RUŽOMBEROK. Basketbalový ročník 2013/2014 bol mimoriadne náročný. Okrem Európskeho pohára FIBA a domácej najvyššej súťaže Ružomberčanky štartovali aj v Stredoeurópskej lige (SEL).
O práve skončenej sezóne a aj o víziách do ďalšej sme hovorili s generálnym manažérom klubu Stanislavom Onuškom.
Ružomberok splnil dve nosné méty, vo FIBA Cupe postúpil zo základnej skupiny medzi šestnásť najlepších tímov a opäť hral vo finále extraligy, kde v jednom zápase získal skalp majstrovských Good Angels Košice. Možno hovoriť o úplnej spokojnosti, alebo čo k nej chýba?
- Ja som mimoriadne spokojný. Priznám sa, pred sezónou som neveril, že ju takto bravúrne zvládneme. Za desať rokov som prvý raz cítil značné obavy. Tie vyplývali z veľmi úzkeho kádra hráčok a výnimočne nabitého programu.
Keďže slovenskí zástupcovia pripustili spustenie SEL zároveň s našou ligovou súťažou, družstvo od začiatku sedelo až na troch stoličkách.
Navyše hneď v úvode sezóny sa nám vážne zranila americká pivotka Parkerová, v závere zase slovenská reprezentantka Černáková.
S menším počtom hráčok, než tréneri disponovali pred rokom, sme odohrali o osemnásť súťažných zápasov viac. Aj kvalitatívna úroveň družstva bola nižšia ako vlani. Vyplývalo to z našich finančných možností. O to viac som na dosiahnuté výsledky hrdý.
Ešte sa vráťme k druhej časti otázky. S čím ste neboli spokojný?
- S tým, že klub sústavne pracuje v ťažkých ekonomických podmienkach, ktoré sú tiež limitujúce pri získavaní hráčok, pri skladaní družstva a stavaní si ešte vyšších cieľov. Sme vďační za každého diváka.
Rád by som však v hľadisku videl aj ružomberských poslancov, ktorí pri hlasovaní o rozpočte mesta zdvihli ruky za basketbal, aby zažili tú jedinečnú atmosféru, ktorá vládla v Koniarni.
Už ste sa dotkli kádra. Zahraničné hráčky Američanky Murphyová a Fenynová i Švédky Stalvantová a Vesterbergová družstvau pomohli, ale v minulosti mával Ružomberok aj hviezdnejšie cudzinky. Súhlasíte?
- Určite. Káder bol lacnejší ako po minulé roky. Každý rok to klesá, no nemôže to trvať do nekonečna. Buď bude rozpočet, samozrejme, aj naplnený, vyšší, alebo Ružomberok bude musieť ustúpiť zo svojich pozícií.
V priebehu sezóny odišli dve cudzinky – Slovinka Rističová a Srbka Mandičová. Pri ich angažovaní to bol z vašej strany krok vedľa?
- Priznávam, išlo o nevydarené nákupy. Krok s Rističovou, ktorá mala byť oporou družstva, nevyšiel. V prípade Mandičovej išlo viac-menej o skúšku.
Naopak, som rád, že sa nám ešte pred začiatkom sezóny podarilo získať Murphyovú i švédske duo Stalvantová – Vesterbergová. Tieto hráčky naplnili naše predstavy.
Len pred pár dňami ste zavŕšili jednu etapu a už treba myslieť na ďalší súťažný ročník. Je už známe, kto bude družstvo viesť?
- Tréner Juraj Suja vlani podpísal dvojročnú zmluvu a nie je najmenší dôvod, aby v Ružomberku nepokračoval. Dosiahol výborný výsledok, môžeme byť len radi, že takéhoto trénera v klube máme.
Ako by mal vyzerať káder, s ktorými doterajšími hráčkami sa ráta pre novú sezónu?
- Zmluvy pokračujú Brezániovej, Baburovej a Černákovej, no tá po plastike krížneho kolenného väzu bude dlhšie stáť. Ďalej zostávajú naše mladé odchovankyne Remenárová, Hadačová a Kudličková.
Chceme, aby aj v ďalšej sezóne pokračovala Kmeťová. Mienime pracovať na doplnení kádra zaujímavými slovenskými hráčkami, hoci ten trh je veľmi úzky. Dve talentované dievčatá má vytypované tréner Suja.
Cudzinkám sa kontrakty naplnili, radi by sme však udržali jednu z dvojice Švédok, skôr to vyzerá na Vesterbergovú. Podľa našej filozofie tvorby družstva plánujeme mať deväť, desať Sloveniek, aby sme neboli veľmi tlačení nákupmi cudziniek. Nie je to ale jednoduché.
Objem finančných prostriedkov z mesta pre rok 2014 je vyčerpaný. Ako ďalej do konca kalendárneho roka?
- Zháňame zdroje, permanentne sa vedú viaceré rokovania. Zo sezóny na sezóny je to ťažšie. Budeme sa môcť prikryť iba takou perinou, na akú budeme mať, čiže reálne zhodnotiť naše možnosti pre budúcu sezónu. Sú to však spojené nádoby. Hráčky, ktoré majú vyššie ambície, hľadajú kluby, ktoré štartujú v európskych pohároch a nehrajú iba slabú domácu súťaž.
Ako to vyzerá so SEL? Chystá sa aj ďalší ročník tejto novej nadnárodnej súťaže?
- Maďarská strana povedala už jednoznačné áno, podobne i slovenská. Obe krajiny by mali mať po päť tímov. Chorváti nechcú mať jedno, ale dve družstvá. Záujem prejavili i Rumuni, ktorí pýtajú dve miestenky.
Je tu však veľký problém dôveryhodnosti Slovenskej basketbalovej asociácie, ktorá pre dlhy má momentálne pozastavené členstvo vo FIBA. Tým je ohrozený aj štart Good Angels Košice v eurolige a Ružomberka vo FIBA Cupe.