LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Spojená škola na Rumanovej ulici v Liptovskom Mikuláši je jedna z najvýznamnejších poskytovateľov vzdelávania a odbornej starostlivosti pre mentálne postihnutých žiakov.
Organizačným zložením a počtom žiakov patrí medzi najväčšie špeciálne základné školy v Žilinskom kraji.
Na Dni otvorených dverí ukázali špecifiká výučby
Na Dni otvorených dverí riaditeľka školy Katarína Kováčiková privítala rodičov, zástupcu vedenia mesta, riaditeľov škôl, vedúcich organizácií, s ktorými škola spolupracuje, výchovných poradcov a partnerov špeciálnej základnej školy. Hostí privítali aj žiaci krátkym kultúrnym programom.
„Účastníci mali možnosť oboznámiť sa s podmienkami, ktoré škola ponúka pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Videli špecifiká výučby, ktoré sú prispôsobené žiakom s mentálnym aj kombinovaným postihnutím a autizmom, podľa ich možností, individuálnych potrieb a nárokov,“ priblížila K. Kováčiková.
Vzdelávajú zdravotne znevýhodnených žiakov
Riaditeľka poznamenala, že v škole používajú rôzne kompenzačné pomôcky pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.
„Špeciálna základná škola zabezpečuje vzdelávanie žiakov, ktorým postihnutie nedovoľuje vzdelávať sa v bežnej základnej škole. Vykonáva sa špeciálnymi formami a metódami s využitím kompenzačných pomôcok s cieľom začleniť žiakov do pracovného procesu a života spoločnosti,“ vysvetlila riaditeľka školy.
V súčasnosti škola zabezpečuje vzdelávací proces sto ôsmich žiakov vo všetkých ročníkoch. Škola má štyri oddelenia školského klubu.
Vo výchovno-vzdelávacom procese pôsobí 29 pedagogických zamestnancov, z toho je 21 učiteľov, štyria pedagogickí asistenti a štyria vychovávatelia v školskom klube.
V škole pôsobia aj štyria odborní zamestnanci Centra špeciálno-pedagogického poradenstva: psychológ, logopéd, špeciálny pedagóg a rehabilitačný pracovník, ktorí sa v rámci vyučovania individuálne žiakom venujú.
„Stopercentná kvalifikovanosť pedagogických a odborných zamestnancov je zárukou kvality vzdelávacieho procesu,“ povedala K. Kováčiková.
Žiaci sa venujú aj záujmovej činnosti
Vďaka dlhodobej a systematickej spolupráci s inštitúciami v meste Liptovský Mikuláš žiakom poskytujú aj zážitkové vzdelávanie rôzneho druhu.
„V poobedňajších hodinách majú žiaci možnosť venovať sa záujmovej činnosti, napríklad tancu, športu či počítačovej technike. Špeciálni pedagógovia sa snažia optimálne rozvíjať ich osobnosť po každej stránke hrou,“ dozvedeli sme od K. Kováčikovej.
Cez projekty získavajú peniaze na vybavenie
Žiaci sa zúčastňujú aj aktivít, v ktorých úspešne školu reprezentujú. Dobré výsledky dosahujú v kultúrnej oblasti, napríklad recitácii, speve či tanci, ale aj v športe.
Škola sa aktívne zapája aj do projektovej činnosti. „V ús- pešnej realizácii projektov vidíme veľkú príležitosť získať peniaze na vybavenie odborných učební či školy špeciálnymi didaktickými pomôckami, kompenzačnými pomôckami, ktoré umožnia skvalitnenie výchovno–vyu-čovacieho procesu.
Talent a možnosti treba u postihnutých objaviť
„Deti s mentálnym postihnutím patria medzi nás a majú možnosť žiť normálny život. Tak ako v každom inom dieťati aj v dieťati s mentálnym postihnutím sa skrývajú možnosti, talent a sklony, ktoré je možné objaviť a podporovať ich. Je len na nás, či ich rozvoj podporíme a vytvoríme im primerané priestorové i materiálne podmienky," pripomenula riaditeľka školy.
„Práca s postihnutými deťmi je veľmi náročná, vyžaduje veľa trpezlivosti a lásky. Takúto prácu nemôže robiť učiteľ len ako povolanie, ale ako poslanie, preto si svojich zamestnancov veľmi vážim,“ dodala Katarína Kováčiková.