LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Túžby a návraty je názov ôsmej zbierky poézie Jozefa Daníka z Liptovského Mikuláša.
Hosťami a krstnými rodičmi knihy boli na jej uvedení podpredseda Spolku slovenských spisovateľov, básnik Peter Mišák, podpredseda Združenia slovanskej vzájomnosti Michal Eliaš, zástupca primátora mesta Jozef Repaský a spolu s autorom a konferencierom a recenzentom Štefanom Packom aj najmladšia autorova vnučka Viktorka Daníková.
V literárno-hudobnom programe predniesli verše J. Daníka Zdenka Matejková, Pavel Moravec, autor a deti z literárneho krúžku pri Centre voľného času Sára Kozáková, Katka Húleková, Marika Takácsová, Maja Šupalová. Vystúpila aj ľudová hudba a tanečníci pod vedením Vlada Struhára.
Záľuby J. Daníka už počas základnej školy usmerňovali umelci. „V Malackách som sa často stretával s akademickými maliarmi Martinom Benkom a Michalom Tillnerom, spisovateľom Ľudom Zúbkom, hercami Karolom Machatom, Máriou Kráľovičovou,“ spomenul.
Stretnutie s umelcami pokračovalo celý život
Počas stredoškolského štúdia na neho pôsobili výtvarníci Fero Kráľ, herci žilinského divadla Martin Kolesár, básnik a novinár Miro Procházka, Janko Frátrik.
Neskôr sa často stretával s hercami Viliamom Záborským, Martinom Hubom, Evou Kristínovou, rozhlasovým režisérom Vladom Ruskom, ale aj básnikom Miroslavom Válekom a Vojtechom Mihálikom.
V pracovnom živote pôsobil vo funkcii inšpektora kultúry, neskôr v spoločenských organizáciách, na základnej škole aj v Centre voľného času. „Súčasťou mojej práce bolo vždy aj pravidelné, dennodenné stretanie sa so spisovateľmi, básnikmi, hercami, výtvarníkmi a hudobníkmi a filmovými tvorcami nielen zo Slovenska, Čiech, ale aj zo všetkých okolitých štátov pri tvorbe a organizovaní všetkých druhov kultúrno-zábavných a výchovných programov,“ priblížil J. Daník.
Vydanie ôsmich básnických zbierok za necelé tri roky je fenoménom zrejme presahujúcim hranice Slovenska. Autor sa však písaniu poézie venuje od základnej školy.
Na strednej škole aktívne prispieval do školského časopisu, rovnako aj počas pôsobenia vo vojenskej škole v Liptovskom Mikuláši. Zúčastňoval sa tiež celoštátnych súťaží amatérskych umelcov a bol účastníkom a víťazom celoštátnych prehliadok nielen v oblasti poézie, dramatickej tvorby s divadlom poézie, ale aj ako výtvarník v oblasti grafiky.
Obraz zostavuje zo slov, vyjadruje nimi pocity a dej
Zaujímalo nás, prečo ho zaujalo najmä písanie poézie? „Dá sa vo forme obrazu zostaveného zo slov, tak ako v hudbe do tónov - nôt vyjadriť pocity a dej?“ odpovedal otázkou. „Dá sa, preto mi je forma palety slov a myšlienok najbližšia,“ dal na ňu aj odpoveď.
Inšpiráciu nachádza všade okolo seba. „Nachádzam ju všade, kde som sa dostal, ale hlavne v kruhu ľudí, s ktorými žijem: v rodine, medzi priateľmi a tiež v prírode Liptova, ktorý sa stal mojím domovom už pred päťdesiatimi rokmi,“ poznamenal J. Daník.
Verše píše impulzívne. „Väčšinou ich upravujem a dopĺňam pred zaradením do zbierok. Tematicky sa snažím zachytiť všetky oblasti života.“
Fascinujú ho rozprávky, lebo sa z nich dá veľa naučiť
Pred vydaním zbierky dáva autor poéziu ešte čítať manželke Libuške, dcéram Marike a Danke aj Štefanovi Packovi a najbližším priateľom Sylvii a Mirovi Motýľovcom, Tiborovi Žiaranovi a Zdenovi Sedláčkovi a podľa obsahu aj iným.
On sám má obľúbených autorov, básnikov Miroslava Vál-ka a Vlada Reisela, ale aj Sergeja Jesenina či Elizabeth Browningovú.
„Čítam všetko, čo mi príde pod ruku. Človek sa stále učí a poznáva, preto mám rád aj literatúru faktu a hlavne históriu a cestopisy. No a to, čo ma od mladi fascinuje, sú rozprávky, povesti a knihy pre deti. Dá sa z nich veľa naučiť i poučiť,“ povedal J. Daník.
Pripravuje ďalšie dve básnické zbierky
Zrejme je ťažké autorovi vybrať, ktorú z ôsmich zbierok považuje za najvydarenejšiu. „Každá je pre mňa blízka niečím iným, ale za najvydarenejšiu by som určil Túžby a návraty.“
Čitatelia poézie J. Daníka sa môžu tešiť. Pripravuje už ďalšie dve zbierky, ktoré budú pretkané aj voľným dorozprávaním básnických textov s kresbami a spomienkami na autorove cesty po svete.