LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Jeden fotograf raz povedal, že ak sa záber nepodarí, stál si ďaleko,“ opísal Guido Andrea Longhitano.
Taliansky fotograf stojí až nebezpečne blízko, a aj preto sú jeho fotky pozoruhodné. Spúšť fotoaparátu stáča v teple plameňov, dyme, vode, popole, hľadí pritom na nešťastie ale aj a obrovskú ľudskú snahu a odhodlanie.
Guido fotografuje hasičov v nasadení, počas výcviku alebo keď sa venujú deťom. Aby sa fotografia vydarila, stojí hasičom za chrbtami. „Fotograf musí prežiť to, čo prežívajú ľudia na záberoch,“ vysvetlil.
Na ich prácu je veľmi hrdý
Koncom minulého roka vydal knihu fotografií, ktoré zachytávajú prácu hasičov z celého Slovenska, zväčša z Bratislavy, Popradu a Liptovského Mikuláša. Ich prácu sledoval a dokumentoval tri roky.
„Obdivujem to, čo robia, na ich prácu som hrdý. Dvadsať- štyri hodín denne sú na telefóne a keď idú na zásah, nevedia, či budú sťahovať mačku z konára alebo nasadzovať vlastný život,“ povedal taliansky fotograf, ktorý v súčasnosti žije v Poprade.
Uplynulý týždeň predstavili liptovskomikulášski hasiči v priestoroch Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého výstavu fotografií z jeho knihy. Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru ju doplnilo aj zábermi z fotoaparátov domácich hasičov. Zachytávajú zásahy z rozsiahlych lesných požiarov v Nízkych a Západných Tatrách, ubytovne v Liptovskom Hrádku, našli sme fotografiu z dopravnej nehody na železničnom priecestí v Beňadikovej.
Na fotografiu majú len niekoľko sekúnd
Fotografie vznikli v extrémnych podmienkach počas zásahov, kde sú dôležité úplne iné veci ako kvalitný umelecký záber, dobrá viditeľnosť a dostatočný čas na vyhratie sa so zámerom.
„V prvom rade som hasič a pri výjazde musím zabezpečiť všetko, čo z tejto práce plynie. Ak sa nájde minútka, dve, stíham urobiť zopár fotografií,“ povedal Tibor Gärtner, ktorého fotografie sú tiež súčasťou výstavy Hasiči.
Zábery hasiči potrebujú pre dokumentáciu. Gärtnerovým koníčkom je fotografovanie a techniku si preto berie na zásahy. Fotografuje v podmienkach, ktoré umeleckej fotke veľmi neprajú, vyžadujú pohotovú reakciu a dobre nastavený prístroj.
„Treba počítať s tým, že technika sa môže poškodiť. Stalo sa mi už, že som si kúpil nový objektív a pri prvom fotografovaní mi na prednú šošovku dopadol uhlík a poškodil ho. Od tepla sa mi dokonca raz aj odlepilo zrkadielko,“ opísal Gärtner, ktorého fotografie sa medzi Longhitanovými zábermi vôbec nestratili.
Náročná práca v extrémnom teréne
Na výstave prevládajú fotografie z lesných požiarov. Nie je to náhoda ani umelecký zámer.
V okrese vyrážajú hasiči často práve do náročného terénu, Liptovský Mikuláš patrí totiž k okresom s najvyšším zastúpením lesov.
„Vlani nás leto potrápilo náročnými lesnými požiarmi vo vysokých nadmorských výškach,“ povedala Eva Krajčiová, riaditeľka Okresného hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Hasiči dokonca hasili dosiaľ najvyššie zadokumentovaný požiar na Slovensku vôbec, keď zasahovali na hrebeni Západných Tatier neďaleko Baníkova.
„Nechceme, aby fotografie zostali len v knihe, preto sme sa rozhodli predstaviť ich. Okrem toho by sme radi problematiku lesných požiarov priblížili deťom. Vieme, že vnímajú každý detail, výstavu sme preto spojili so sériou podujatí zameraných na prevenciu vzniku lesných požiarov, lebo deti sú k téme oveľa citlivejšie ako dospelí,“ dodala Krajčiová.
Dramatické zábery z práce hasičov si môže verejnosť pozrieť v priestoroch knižnice do konca septembra. Potom výstavu presunú do iného mesta.