RUŽOMBEROK. Myšlienka pohodlnejšieho dopravného spojenia cez Donovaly ožíva. Dialničiari dúfajú, že výstavbu sa podarí začať už o dva roky. Pôjde však o náročný úsek, predpokladajú, že im zaberie päť rokov.
Potrebujú však štúdiu realizovateľnosti úseku rýchlostnej cesty R1, ktorú potrebujú aj preto, aby sa mohli uchádzať o peniaze z eurofondov. K dispozícii by ju mali mať v júni.
Spojí sever s juhom a poskytne alternatívu
Pre dialničiarov je približne 50-kilometrové prepojenie dôležité najmä preto, lebo ho vnímajú ako alternatívne prepojenie východu a západu krajiny.
Rýchlostná cesta R1 sa končí v súčasnosti v Banskej Bystrici. Vďaka jej predĺženiu až do Ružomberka by sa tu vodiči mohli napojiť na diaľnicu D1 medzi Bratislavou a Košicami.
„Keby sa tak napríklad z rôznych dôvodov obmedzila doprava na diaľnici medzi Žilinou a Ružomberkom, ktorá je náročná z pohľadu údržby, keďže má byť na nej veľa tunelov, bude predĺženie R1 pre motoristov alternatívou,“ povedal generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Milan Gajdoš.
Úsek je strategický aj z toho dôvodu, že vytvára veľké možnosti na prepojenie regiónov, čo môže zvýšiť zamestnanosť a pomôcť cestovnému ruchu.
Ochranári sú proti ceste cez Donovaly
Trasa však naráža na problémy s ochranou životného prostredia. Prechádza cez územie dvoch národných parkov. „Výstavbou by boli dotknuté živočíchy ako rys ostrovid, vlk dravý, medveď hnedý, vydra čierna či orol skalný,“ povedal Maroš Stano, hovorca ministerstva životného prostredia.
Gejdoš by sa chcel uberať rakúskym smerom, kde diaľnica tiež pretína chránené územia, no vystavali ich s citom.
Ekológovia sa stavajú proti ceste cez Donovaly a úzkou Revúckou dolinou. Spojenie severu a juhu odporúčajú skôr z Martina smerom na Žiar nad Hronom.