LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kurzy plávania pre dojčatá či batoľatá sú v posledných rokoch čoraz viac obľúbené.
Pohyb vo vode a nenáročné cviky spevňujú svalstvo, zlepšujú koordináciu, deti sú otužilejšie. Pobyt vo vode si s dieťaťom užívajú aj matky, ktoré tak majú postarané o nezvyčajný vodný fitness.
Niektorí rodičia si však chcú s deťmi len užiť spolu strávený čas vo vode. Na liptovskomikulášsku plaváreň ich však s deťmi do troch rokov nepustia.
Matku zákaz prekvapil
Andrea sa chcela ísť s 30-mesačnou dcérkou okúpať na plaváreň v Liptovskom Mikuláši. Už úvodná veta s výkričníkom v cenníku o zákaze vstupu malých detí ju zaskočila. Nepozdávalo sa jej to a pre istotu sa radšej informovala.
„Nepustili nás, vraj z hygienických a bezpečnostných dôvodov,“ spomenula zvláštne pravidlá čitateľka Andrea.
Museli by prestavať priestory
Cenník vstupného do plavárne rozdeľuje návštevníkov do kategórií podľa veku, najmladšia je od troch do šiestich rokov.
„Veľmi radi by sme rodičom s deťmi vyhoveli, ale súčasný stav plavárne neumožňuje vstup deťom do troch rokov. Riadime sa pracovným poriadkom, ktorý schválil regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ zdôvodnil Ľubomír Droppa, vedúci plavárne.
„Prevádzkový poriadok krytej plavárne je vypracovaný v súlade s vyhláškou o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody, na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom a na umelom kúpalisku. Plaváreň nespĺňa podmienky vyhlášky na prevádzku bazéna pre dojčatá a batoľatá,“ informovala Eva Chobotová, regionálna hygienička.
Bazén pre neplavcov nie je detský bazén
Na otázku, prečo deti nemôžu ísť do menšieho bazéna, ktorý je súčasťou zariadenia, odpovedala hovorkyňa mesta Slávka Kellová: „Ten je klasifikovaný ako bazén pre neplavcov, nie detský bazén.“
„Ak by sme chceli umožniť vstup deťom do troch rokov, museli by sme pri bazéne vybudovať prebaľovacie pulty, vyhradiť samostatné šatne, prípadne vyčleniť osobitného plavčíka,“ dodal Droppa.
V iných mestách deti púšťajú aj medzi plavcov
Mestské plavárne zabezpečujú prevádzku z vlastných príjmov, ale najmä z dotácie mesta. Financovaním plavárne napĺňa mesto verejnoprospešnú úlohu a zabezpečuje obyvateľom dostupnú možnosť na športovanie.
Odzrkadľuje sa to aj na cene vstupného, ktorá je neporovnateľne nižšia ako napríklad v akvaparkoch. Zisťovali sme, či vekové obmedzenie vstupu na plavárne majú aj v iných mestách.
„Chodia k nám rodičia aj s úplne maličkými deťmi. Využívajú plavecký bazén alebo detský. Samozrejme, dieťa musí mať špeciálne plávacie plienky,“ dozvedeli sme sa z mestskej plavárne vo Svite. Špeciálny bazén pre dojčatá a batoľatá či špeciálne upravené priestory a ďalšieho plavčíka tam podobne ako v Mikuláši tiež nemajú.
Podobnú odpoveď sme dostali aj z mestskej plavárne v Považskej Bystrici. „Kúpať sa môžu vo veľkom alebo detskom bazéne," povedali nám v Považskej Bystrici.
V Ružomberku rozhodnutie nechávajú na rodičov
Správca mestskej plavárne v Ružomberku vysvetlil, že rozhodnutie, či dieťa môže alebo nemôže ísť do vody, je na rodičoch. „Žiadne vekové obmedzenie na vstup u nás neplatí. Rodič by si mal ale uvedomiť, že dieťa berie do verejného bazéna. Nižšia teplota nemusí byť pre malé dieťa dostatočná. Okrem toho chlórovaná voda môže byť pre detskú pokožku agresívna,“ vysvetlil.
Ak sa rodič rozhodne znášať tieto riziká, so vstupom batoľaťa do bazéna problémy nerobia. „Platí ale pravidlo, že dieťa do desať rokov by malo ísť iba v sprievode dospelého a v prípade najmenších detí zasa povinnosť nosiť plavecké plienky,“ dodal.
Správca mikulášskej plavárne poznamenal, že matky s deťmi do troch rokov môžu ísť v meste do hotelového zariadenia s bazénom, kde vekové obmedzenie neplatí.
Či pôjdu alebo nie, sa chcú rozhodnúť samy
Zaujímalo nás, ako to vnímajú matky. „V meste mi chýbajú aktivity pre deti. Ak by som chcela ísť dva či trikrát na plaváreň, zaplatila by som za týždeň šesť eur. V akvaparku je to oveľa drahšie. Sú rodiny, ktoré si to nemôžu dovoliť,“ povedala Mikulášanka Petra.
Nezvyčajné nariadenie sa nepáči viacerým mamám. Ďalšie sa však zhodli sa, že dieťa by na mikulášsku plaváreň nezobrali, no rozhodnúť sa chcú samy.
„Hygiena je pre bábätká dôležitá a nemyslím si, že na verejnej plavárni dokážu zabezpečiť taký štandard, aby niečo nechytili. Plaváreň mi nechýba, iba ak by bazén zmenili na antikorový, bolo by tam teplejšie a lepšie prostredie,“ reagovala Andrea.