BEŇADIKOVÁ. Cyklotrasu z Jamníka do Beňadikovej vyznačili asi pred rokom. Mladý cyklista Jakub napísal, že keď ňou prechádzal, našiel bránu poľnohospodárskeho dvora zamknutú. Dôvod nepoznal.
„Keď som k areálu dorazil, na bráne boli dve zámky,“ povedal Jakub.
Dodal, že mu neostalo nič iné, iba obísť dookola, prebrodiť sa močiarom, preliezť oplôtky a prejsť cez hnojisko.
Zvláštny výber trasy cyklistu prekvapil
„Prekvapil ma zvláštny výber cyklotrasy. Musel to byť premyslený projekt. Potom sa čudujeme, prečo za Západom v priateľskom prístupe k hosťom zaostávame,“ poznamenal cyklista.
Pokračoval, že mu napríklad chýba značenie cesty z Liptovského Mikuláša na Nicovô, prípadne až do Smrečian s pokračovaním na Veternú Porubu alebo až na Žiarsku chatu.
„Zaujímavé sú aj iné trasy s minimálnou premávkou a dobrým povrchom. Napríklad z Liptovského Trnovca, Matiašoviec či Jalovca, ale aj iné,“ spresnil Jakub.
Problém vyriešia obchádzkou
Starosta obce Beňadiková Ján Martinovič problém zamknutej brány uprostred cyklotrasy pozná. Povedal, že sa na ňu sťažovalo už viac cyklistov.
„Keď sme cyklotrasu budovali, majiteľ hospodárskeho dvora s prechodom trasy areálom súhlasil. Keďže tam ale chová dobytok, neskôr veterinárna správa s takýmto riešením nesúhlasila,“ opísal problém starosta.
Dodal, že potom hľadali nové riešenia. „Chceli sme, aby bola brána otvorená aspoň cez deň, alebo, aby ju otváral vrátnik z areálu. Napokon sme sa týchto možností vzdali, bolo by to príliš komplikované,“ dodal.
V obci sa nakoniec rozhodli, že urobia obchádzku okolo areálu. „V priebehu tohto mesiaca vybudujeme štrkovú cestu, v smere z Jamníka pôjde pravou stranou areálu. Bude to jednoduchšie a trvalejšie riešenie, ktoré dokážeme financovať aj z obecného rozpočtu,“ spresnil J. Martinovič.
Využívajú vhodné poľnohospodárske cesty
Pri značení cyklotrás spolupracujú obce s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Horný Liptov, ktorá spracovala stratégie rozvoja horného Liptova. Projekty obce prostredníctvom akčnej skupiny financujú prevažne z európskych fondov.
„Pri budovaní využívame hlavne existujúce poľnohospodárske cesty, pretože mnohé z nich sú zjazdné a netreba upravovať ich povrch. Okrem starostov a znalcov miestnych podmienok nám pri výbere radí aj Slovenský cykloklub,“ povedala Ingrid Pavlíková z MAS.
Vandali ničia značenie
Prvé cyklotrasy označili už v lete 2012. V ambicióznom pláne počítajú až s tristo kilometrami.
„Často nám pomáhajú aj sami cyklisti. Dôležitá je pre nás spätná väzba, niektorí ľudia nám radia, kadiaľ by viedli ďalšiu cyklotrasu, ale aj ako by ešte upravili existujúcu trasu,“ vysvetlila I. Pavlíková.
Dodala, že sa stretávajú aj s vandalizmom. Cyklisti im píšu, že niekto úmyselne poškodil alebo úplne zničil niektoré značenie.
„Vždy hľadáme riešenie, aby sa trasy navzájom prepájali a išli zaujímavými miestami. Nechceli sme, aby cyklochodníky viedli odnikiaľ nikam,“ povedala I. Pavlíková.