LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Už od roku 1855 existuje zmienka o procesiách za svätou Kali Sarou, ktorú si Rómovia vybrali za svoju patrónku. Pri ebenovej plastike ženy, ktorá sa nachádza v kaplnke románskej katedrály z 9.-15. storočia Notre-Dame dela Mer v malej provensálskej obci Saintes Maries de la Mer, sa tisíce Rómov z celého Francúzska a ostatných európskych krajín schádzajú na púť.
Sochu patrónky zaodejú do rúch
Klaňajú sa svojej patrónke, modlia, prebiehajú krsty, zapaľujú sviečky, hladia a bozkávajú sochu na tvár a prosia o uzdravenie.
V deň procesie 24. a 26. mája sochu zaodejú do rúch, ktoré jej prinesú pútnici a následne v sprievode ju vynášajú na pietne miesto k Stredozemnému moru na sútoku delty rieky Rhôny.
Pútnici sa ponoria po pás do mora, pretože veria, že vstupom svätej Sáry do mora nadobúda voda liečivé účinky. Kult a ceremónia venovaná svätej Kali Sare je zahalená tajomstvom a je podobná ceremónii okolo hinduistickej bohyne Durga, ktorá je známa tiež ako Kali, čo potvrdzuje indické korene Rómov.
Je obdivuhodné, že rómsky predkovia dokázali zachovať túto tradíciu len vďaka ústnemu podaniu a preniesli ju do prostredia západnej kresťanskej Európy.
Gadžovia kedysi nemohli do kaplnky vstupovať
Legendy a mystickú atmosféru procesie bohoslužby v kostole som mohol sledovať priamo v pútnickom mestečku ako účastník štyridsaťčlennej rómskej pútnickej výpravy na pozvanie Informačného poradenského centra Rómov v Rimavskej Sobote.
Je zaujímavé, že až do roku 1912 bol na ceremóniu gadžom vstup zakázaný a do kaplnky smeli vstúpiť iba Rómovia. Bol som fascinovaný priebehom a účasťou približne päťdesiattisíc Rómov.
Záujem o rómske kultúrne a náboženské tradície bol veľký aj zo strany televíznych štábov francúzskej TV a našich televíznych štábov RTVS, TA3, Gypsy televízia SR.
Dva pútnické dni boli aj prehliadkou mnohých rómskych hudobných skupín a umelcov vystupujúcich priamo na ulici.
Atmosféra celej slávnosti ma utvrdila v mojom predchádzajúcom poznaní, že Boh Devla je pre Rómov silou, ku ktorej sa obracajú v každodennom živote.
Autor: Dušan Plaček