľných podujatí.
„Na gazdovskom dvore a v záhradke je program spojený s pestovaním rastlín, zeleniny a byliniek spojený s prípravou ľudových jedál. Políčko, ktoré sme na jeseň preorali, poskytne možnosť naučiť sa spôsobom, akými získavali naši predkovia plodiny na prežitie, ako sa pestujú zemiaky, jačmeň, ovos, či ľan, mrkva, alebo fazuľa.“
Na letnú turistickú sezónu v tomto roku v skanzene pod Kriváňom pripravujú zaujímavé kultúrne produkty.
Z kalendária Múzea liptovskej dediny si môže každý vybrať z osvedčených programov, ktoré prezentujú pastiersku, agrárnu a kulinársku kultúru v Liptove či tradičnú technológiu spracovania ovčej vlny, textílií a včelárstva. Pripravujú aj Deň rodiny, ktorého motto je: Dve rúčky deťom stvoril Boh, pre ocka jednu, druhú mame.
Novinkou bude v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Cesta tradičných kuchýň. Návštevníkov iste poteší gastrofestival tradičných jedál z Liptova, Oravy, Turca a Valašska.
„Dva drevené prístrešky s pecou a ohniskom slúžia na animačné programové aktivity počas celého roka, ktoré sú zamerané na tradičné kuchyne a Deň chleba. Ale je tu aj ponuka na spracovávanie ovčieho mlieka na prípravu jedál z jahňaciny,“ informoval M. Krúpa.
Prezentácia kultúrneho dedičstva, najmä papiernických tradícií, je súčasťou cyklu Remeslo má zlaté.
Budujú tradíciu nových podujatí
Zámerom projektu Píšťalôčka moja, ktorý podporilo ministerstvo kultúry, je oživiť tradičnú pastiersku kultúru formou zážitkového interaktívneho programového podujatia pre organizované skupiny deti.
V letných mesiacoch plánujú otvoriť detský tábor, v ktorom sa deti budú učiť hrať na pastierske hudobné nástroje.
„Cieľom podujatia odborného charakteru Bačova škola je pripomenúť salašnícke profesie a tradíciu chovu oviec a kôz. Obyvatelia na našom území napriek obrovskej chudobe, práve vďaka produktom z oviec dokázali prežiť,“ vysvetlil M. Krúpa.
Prvú nedeľu v auguste sa už tradične v múzeu stretnú čipkárky z rôznych regiónov Slovenska, aby na čipkárskom jarmoku prezentovali školu paličkovanej čipky.
„Najviac nás teší, že začíname budovať tradíciu nových podujatí, oživujeme expozície celého Liptovského múzea.
Verím, že to môže priniesť novú kvalitu poznania našej histórie. Nasledujúce roky budeme pripravovať podujatia pod názvom Cesta poznania, Cesta templárov, Cesta folklóru a Banícka cesta,“ dodal M. Krúpa.