LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vďaka špeciálne vyhradenému parkovaciemu miestu môžu telesne postihnutí parkovať v tesnej blízkosti vchodu do bytovky. Majú istotu, že na mieste nebude nikto stáť a je im kedykoľvek k dispozícii.
Špeciálne vyhradené miesta pre telesne postihnutých sa však pomerne často zneužívajú najmä na sídliskách, kde je čoraz väčší problém s parkovaním.
Užívajú ich ľudia, ktorým pridelili parkovací preukaz pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím (ZŤP), ale ich zdravotný stav sa medzičasom zlepšil, alebo domácnosti, v ktorej už dávno nebýva človek, ktorému bolo miesto určené.
Liptovskomikulášska radnica sa preto rozhodla, že všetky vyhradené miesta nanovo preverí a sprísni podmienky tak, aby ich mohli využívať len ľudia, ktorí ich nevyhnutne potrebujú.
Počet žiadostí narástol
Radnica prestala prideľovať nové miesta v roku 2011. Dovtedy vydala okolo 120 povolení. Žiadosti ale prijímala ďalej, do roku 2014 sa ich nazbieralo ďalších približne 60.
„Veľmi dobre vieme, že už vyhradené parkovacie miesta sú často zneužívané. Naďalej chceme ľuďom so zdravotným postihnutím vychádzať v ústrety. Bolo však potrebné presne stanoviť podmienky vyhradzovania a užívania parkovacích miest,“ vysvetlil Ľubomír Hán, vedúci oddelenia dopravy na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.
Kedysi stačilo, aby žiadatelia doložili len potvrdenie o trvalom pobyte, parkovací preukaz ZŤP, alebo osobitné označenie vozidla pre ZŤP. Žiadateľ miesto dostal, radnica ho označila zvislým alebo vodorovným značením.
Nárok sa spätne nekontroloval
„Suseda vybavila pred asi štyrmi rokmi miesto pre svojho manžela, ktorý dostal mozgovú príhodu. Mal vážne problémy s schôdzou, dostal preukaz zdravotne ťažko postihnutého, potom aj parkovací preukaz,“ opísala Kamila z liptovskomikulášskeho sídliska.
Na jeho základe dostal potom od mestského úradu špeciálne vyhradené miesto pred bytovkou.
„Jeho zdravotný stav sa zlepšil, chlap dnes sám šoféruje, dokonca bicykluje. Parkovacie miesto pred bytovkou ale stále využíva,“ dodala.
Prehodnocovanie každé dva roky
Preukaz ZŤP a parkovací preukaz ZŤP nie je to isté. Parkovacie preukazy vydáva úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe lekárskeho posudku.
Dostávajú ho najmä ľudia s telesným postihnutím, nevidiaci alebo vozičkári. Na základe zdravotného stavu ich každé dva až tri roky prehodnocuje. Pokiaľ sa stav zlepší tak, že človek nepotrebuje individuálnu dopravu, odoberie ho. V prípade napríklad vozičkárov alebo nevidiacim s nezvratným stavom ho udeľujú doživotne.
Problém je ale v tom, že samosprávy, hoci povoľujú špeciálne parkovacie miesta, málokedy preverujú, či človeku parkovací preukaz ZŤP medzičasom úrad práce neodobral.
V Liptovskom Mikuláši si na to dajú ale pozor. Oprávnenie na využívanie vyhradeného parkovacieho miesta budú preverovať každé dva roky. Ďalšou novinkou je, že bude treba priložiť aj vodičský a technický preukaz.