Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Na kanáli Orava zvíťazila len jedna slovenská loď

Od piatka do nedele sa na 66. ročníku Medzinárodného tatranského slalomu (MTS) - Memoriálu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši prvýkrát udeľovali aj nominačné body do reprezentácie.

V sobotu dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán prehral so Slafkovským o 97 stotín sekundy.(Zdroj: (TASR))

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V nominačných pretekoch bojovali o miestenky do slovenskej reprezentácie olympijsky víťazi Michal Martikán, Peter a Pavol Hochschornerovci, Elena Kaliská či bývalá majsterka sveta Jana Dukátová.

Prvé nominačné preteky sa uskutočnili v rámci piatkového medzinárodného slalomu, druhé v sobotu v kvalifikácii na 66. Medzinárodnom tatranskom slalome. V nedeľu boli na programe boje o medaily na tradičnom podujatí, ktoré prilákalo do Liptova zástupcov z mnohých krajín.

Reprezentáciu si musia vybojovať

Vzhľadom na vlaňajšie výsledky na majstrovstvách sveta v Prahe majú isté miesto v tíme len Alexander Slafkovský v C1 mužov a Ladislav a Peter Škantárovci v C2. Ďalší adepti na reprezentačný dres si ho musia vybojovať.

Nastávajúci víkend je na programe ďalšia dvojica pretekov v Čunove. Ak by mali pretekári po štyroch podujatiach rovnaký počet bodov, nasledoval by rozstrel ešte 18. mája v Čunove. Do konečného účtovania sa započítavajú tri najlepšie výsledky, v každých pretekoch sa hodnotí najlepších šesť lodí od siedmich po jeden bod.

Vo finále odsunul Martikán súperov

Vo finále 66. ročníka MTS zvíťazila len jedna slovenská loď. V singloch dominoval Michal Martikán z domácej Dukly Liptovský Mikuláš.

V nedeľňajšom popoludňajšom finále odsunul Martikán na ďalšie priečky svojich veľkých reprezentačných súperov Mateja Beňuša a Alexandra Slafkovského. Ani jeden z tria najlepších slovenských singlkanoistov nedokázal zájsť čisté jazdy.

V ďalších disciplínach dominovali poľské lode. V K1 žien už v nedeľu nenastúpila na štart Jana Dukátová a Elena Kaliská prehrala s Joannou Medonovou-Polaczykovou.

Na 3. mieste skončila nádejná Kristína Nevařilová.

Hochschornerovci opustili Liptov

V C2 mužov po piatkových a sobotňajších nominačných pretekoch opustili Liptov Peter a Pavol Hochschornerovci. Favorizovaní Slováci Tomáš Kučera s Jánom Bátikom pokazili finálovú jazdu a vynechali jednu bránku, vďaka čomu skončili až na 5. priečke. Slafkovský má nomináciu istú. J. Dukátová si víťazstvom sobotňajšej kvalifikácie pripísala druhý triumf do nominačnej súťaže o miesto v slovenskej reprezentácii. Keďže Slafkovský už má istotu nominácie, v C1 bojujú vodáci o dve miestenky.

Najlepšiu pozíciu pred budúcotýždňovými dvoma pretekmi v Bratislave má Michal Martikán, ktorý bol takisto ako v piatok z potenciálnych adeptov na reprezentačný dres najlepší. V sobotu dvojnásobný olympijský víťaz prehral so Slafkovským o 97 stotín sekundy.

Zamotaná situácia v je v K1

V K1 žien mieri okrem Dukátovej do reprezentácie aj dvojnásobná zlatá medailistka z OH Elena Kaliská, ktorá bola v kvalifikácii MTS druhá.

V C2 mužov Bratia Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcom napriek sobotňajšej prehre v interných pretekoch s Tomášom Kučerom a Jánom Bátikom by miesto v reprezentácii nemalo ujsť, keďže ďalšie deblkanoe výrazne zaostávajú.

Zamotaná situácia v boji o nomináciu je v K1 mužov, kde v sobotu zdolal Ján Šajbidor piatkového víťaza nominačných pretekov Martina Halčina.

66. ročník MTS - Memoriálu Ondreja Cibáka:

Muži: C1: 1. Michal Martikán, 2. Matej Beňuš, 3. Alexander Slafkovský, 4. Patrik Gajarský, 5. Jerguš Baďura, 6. Karol Rozmuš (všetci SR). K1: 1. Grzegorz Polaczyk ( Poľ.), ... 4. Ján Šajbidor, 9. Tomáš Mráz, 10. Matúš Hujsa (všetci SR) C2: 1. Filip Brzezinski, Andrzej Brzezinski, 4. Dominik Tomko, Jakub Tomko, 5. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) Ženy: K1: 1. Joanna Medonová-Polaczyková (Poľ.), 2. Elena Kaliská, 3. Kristína Nevařilová (obe SR). C1: 1. Anna Ingierová (Poľ.), ... 3. Simona Maceková, 4. Katarína Kopúnová (obe SR).