RUŽOMBEROK. Hladina Čutkovskej vodnej nádrže je v súčasnosti čoraz nižšia. Dôvodom nie je vysychanie alebo malá výdatnosť Čutkovského potoka, ktorý ju napĺňa, ale jej plánované čistenie. Vypúšťajú ju po devätnástich rokoch.
Pozemky okolo vodnej plochy a hrádza patria súkromnej stavebnej spoločnosti, ktorá vlastní aj neďalekú kolibu. Slúži však aj rybárom, funguje ako revír mestskej organizácie. Lovia tu pstruhy potočné a lipne.
Majiteľ sa rozhodol, že vodnú nádrž vyčistí od nánosov bahna. Okolie a brehy Čutkova potom plánuje revitalizovať a urobiť z nádrže príjemné miesto na oddych a rybolov.
Ryby preniesli
V Čutkovskej nádrži žijú ryby a pred vypúšťaním ich museli rybári vyloviť. „Z potoka sme ich vylovili elektrickým agregátom s pomocou lovnej skupiny, z priehrady zas udicami,“ povedal Michal Blumenstein, predseda mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Ružomberku.
Z nádrže, ktorá má rozlohu pol hektára a z blízkeho potoka vylovili viac ako 700 kusov rýb. Prevažne to boli pstruhy potočné, našli sa však aj lipne a hlaváče. Ryby preniesli a vypustili do Váhu a Revúcej.
Športový rybolov
Po vyčistení nádrže a jej opätovnom napustení rybári z ružomberskej mestskej organizácie v spolupráci s majiteľom nádrže opäť nasadia ryby. Od budúceho roka by však radi zmenili využívanie nádrže. Stále v nej budú žiť ryby a rybári v nej môžu chytať, ale nebude možné si ich odniesť.
„Podali sme žiadosť na Slovenský rybársky zväz do Žiliny s tým, že by sme tu chceli zmeniť režim na chyť a pusť. Ak to schváli ministerstvo životného prostredia, z vodnej nádrže by sa vďaka tomu stal reprezentačný revír, ktorý by bol lákadlom pre športových rybárov," povedal.
Režim chyť a pusť
Mestská organizácia od roku 2012 už obhospodaruje jeden pstruhový revír s režimom chyť a pusť. Je to úsek od vyrovnávacej vodnej nádrže Bešeňová po cestný most v Ivachnovej. Viaceré kapitálne úlovky presahujú hranicu dvoch kilogramov.
„Minulý rok tu boli majstrovstvá Európy v LRU-mucha. Pretekári si úsek ružomberského Váhu pochvaľovali so slovami, že sa sem určite vrátia,“ opísal Blumenstein.
Budúci rok by mal v ružomberských vodách pribudnúť ďalší úsek Váhu s režimom chyť a pusť.
„Bol by to 1,8 kilometrov dlhý úsek od Jamborovho prahu po železničný most v Ružomberku. Naším cieľom je do zdecimovaných tokov riek od rybožravých predátorov vrátiť život ako v 90. rokoch. Veď vidieť lipňa zbierať mušky z hladiny večer pri západe slnka je jeden z najkrajších pocitov, ktorý poteší každého rybára a nerybára,“ dodal Blumenstein.