LIPTOV. Marek Marušin je tretiak na Strednej odbornej škola elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku. Študuje odbor elektrotechnika, no venuje sa najmä informatike.
V rámci stredoškolskej odbornej činnosti vytvoril mobilnú aplikáciu, ktorá propaguje praktické informácie pre turistov a návštevníkov miest. Vďaka nej ľahšie nájdu dobrú reštauráciu, ubytovanie alebo zaujímavosti v meste či regióne.
Aplikáciu dokáže M. Marušin upraviť pre ktorékoľvek mesto na svete.
Propaguje praktické služby
„Systém funguje úplne jednoducho, telefón sa pripája na náš server a sťahuje si z databáz informácie, ktoré potrebuje. Je úplne jedno, či užívateľ použije aplikáciu na menšom či väčšom telefóne alebo tablete,“ vysvetlil mladý inovátor.
Dodal, že aplikácia ponúka možnosť propagácie všetkým, ktorí poskytujú rôzne praktické služby. „Užívateľ tak má vo vrecku vo svojom mobile všetky potrebné informácie vždy po ruke. Nepotrebuje zapínať počítač ani hľadať pripojenie na internet,“ spresnil.
Na internete je aplikácia k dispozícii zadarmo. Prezentuje ju aj na sociálnych sieťach a spustil už aj propagačný web. „V budúcnosti by sme chceli osloviť aj mestá či rôznych sponzorov, aby sme dokázali rozbehnúť ďalšiu marketingovú kampaň,“ doplnil.
Nápady im pomôžu maturovať
Aplikáciu čaká aj ďalší vývoj a inovácie. Systém funguje podobne ako sociálna sieť, takže inšpiráciou pre ďalší vývoj sú aj recenzie užívateľov.
Riaditeľa Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku Milana Daniša aktivita mladých teší.
„Čoraz viac študentov si uvedomuje, aké je užitočné prezentovať tvorivé nápady. Je to vynikajúca príprava na skúšku z dospelosti. Pretože dôležitou súčasťou maturity na našej škole je práve obhajoba ročníkového projektu,“ povedal riaditeľ.
Mali aj technické problémy
Podobne ako Marek Marušin aj Ivan Lukášik so Strednej odbornej školy stavebnej v Liptovskom Mikuláši si plní svoje sny. Vo svojom voľnom čase spoločne so spolužiakmi zostrojil motokáru.
Je napodobeninou modelu Ferrari z 1930. Keďže moto-šport je jeho koníčkom, chcel ho vlastným modelom podporiť.
„Na motokáre sme pracovali štyria, ja, Lukáš Mihovský, Roman Perašín a Stanislav Klejka. Trvalo nám to asi osem týždňov. Sprevádzali nás rôzne technické problémy. Najprv sme použili motor z elektrocentrály. No nevydržala to spojka, zhorela,“ opísal problémy mladý strojár.
Dodal, že potom zvolili iný agregát. Nakoniec použili motor z motocykla ČZ 175.
Na motokáre môžu mladí konštruktéri jazdiť len na vyhradených miestach. Na bežnú dopravu model auta nie je určený. „Je to vlastne prototyp. Neskúšali sme to ani na pretekoch,“ doplnil I. Lukášik.
Spresnil, že so spolužiakmi študuje v odbore autoopravár. Chceli sebe, ale aj ostatným dokázať, že vedia zostrojiť funkčné a pojazdné auto.
Majster pomohol s dizajnom
So zváraním nosných častí rámu im pomohol majster odborného výcviku Ján Pavlus. „Navrhli sme spoločne hlavne prvotný dizajn. Samozrejme, preberali sme spolu aj niektoré technické detaily, napríklad riadenie. Chlapci potom vďaka skúsenostiam a kreativite dotiahli model do úspešného finále,“ spresnil J. Pavlus.
Priestor študentom poskytla škola vo vlastnej dielni. Materiál zabezpečovali spoločne s majstrom.
„Z dielne som ich síce nemusel vyháňať, ale pokým motokáru dokončili, poriadne sa narobili. Na záver im bolo doslova do plaču, keď sa im pokazil motor, ale pustila aj zadná náprava. Prišli aj ďalšie drobné poruchy, ale nakoniec to zvládli,“ konštatoval majster odborného výcviku.
Nápady mladých inovátorov podporuje Žilinský samosprávny kraj. M. Marušin z elektrotechnickej školy uspel aj na štvrtom ročníku súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer. Cieľom súťaže bolo podporiť záujem študentov o podnikanie a oceniť ich tvorivosť.
Liptáci sú stále úspešní
Do súťaže sa prihlásilo 37 podnikateľských zámerov študentov zo sedemnástich stredných škôl Žilinského kraja. Prvenstvo putovalo vďaka Marekovi do Liptova. Projekt mobilnej služby pre mestá a obce prihlásil s názvom Inquire.
Nápady liptovských študentov boli úspešné aj v predchádzajúcich dvoch rokoch. Adam a Dominik Krakovskí sú bratia z Ivachnovej a skončili Strednú odbornú školu stavebnú v Liptovskom Miku- láši.
Obaja boli úspešní aj v stredoškolskom podnikateľskom zámere. V roku 2012 starší Adam zaujal s ekologickou čističkou odpadových vôd a o rok na to uspel mladší Dominik s nápadom opäť dostať do popredia zabudnutý Stirlingov motor.