DÚBRAVA. Výstavbu malého, ale zaujímavého vodného diela v Krížskej doline v lokalite Dechtárka – Predpekelná financoval investor z Veľkej Británie Iain Child. Vzniklo tam jazierko s dnom vyloženým kameňmi a krištáľovo čistou vodou.
Od správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) v Banskej Bystrici sme sa dozvedeli, že investor spracoval urbanistickú štúdiu na využitie lokality už v roku 2007.
Nie je v najvyššom stupni ochrany
„V roku 2008 sme sa vyjadrovali k územnému konaniu pre rekreačné domy Eden spoločnosti Dundee Developments z Bratislavy. Projektová dokumentácia sa v tom čase týkala dvanástich rekreačných domov a dvoch prírodných jazierok,“ povedal Adalbert Mezei zo správy NAPANT-u.
Dodal, že neskôr, v roku 2009, sa úrad vyjadroval aj k územnému rozhodnutiu a stavebnému povoleniu.
Plocha, ktorá je určená na výstavbu, nie je podľa správy NAPANT-u súčasťou územia NATURA 2000.
„Neevidujeme tam výskyt vzácnych alebo chránených druhov a biotopov. Preto sme sa k zámeru vyjadrili kladne, ale s podmienkami,“ dodal A. Mezei.
Bude slúžiť na rekreačné účely
Pokračoval, že vodnú nádrž budoval investor v roku 2013. „Po kontrole našimi pracovníkmi sme činnosť zaevidovali v októbri 2013. V projektovej dokumentácii došlo v priebehu spracovania a povoľovania k niekoľkým zmenám, preto aktuálnu veľkosť nepoznáme,“ spresnil A. Mezei.
Hovorca manažéra finančnej skupiny Penta Martin Danko informoval, že nejde o ich projekt.
„Naša investičná skupina tam neplánuje žiadny investičný projekt. Iain Child je síce partnerom Penty a vlastní pozemky v lokalite, no je to čisto jeho súkromná aktivita a bude slúžiť privátnym účelom,“ spresnil. So spoločnosťou Dundee Development nemá podľa jeho slov Penta nič spoločné.
Z dvanástich domov len jeden
„Investor už pred niekoľkým rokmi na základe platných povolení vybudoval v doline inžinierske siete, oporný múr a urobil aj prekládku časti cesty. Tá je zatiaľ bez asfaltového povrchu,“ vysvetlil starosta obce Dúbrava Vladimír Janičina.
Starosta povedal, že investor od výstavby dvanástich apartmánových domov neskôr upustil.
„V doline plánuje vybudovať jeden rekreačný dom s rozlohou približne 300 metrov štvorcových,“ doplnil.
Lokalita Predpekelná sa nachádza v nadmorskej výške približne 1050 metrov. Dúbravské antimónové bane boli najvyššie položeným banským závodom v bývalom Československu.
Antimón používali pri zušľachťovaní ocele
Po roku 1989 došlo k postupnému útlmu rudného baníctva v doline. Úzko to súviselo aj s úpadkom zbrojného priemyslu na Slovensku.
Antimón, ktorý sa v dúbravských baniach ťažil, využívali pri zušľachťovaní ocele v zbrojárskom priemysle. Dopyt po surovine preto rapídne klesol.
Množstvo, ktoré priemysel v súčasnosti potrebuje, si zabezpečuje z iných zdrojov.
V roku 1992 sa ťažba v dúbravských baniach úplne zastavila. Nehnuteľný majetok Štátneho podniku Rudné bane sa postupne stal nadbytočný.
V turizme vidí obec budúcnosť
V súčasnosti je väčšina z neho v súkromných rukách. Štôlne a ložiská ostali ale štátne.
O investície v doline sa pred niekoľkými rokmi zaujímali aj iné spoločnosti podnikajúce v cestovnom ruchu. Z veľkých zámerov zatiaľ nič nerealizovali.
„Baníctvo v obci zamestnávalo v minulosti veľa ľudí. Dnes ho nahradil skôr turizmus, ktorý sa v regióne postupne rozvíja. Podobné investície v rozumnom rozsahu by v budúcnosti určite pomohli rozvoju obce aj zamestnanosti,“ uzavrel starosta.