Čas strávený nad maľovaním mandál bol pre ne sebapoznávacím procesom. Dokonca Ľubomír Slejzák z nich dokázal čítať vlastností autoriek.
Tvrdil, že to dokáže každý, keď pochopí pravidlá. Potom sú vraj namaľované čarokruhy akoby prostriedkom na veštenie.
Žiadne veštenie však nehrozilo, no on presne definoval, že táto žena je v nerovnováhe, tejto chýba partner, iná potrebuje v živote uzemniť alebo naopak, mať viac radosti. Keď si každá namaľovala mandalu podľa svojho dátumu narodenia, vznikali veľmi osobné výtvory. Viac Ľ. Slejzák v rozhovore.
Čo vám prináša maľovanie mandál?
- S každou mandalou, ktorú maľujem, harmonizujem sám seba. Pritom nejde o intuitívne maľovanie, skôr o technológiu, ktorá funguje. Podľa mňa je v mojom maľovaní sedemdesiatpäť percent technológie, zvyšok intuície. Ale vďaka technológii cez tvary a farby vznikajú určité frekvencie, ktoré dokážu ladiť do pohody a zdravia naše vnútro.
Prečo ako vyštudovaný výtvarník maľujete práve mandaly?
- Dlho som sa zaoberal feng šhuej a ono ma priviedlo k ich maľovaniu. Podľa feng šhuej a aj podľa mojich vlastných skúseností sú mandaly najlepšími a najuniverzálnejšími harmonizačnými prostriedkami priestoru. Sú nad kultúrami, náboženstvami. Veď s mandalami – kruhovými obrazcami sa stretávame aj v našej kultúre odpradávna. Stačí pozrieť napríklad kruhové stavby či ružice nad vchodom do kostola. Navyše, mandala má ideálnu kruhovú formu a viem do nej dostať osobné energie človeka. Preto nič lepšie na harmonizáciu neexistuje. Keď takýto svoj mandalový obraz človek má a komunikuje s ním, teda zameriava naň svoju pozornosť, vtedy mandala veľmi silno a rýchlo účinkuje. Harmonizuje a lieči.
Čo znamená, že s mandalou človek komunikuje?
- Stačí, keď ju vníma. Ale môže aj nad ňou meditovať. Ide potom o špeciálny stav, keď nechá mandalu do seba hlboko prenikať. V podstate však človek medituje sám so sebou, lebo osobná mandala je len obraz daného človeka.
Najlepšie mandaly na meditáciu sú však také, kde mandala nie je nič. Prázdny kruh, prípadne zahmlené kruhy, do ktorých človek môže oprieť svoju koncentráciu a v takomto stave meditácie môže vnímať svoje vlastné energie.
U mňa je však meditácia všetko, nejde len o to sadnúť si a koncentrovať sa, ale pre mňa meditácia je vedomé vnímanie každého môjho pohybu dvadsaťštyri hodín denne.
Vy mandaly nazývate čarokruhmi.
- Čarokruhy považujem za krajšie pomenovanie, hoci koreňovo aj významovo je to to isté ako v sanskrte (starý indoárijský jazyk) mandaly. Podľa mňa toto slovo vystihuje čarovanie-maľovanie do kruhu, kde kruh predstavuje kolobeh života, čary zas ako cez čakry (energetické centrá) prejavený svet. Stále sa mení. Čarokruh vo svojej podstate vyjadruje, že obrázok má čarovnú moc.
Máte konkrétne skúsenosti s liečením cez mandaly alebo s rozpúšťaním negativity?
- Liečenie cez maľovanie či vyžarovanie mandál je dávno dokázané, na ňom funguje aj terapia. Osobne nemaľujem terapeutické mandaly, ale vediem ľudí, ktorí to potrebujú, k terapii s mandalami. Výsledky sú veľmi dobré.
Napríklad s jednou ženou sme robili cyklus desiatich mandál na to, aby sa dostala z ťažkého smútku zo smrti manžela. Takto sa s jeho smrťou vedela vysporiadať.
Iný príklad - žena mala strach stúpiť bosou nohou do trávy, lebo sa panicky bála hadov. Riešila si to cez maľovanie mandál a o pol roka mi volala, že sa už nebojí chodiť v tráve bosá.
Netvrdím, že mandaly liečia, ale môžem povedať, že môžu byť podporujúcou súčasťou liečivých procesov i prostriedkom, ktorý pomáha uzdravovať. Mandaly poskytujú človeku ideálny obraz a človek, ak chce, môže s nimi intenzívnejšie pracovať. Keď nechce, žiadna mandala mu nepomôže.