LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Lego festival je jedinečný koncept putovného projektu. Do Liptova zavítal po prvýkrát. Kombinuje unikátnu výstavu z nadrozmerných sôch z Lego kociek, ale aj zážitok z vlastnej tvorby.
Do interaktívnej výstavy a tvorivého procesu sa môže zapojiť ktokoľvek. „Ľudia majú možnosť zahrať sa s kockami a vytvoriť si vlastné originálne dielo. Obrie sochy návštevníkov presvedčia o neuveriteľnej variabilite svetoznámej stavebnice,“ vysvetlila manažérka projektu Marína Mamojka Fintorová.
Doplnila, že priniesť tvorivú skladačku do verejných priestorov ich napadlo pred piatimi rokmi.
S Legom sa vracajú do detstva
„Lego je veľmi populárne, ľudia naň reagujú pozitívne. S kockami sa radi hrajú nielen malí, ale ja veľkí. Dospelých často nostalgicky vracia do čias, keď sa s legendárnou stavebnicou hrávali a nebola ešte tak ľahko dostupná,“ povedala.
Spresnila, že úspech Lego festivalu je dôkazom správneho rozhodnutia.
Legové kocky zbierali organizátori postupne. „Spolupracujeme priamo so spoločnosťou Lego, môžeme používať ich logo a, samozrejme, názov. Kocky nám každý rok pribúdali a dnes, keď ich zbalíme, naplníme nimi už tri kamióny,“ odhadla celkové množstvo známej stavebnice.
Sochy vážia viac ako sto kilogramov
Nielen malí zvedavci, nájdu v mikulášskom akvaparku viac ako 20 zaujímavých sôch. Mnohé z nich vážia viac ako 100 kilogramov. Uvidia aj obľúbených filmových hrdinov z Toy Story, Hviezdnych vojen, 101 dalmatíncov, rozprávkového Krtka či auto Mc Queen.
Iba štrnásť ľudí na svete sa môže pýšiť titulom Lego Certified Professional, profesionálnym Lego certifikátom. „Vďaka úzkej spolupráci s jedným z jeho držiteľov, Dirkom Denoyellom, sme na festival priviezli aj kolekciu Lego portrétov,“ spresnila. Pokračovala, že medzi inými, známymi tvárami, napríklad aj trojrozmerne vyskladanú hlavu Michaela Jacksona.
Stavebnica je hračkou storočia
„V závere festivalového týždňa sa návštevníci spoločne s odborným staviteľom pokúsia vytvoriť nadrozmernú sochu Lego medveďa,“ informovala.
Odborníci vyhlásili Lego kocky za hračku storočia. „Každý ich miluje, sú jednoduché a práve tým fascinujú. Jeden profesor matematiky vypočítal, že existuje viac ako deväťsto miliónov spôsobov ako pospájať šesť Lego kociek. Kto neverí, môže sa prísť na festival presvedčiť, alebo to aj skúsiť,“ s úsmevom dodala M. Fintorová.
Obkolesili by zemeguľu
Najobľúbenejšia detská stavebnica Lego sa v modernej podobe, vyrobená z plastu, predáva od roku 1949. Autorom je Dán Ole Kirk Christiansen. Z najznámejšej stavebnice sa dá poskladať úplne všetko. Ak by sa tesne k sebe priložili Lego kocky predané v roku 2012, obkolesili by zemeguľu viac než 18-krát.
Unikátna prehliadka Lego sôch je jedinou putovnou výstavou v Čechách a na Slovensku. V liptovskom aquaparku začala 1. mája a potrvá do 11. mája.
Pomáha rýchlo a správne myslieť
Odborníčka na pedagogiku, Alžbeta Procházková, si Lego pochvaľuje. Povedala, že slovenský školský systém, ale stavia žiakov skôr do polohy encyklopedických bytostí.
„Zamestnáva takmer na sto percent len rozum, nerozvíja praktické zručnosti, deti prilepil k školským stoličkám a takmer vôbec im nedáva možnosť „pracovať“ rukami,“ spresnila.
Dodala, že pritom je z mnohých štúdií jasné, že len vďaka pohyblivosti rúk a nôh je pohyblivý, teda aktívny, aj mozog.
„Tým, že deti majú možnosť zapojiť pri stavaní Lega ruky, a tak prepájať pravú i ľavú hemisféru, zbystrujú si spontánne myslenie,“ povedala učiteľka.
Pokračovala, že ak k tomu pribudne aj fantázia a neobmedzené možnosti vymýšľania, z takto podporovaných detí vyrastajú rýchlo a správne rozmýšľajúci žiaci, neskôr dospelí, ktorí dokážu riešiť aj náročné pracovné či životné situácie.
Chýba im pracovné vyučovanie
Kedysi žiaci mali v našich školách v rozvrhu hodiny, v ktorých mali možnosť pracovať rukami – pracovné vyučovanie, dielne, práce na pozemku, špecifická príprava dievčat či práce so stavebnicou Merkúr. „Teraz to tak nie je,“ dodala.
Pokračovala, že alternatívne školy u nás i vo svete stavajú školské vzdelávanie na aktivizácii mozgu cez zručnosti a pohyblivosť detských rúk, napríklad waldorské školy či školy, v ktorých sa využíva intuitívna pedagogika.
„Deti sa viac hrajú, majú viac bezprostredných zážitkov. Bonusom k takémuto vyučovaniu je rýchlosť a správnosť myslenia na vyučovacích hodinách,“ uzavrela.