LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého vyhlásila už siedmykrát súťaž o najkrajšiu a najzaujímavejšiu knihu regiónu Liptov s názvom Kniha Liptova 2013.
„Cieľom súťaže je zhrnutie a propagácia knižnej produkcie spätej s liptovským regiónom tematicky alebo autorsky a knihársky spracované do formy viazanej alebo brožovanej publikácie,“ informovala Tatiana Moravčíková, pracovníčka knižnice.
Dodala, že knihu mohli do súťaže nominovať autori, zostavovatelia, vydavatelia, kníhkupci aj čitatelia.
Liptovské čriepky Milana Igora Chovana
„O titul sa uchádzalo 21 kníh v kategórii beletria a 28 kníh v kategórii odborná literatúra. O výsledkoch rozhodlo 1951 hlasujúcich, ktorí odovzdali 1938 platných hlasov,“ zhrnula knihovníčka.
Slávnostné vyhodnotenie siedmeho ročníka súťaže sa konalo v Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého. „V kategórii beletrie prvenstvo získala kniha Milana Igora Chovana Liptovské čriepky a s najvyšším počtom hlasov sa stala aj celkovou víťaznou Knihou Liptova 2013.
Milan Igor Chovan je autorom viacerých kníh náučných rozprávok pre deti, ale aj povestí a románov určených dospelým čitateľom,“ priblížila T. Moravčíková.
Na druhom mieste skončil zborník najlepších príspevkov 31. ročníka literárnej súťaže začínajúcich autorov Krídla Ivana Laučíka Výhonky 29.
Na treťom mieste sa umiestnila siedma zbierka básní Jozefa Daníka Siedmy deň po stvorení.
Tatry na tanieri Štefana Packu
„V kategórii odbornej literatúry najviac hlasov dostala veľkoryso koncipovaná kniha Štefana Packu Tatry na tanieri. V knihe je množstvo receptov, kulinárske kuriozity, zaujímavé informácie z histórie a súčasnosti Tatier, spomienky a pôsobivé fotografie, “ dodala.
Kniha Symbolika a ikonografia v stredovekej nástennej maľbe Liptova získala druhé miesto. „Výnimočná publikácia prináša nový pohľad na problematiku bohatej, ale temer neznámej stredovekej nástennej maľby sakrálnych stavieb Liptova. Detailný rozbor jednotlivých malieb obsahuje výklad motívov obohatený o množstvo farebných fotografií a faktografických údajov,“ poznamenala T. Moravčíková.
Na treťom mieste sa umiestnila kniha Divočina pod Salatínom o Jaloveckej doline. „Je unikátnou ukážkou skutočnej divočiny s prirodzenou obnovou lesa, kde sa na relatívne malom priestore sústreďuje všetko, čo charakterizuje Tatry. Jednotlivé kapitoly sa venujú geologickej stavbe, hydrologickému cyklu, flóre a faune doliny, ale aj otázkam ochrany posledných divokých území v Európe.“ Všetky knihy ostanú v knižnici k dispozícii čitateľom.
Víťazné knihy budú tvoriť putovnú výstavu
„Súťaž prebiehala v regióne Orava, Turiec, Kysuce a Považie a všetky víťazné knihy budú tvoriť spoločnú putovnú výstavu s názvom Kniha Žilinského kraja. Čitatelia si ju budú môcť pozrieť postupne vo všetkých regionálnych knižniciach v kraji. V Liptovskej knižnici G. F. Belopotockého bude výstava v septembri,“ uzavrela T. Moravčíková. S autormi víťazných kníh chystá knižnica v najbližšom čase besedu.
V novembri budú mať autori možnosť prezentovať sa na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2014 v Bratislave.