MALUŽINÁ. Spoločnosť začala kampaň Voda pre stromy pred tromi rokmi. Odvtedy vysadili vo Vysokých Tatrách už približne 200-tisíc stromčekov. Do projektu pomoci lesom po kalamitách sa zapojili zamestnanci s presvedčením, že lesy v Tatrách aj naďalej potrebujú pomoc.
Princíp je úplne jednoduchý, spoločnosť prostredníctvom projektu venuje z každej predanej 1,5-litrovej fľaše vybranej minerálnej vody jeden cent na výsadbu stromčekov v Tatrách.
Zamerali sa na ekologické projekty
„Prírode sa snažíme vrátiť, čo od nej dostávame,“ vysvetlil generálny riaditeľ obchodného reťazca Stanislav Čajka.
Dodal, že sa zamerali na ekologické projekty a ochranu životného prostredia. Všetky nápady zastrešili mottom Na ceste k lepšiemu zajtrajšku.
Každú pomoc si lesníci vážia
Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Ctibor Határ si iniciatívu spoločnosti pochvaľuje. Povedal, že je to prínos do obnovenia lesných porastov v Tatrách po rozsiahlej vetrovej a lykožrútovej kalamite.
„Každá pomoc má hodnotu. Je to ojedinelá iniciatíva a boli by sme radi, keby sa myšlienkou inšpirovali aj iní,“ povedal C. Határ.
Od živelnej pohromy v roku 2004 vysadil hrádocký Lesný závod už 18 miliónov mladých stromčekov na viac ako šesťtisíc hektároch.
Prekonali svoj vlastný rekord
„Každý dar lesom pomôže. Po kalamite spred desiatich rokov sa skloňovali najmä Vysoké Tatry, ale tá zasiahla aj Nízke Tatry, kde boli škody ešte väčšie. Ostali po nej obrovské plochy čakajúce na zalesnenie,“ dodal riaditeľ liptovskohrádockého odštepného závodu Lesov SR Milan Kozák. Je to najväčší závod Lesov SR a obhospodaruje viac ako päťdesiattisíc hektárov lesnej plochy.
Obchodný reťazec ekologickým projektom v Nízkych Tatrách prekonal svoj vlastný minuloročný zápis do Knihy slovenských rekordov. Za jeden deň vtedy vysadili 5200 stromčekov vo Vysokých Tatrách. V Malužinej sa sedemdesiatčlennému tímu dobrovoľníkov podarilo vysadiť za niekoľko hodín 6-tisíc stromčekov.