LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pracovníci Tatranského národného parku, ale aj aktivisti z rôznych mimovládnych organizácii nahrádzajú sovám pôvodné hniezdiská osádzaním búdok. Sovy nachádzajú úkryt hlavne v dutinách starých stromov.
Tých je však v lesoch stále menej a sovy prichádzajú o bezpečné miesta, v ktorých privádzajú na svet mláďatá. Strážcovia prírody a dobrovoľníci pre ne vyrábajú náhradné domovy. Vtáčie búdky, ktoré neraz dosahujú hmotnosť vyše pätnásť kilogramov, pripevňujú vysoko na stromy.
V búdkach strážia vajíčka
V jarných mesiacoch prichádza na rad kontrola, či sú búdky pre sovy dostatočne pohodlné a lákavé. Domčeky v lesoch Západných Tatier už majú nových nájomníkov. Strážcovia parku v nich našli niekoľko párov sov dlhochvostých, čo je druhý najväčší druh sovy na Slovensku. V búdkach sa páči aj sovám lesným.
Príjemné prekvapenie čakalo na strážcov prírody v juhozápadnej časti Západných Tatier. Z otvoru búdky vo výške 1350 metrov nad morom na nich hľadel malý pôtik kapcavý, ľudovo nazývaný kuvik kapcavý. Nohy má obrastené páperím, vyzerá ako by mal obuté kapce, preto kapcavý.
V búdke hniezdi zriedkavo
„Najčastejšie hniezdi v dutinách po ďatľoch čiernych, menej využíva prirodzené dutiny v suchých stromoch a vzácne môže zahniezdiť aj v búdke,“ povedal Milan Ballo, strážca Tatranského národného parku.
Samička zostane v búdke približne 28 dní, bude zahrievať vajíčka. Po vyliahnutí sa o mláďatá starajú obaja rodičia. Malé kuviky po 30 dňoch búdku opustia, naučia sa samostatne loviť a na budúcu jar si pravdepodobne nájdu partnerov a vhodnú dutinu za hniezdenie.