RUŽOMBEROK. „Snažím sa mať kabelku stále pri sebe, aj keď priznávam, že nie vždy. Veci mám prehodené cez stoličku a keď vybehnem sestričke odovzdať zdravotnú kartu, nechávam ich bez dozoru. Veď kto by okrádal chorých ľudí?“ povedala staršia pani z Liskovej čakajúca pred chirurgickou ambulanciu v ružomberskej nemocnici.
Pacienti sa na súcit spoliehať nemôžu, nemocničné čakárne plné zraniteľných ľudí sú ľahkým cieľom vynaliezavých zlodejov. V Anglicku sa na krádeže v nemocniciach dokonca špecializujú tamojšie gangy.
S krádežami majú nepríjemné skúsenosti najmä veľké nemocnice. V Ružomberku, našťastie, nie je situácia kritická, no napriek tomu nechcú prevenciu podceniť.
Vojdú do ambulancie a veci si nechajú vonku
Personál Ústrednej vojenskej nemocnice v spolupráci s Okresným riaditeľstvom policajného zboru v Ružomberku zorganizovali pre pacientov čakajúcich na chodbách preventívne podujatie s cieľom upriamiť ich pozornosť na osobné veci.
Skupinky policajtov a nemocničného personálu obchádzali čakajúcich pacientov. Rozdávali letáky a upozorňovali ich, ako sa majú správať v čakárni tak, aby si nespôsobili zbytočné problémy vybavovaním nových dokladov alebo stratou peňazí.
„Tašku si držte vždy na kolenách, nevešajte ju na operadlo a nenechávajte voľne položenú. Rovnako si skontrolujte peňaženku, doklady a cennosti, tie neodkladajte, držte ich vždy pri sebe. V priebehu niekoľkých sekúnd o ne môžete prísť,“ prihovárala sa preventistka pacientom.
„Nezanedbávajte ani zabezpečenie auta zaparkované pred nemocnicou. Často sa stáva, že ľudia sa ponáhľajú na vyšetrenie a veci nechávajú vyložené v aute ako vo výklade, niekedy zabúdajú aj zamknúť,“ pripomenula policajtka.
Ľudia väčšinou osobné veci zabúdajú
„Nástrahy číhajú na ľudí všade, preto ich chceme nabádať k väčšej ostražitosti a bezpečnosti. V nemocnici sme už riešili prípady drobných krádeží, no oveľa častejšie ľudia strácajú alebo zabúdajú osobné veci,“ vysvetlil Valér Ferko, hovorca Ústrednej vojenskej nemocnice.
Často sa stáva, že ľudia vojdú do ambulancie na vyšetrenie a osobné veci a oblečenie si zabúdajú bez dozoru v čakárni.
„Zabudnuté veci potom nachádza naša bezpečnostná služba, ktorá ich odovzdá polícii. Polícia následne vypátra majiteľa. Stávajú sa aj kuriozity, napríklad, pani nechala tašku s kompótmi pred dverami ambulancie a keď vyšla von, kompóty boli preč,“ priblížil Ferko.
Rizikoví sú najmä starší ľudia
Počas preventívnej akcie premietali na monitoroch v čakárňach videá s inštrukciami a policajti rozdávali pacientom letáky s radami, ako sa majú správať v nemocniciach, ako majú zabezpečiť svoje auto pred krádežou. Zamerali sa aj na seniorov, ktorým radili, ako sa nestať obeťami takzvaných šmejdov.
„V nemocnici sme urobili takéto podujatie prvý raz, radi by sme v prevencii bezpečnosti pokračovali aj ďalej. Nemocnice navštevujú najmä starší ľudia, ktorí nie sú takí pozorní a veci často nechávajú bez dozoru,“ povedal Vladimír Bagi, zástupca riaditeľa odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva policajného zboru v Ružomberku.
Autor: (TASR)