LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Projekt preškoľovania asistentov úrad- ných veterinárnych lekárov má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Z chovateľov sa tak stávajú aj odborníci na zdravie včiel, ktoré je pre prežitie včelstiev veľmi dôležité.
Myšlienka sa zrodila už pred rokmi, pretože chýbali veterinári, ktorí včelstvám rozumeli.
Delia ich podľa území
Keď skúsení včelári splnia predpísané podmienky, dokážu chýbajúcich odborníkov nahradiť. Takýmto spôsobom vedia zlepšiť prevenciu, poradenstvo aj kontrolu ich zdravotného stavu.
Odborné školenia zastrešuje Ústav včelárstva v Liptovskom Hrádku v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou. Školenia sa snažia organizovať tak, aby včelári nemuseli cestovať po celej republike.
„Rozdelili sme ich podľa území. Robíme ich v Nitre, Banskej Bystrici, Liptovskom Hrádku, Košiciach a Rožňave,“ spresnila Tatiana Čermáková, vedúca Ústavu včelárstva Liptovský Hrádok.
Teraz začínajú nový preškoľovací cyklus s tými, ktorí už majú kompetencie asistentov, len si po troch rokoch licenciu obnovujú.
Preškolia asi šesťsto ľudí
„V jeseni začíname školiť úplne nových včelárov. Školeniami prejde viac ako šesťsto ľudí. Vyberajú ich spomedzi seba sami chovatelia,“ poznamenala.
Dodala, že to musí byť aktívny včelár s aspoň desaťročnou praxou. No musí mať aj základné včelárske vzdelanie vo forme kurzov.
Vedomostná úroveň včelárov je podľa T. Čermákovej dobrá. „Sú to skúsení odborníci. Najprv musia ale prejsť vstupným testom, aby si oprášili vedomosti. Potom nasleduje asi desaťhodinové školenie a na záver výstupný test,“ stručne opísala celú procedúru.
Spokojní s vedomosťami
Spresnila, že test má na včelárov vyššie nároky. „Nie všetci ho síce zvládnu, ale s úrovňou vedomostí sme napriek tomu spokojní. Absolvent musí preukázať nielen praktické, ale aj teoretické znalosti,“ dodala.
Ústav momentálne prešiel veľkou organizačnou štruktúrou. Po novom patrí do Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Nitre. Liptovský ústav tak po splnení podmienok ministerstva školstva môže získať ďalšiu akreditáciu pre ďalšie odborné školenia.
„Ak sa nám všetko podarí dotiahnuť do úspešného konca, v jeseni by sme chceli zorganizovať seminár, ktorého nosnou témou by bol ekologický chov včiel,“ uzavrela T. Čermáková.