KVAČANY. V základnej škole v Kvačanoch plánujú otvoriť krúžok chovateľov poštových holubov. Riaditeľku oslovili chovatelia z Vrbice po tom, čo žiakom v škole urobili malú prezentáciu klubu, svojej práce, ale aj holubov.
Škola sa zameriava na environmentálnu výchovu detí, pedagógov preto takáto ponuka zaujala.
Žiaci si rozšíria obzory
„Deťom sa holubiarsky krúžok páči, záujem je veľký. Sme radi, pretože žiaci si rozšíria obzory, získajú nové skúsenosti od dlhoročných chovateľov,“ vysvetlila riaditeľka školy Mária Rypáková.
Kvačianska škola otvorením krúžku aj nepriamo nadviazala na holubiarsku tradíciu v obci. V šesťdesiatych rokoch školu presťahovali kvôli výstavbe priehrady z Liptovskej Sielnice do nových priestorov v Kvačanoch.
„Práve v tom čase v nej pôsobil učiteľ Míštík. Bol to v podstate prvý väčší holubiar v obci. Holubiarstvu bol veľmi oddaný, a preto si ho ľudia pamätajú ako veľkého odborníka,“ dodala riaditeľka.
Problémov sa neboja
Pokračovala, že s novým záujmovým krúžkom budú určite spojené aj problémy, no tie sú podľa nej na to, aby sa riešili.
„Školník už pripravuje miesto pre holubník a v apríli alebo máji by sme mali dostať malé holuby. Tie si postupne budú zvykať nielen na nové prostredie, ale i deti, ktoré sa o ne budú starať,“ dodala M. Rypáková.
Pripomenula, že žiaci sa do krúžku začali hlásiť hneď po prezentácii chovateľov. Ich záujem stále neupadol, pravidelne sa riaditeľky pýtajú, kedy krúžok konečne otvoria.
Vyrastajú mladí hospodári
Sú medzi nimi aj takí, ktorí keď vyrastú, budú určite poľnohospodári a dokonca doma aj holuby chovajú, holubiarsky krúžok ich preto veľmi potešil.
Keď pôjde všetko podľa plánu, v Kvačanoch budú jediní v Liptove vychovávať mladých chovateľov holubov. Riaditeľka ale verí, že škola sa potom nezmení na holubník.
„V obci máme veľa šikovných včelárov alebo ovocinárov, mrzí ma ale, že veľmi sa im nechce odovzdávať svoje skúsenosti mladšej generácii podobne, ako to urobili holubiari,“ konštatovala riaditeľka.
Doplnila, že keď si nevychovajú nasledovníkov, spolu s nimi odídu aj ich zručnosti.
Holubník majú a na Spiši
Podobný školský holubník, aký postavia v Kvačanoch, majú už desať rokov aj v Základnej škole v Spišskom Podhradí.
Holubiarsky šport podľa dlhoročného chovateľa Jána Včelu postupne zaniká. Mladí ľudia majú iné záujmy a chovatelia postupne starnú. Hľadali preto cestu, ako tento trend zastaviť.
„Na jeseň minulého roku sme robili výstavu k deväťdesiatemu výročiu najstaršieho slovenského spolku chovateľov poštových holubov vo Vrbici. Do Čierneho orla vtedy prišlo asi dvestopäťdesiat detí,“ povedal chovateľ.
Dodal, že im predstavili kompletnú chovateľskú históriu. Vysvetlili, akú dôležitú úlohu zohrával holub v živote človeka.
Nakoniec kŕdeľ holubov na dvore vypustili ako symbolický štart pretekov. Deťom sa to veľmi páčilo.
„Potom sme oslovili niekoľko škôl. Najprv chceli spolupracovať viaceré, no neskôr eufória opadla. Jediná, ktorá sa nápadu nevzdala, bola škola v Kvačanoch. Neskôr nás aj pozvali na prezentáciu. Bol to začiatok spolupráce,“ vysvetlil J. Včela.
Keďže všetko niečo stojí, oslovili aj Slovenský zväz chovateľov poštových holubov. Ten by mohol výstavbu holubníka finančne podporiť. Pomôžu aj chovatelia a nielen z Liptova, ale aj z Martina, Kežmarku či dokonca Stropkova. Do školského holubníka venujú malé holúbätká.
Musia odolať dravcom
Na začiatok budú školáci chovať približne tridsať holubov. Už po prvom roku by mali štartovať aj na miestnych pretekoch mladých holubov.
„Deti naučíme ako sa o holuby starať, ako ich kŕmiť či vypúšťať. Budú to robiť v podstate samy, ale podľa presne predpísaných pravidiel,“ vysvetlil J. Včela.
Spresnil, že žiakov bude odborne viesť. Raz do týždňa sa v škole zastaví, aby zistil, ako sa mladým chovateľom darí.
Chovatelia sa budú musieť popasovať hlavne s dravcami. „V okolí Kvačian žijú hlavne sokoly a jastraby, tie môžu holuby ohroziť. Ako to ale zvládneme, uvidíme po prvom roku chovu,“ uzavrel chovateľ.