DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Šampionát mal pôvodne trvať od 26. februára do 6. marca, ale organizátorom sa ho podarilo o deň skrátiť.
Do Jasnej prišli pretekári zo 45 krajín a uchádzali sa o tituly juniorských majstrov sveta v superobrovskom slalome, superkombinácii, zjazde, slalome, obrovskom slalome a národnej tímovej súťaži. Okrem krajín so silnou lyžiarskou tradíciou mali zastúpenie aj India, Libanon, Brazília či Kajmanské ostrovy.
V superobrovskom slalome boli najlepšími Marco Schwarz z Rakúska a Corinne Suterová zo Švajčiarska. Superkombináciu vyhral Talian Matteo De Vettori a Rakúšanka Elisabeth Kapaurerová.
Zlatú medailu za zjazd získal nórsky pretekár Adrian Smiseth Sejersted a vďaka tejto disciplíne sa stala dvojnásobnou majsterkou sveta aj Corinne Suterová. Jedna z najväčších hviezd celého podujatia Nór Henrik Kristoffersen tiež triumfoval dvakrát – v slalome a obrovskom slalome.
Domácu česť zachránila Vlhová
V kategórii žien si zlato v obrovskom slalome vyjazdila Talianka Marta Bassinová a v slalome Petra Vlhová z Liptovského Mikuláša. Jej titul znamenal pre domáce Slovensko jediný úspech v rámci celého šampionátu. Súťaž tímov pozostávajúcu z paralelného slalomu vyhrali Švédi.
„Pre každého športovca je to doma ťažké, lebo každý od vás očakáva čo najlepší výsledok. Po prvom kole mi každý hovoril iba o medaile a víťazstve.
Na psychiku to moc dobré nebolo, ale ja som sa snažila sústrediť len na moju jazdu a vyšlo mi to,“ povedala po zisku zlatej medaily osemnásťročná Vlhová, ktorú prišiel do Jasnej podporiť aj fanklub a spolužiaci.
Po skončení majstrovstiev sveta neskrývali svoju spokojnosť s podujatím športovci ani organizátori, ktorými boli Slovenská lyžiarska asociácia, Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) a spoločnosť Tatry Mountain Resorts.
„Musím oceniť veľmi vysoký štandard svetového šampionátu juniorov. Vysokú úroveň dosiahol vďaka perfektnej práci organizátorov i množstvu dobrovoľníkov,“ uviedol Ken Read, predseda Komisie detí a mládeže FIS.
„Škoda, že počas priamych prenosov v televízii nemohli pre nepriaznivé počasie vidieť v plnej kráse slovenské hory aj diváci z celého sveta,“ dodal.
Veľa ľudí pomáhalo zadarmo
Organizátorom pomáhala počas celého trvania majstrovstiev aj takmer stovka dobrovoľníkov. Väčšina z nich bola zo Slovenska, ale našli sa medzi nimi aj Poliaci a dokonca jedno dievča z Angoly.
Títo ľudia pracovali od rána do večera na rôznych stanovištiach bez nároku na finančnú odmenu.
„Pomáhali pri údržbe pretekárskych tratí vo forme sťahovania snehu, starali sa o ochranné siete, merali lyže pretekárov alebo zbierali ich čísla. Niektorí asistovali pri odovzdávaní medailí alebo sa starali o čistotu. Ich úlohou bolo napríklad aj to, aby pri priamych prenosoch z podujatia nezostali televízne káble zaseknuté v ľade,“ vymenoval Matej Turjaník, hlavný koordinátor Tatranskej dobrovoľníckej služby.
S úrovňou svetového šampionátu v Jasnej boli spokojní aj športovci, ktorých zaujímala najmä kvalita tratí.
„Svahy boli pri každých pretekoch pripravené perfektne a aj celá organizácia bola veľmi dobrá. Jediným mínusom boli časté hmly, ale s tým sa nedá nič robiť,“ prezradil svoje dojmy dvojnásobný šampión Henrik Kristoffersen z Nórska, ktorý získal bronzovú medailu za slalom aj na olympiáde v Soči.
„Keď kvôli počasiu presunuli preteky na ďalší deň, bol som veľmi prekvapený, v akom výbornom stave bola trať, hoci organizátori mali na jej prípravu obmedzený čas,“ doplnil jeho krajan, tiež dvojnásobný medailista, Adrian Smiseth Sejersted.
Jasná zvládne aj Svetový pohár
Slovenskí športovci oceňovali najmä to, že sa na Slovensku po dlhých rokoch podarilo zorganizovať také veľké a významné podujatie.
„Jasná má určite potenciál na to, aby sa tu konal Svetový pohár alebo majstrovstvá sveta seniorov. Ale zišla by sa tu ešte jedna dlhšia zjazdovka pre mužov, ktorá by bola technickejšia a mala viac skokov,“ skonštatoval v súčasnosti najlepší slovenský zjazdár a olympionik Adam Žampa, ktorý si niektoré trate osobne vyskúšal ako predjazdec.
Na majstrovstvách sa predstavil aj jeho mladší brat Andreas. Nepodarilo sa mu však získať žiadne významnejšie umiestnenie.
„Je to len otázka času, kedy mu to vyjde, lebo na tréningoch jazdí veľmi dobre,“ okomentoval jeho vystúpenie starší brat.
Majstrovstvá sveta juniorov v alpskom lyžovaní sa v Jasnej naposledy uskutočnili v roku 1985. Stredisko má ambície pritiahnuť aj významnejšie súťaže, napríklad Svetový pohár.
„Na svetovom šampionáte ma prekvapilo veľmi veľa dobrovoľníkov, ktorí perfektne pracovali. Každý z pretekárov mal takmer rovnaké podmienky aj s vysokým štartovým číslom. Ak sme na niektoré veci upozornili, okamžite ich technici odstránili. Prajem organizátorom veľa šťastia pri kandidatúre na usporiadanie Svetového pohára či zimnej olympiády,“ povedala Stiliani Chroni, technická delegátka Medzinárodnej lyžiarskej federácie.