ŽIARSKA DOLINA. Na medzinárodných pretekoch horských záchranárov štartovalo uplynulú v sobotu dvadsaťjeden dvojčlenných družstiev. Tri z nich boli zo Slovinska, jedno zo Srbska. Z Česka prišli tiež tri družstvá.
„Bohužiaľ, tradiční účastníci z Poľska tento rok neprišli. Ospravedlnili sa, že kalendár podujatí majú momentálne veľmi nabitý. Preteky v Žiarskej doline preto z neho vypustili,“ povedal za organizátorov Rudolf Macho.
Cesta bola bez snehu
Už tradičné podujatie je určene pre profesionálnych aj dobrovoľných horských záchranárov. Štartovať môžu aj čakatelia, ale len v tíme s profesionálom či dobrovoľníkom.
Napriek tomu, že nedostatok snehu počas zimy všetkých zaskočil, trať sa organizátorom vydarila. „Pomohlo nám aj počasie,“ spresnil R. Macho.
Pokračoval, že pretekári štartovali tradične pri chate Spojár. Na Žiarsku chatu išli buď vo vibramkách, alebo teniskách. „Cesta dolinou je tiež, žiaľ, bez snehu, preto iná možnosť nebola. Na chate sa preobuli do lyžiarok. Potom na lyžiach stúpali až do Smutného sedla,“ opísal úvod trate riaditeľ pretekov.
Viac fotografií z pretekov nájdete tu:
Odtiaľ pokračovali s lyžami na chrbte a v stúpacích železách, teda mačkách exponovaným hrebeňom Troch kôp. Na niektorých miesta sa museli aj zaistiť o reťaze alebo fixné lano.
Museli ošetriť zlomeninu
Potom zlyžovali žľab medzi Troma kopami a Hrubou kopou. Dostali sa tak na štart obrovského slalomu. Keď ho absolvovali, stúpali opäť na lyžiach na štart časovky, krosu. Trať viedla popod lúčne sedlo, bočným hrebeň Hrubej kopy s cieľom pod Hrubou kopou.
Odtiaľ potom zišli k Symbolickému cintorínu. Tam museli ošetriť zlomené predkolenie turistu, naložiť pacienta na sane a modelovú situáciu ukončiť krátkym transportom raneného. Po odbornej úlohe sa peši presunuli do cieľa ku chate Spojár. Poslednou disciplínou bola resuscitácia zraneného.
„Umelé dýchanie a masáž srdca poriadne zamiešali poradie pretekárov. Nebolo to jednoduché. Resuscitáciu vyhodnocoval počítač, takže záchranári museli byť mimoriadne citliví. Nie každému sa to ale darilo,“ opísal náročnú disciplínu R. Macho.
Pretekom prialo počasie
V úlohe figurantov pomáhali gymnazistky z Liptovského Hrádku pod vedením Andreja Šubu. Lekársky dohľad robil Vladimír Sivák a hlavným rozhodcom bol Ľubomír Suský.
Organizátori sú vďační hlavne sponzorom, bez ktorých by preteky nepripravili. Pomohlo nám však aj mesto Liptovský Mikuláš, ale aj obecné úrady v Žiari, Smrečanoch a Bobrovci.
Pretekom prialo počasie, aj preto mali výbornú športovú úroveň. „Účastníci zvládli lyžovania aj alpinizmus. To znamená, že pretekári si tento krásny šport naplno užili,“ doplnil na záver R. Macho.
Z výsledkov: A skupina, súčet rokov dvojice do 80 rokov: 1, Pavel Brnčal HZS VF, Milan Pisarčík HZS Orava, 2. Petr Maliga Beskydy, Marcel Svoboda Beskydy, 3. Beáta Jurigová HS ZTJ, Michal Frank HS VF. B skupina, súčet rokov dvojice od 80 do 100 rokov: 1. Vladimír Šedek HZS VF, Štefan Faga HZS VF, 2. Libor Kluz Beskydy, Karel Kramoliš Beskydy, 3. Roman Glajcar Beskydy, Pavel Svoboda Beskydy. C skupina, súčet rokov dvojice nad 100 rokov: 1. Milan Šenk Slovinsko, Tone Karničar Slovinsko, 2. Jakub Mikuláš HS ZTJ, Daniel Lajda HS ZTJ, 3. Milan Nedeľka HS VF, Vladimír Trizna HS ZTJ.